Brzdit na minilyžích Kluski je možné jen pádem na zem

V loni se v lyžařských půjčovnách začaly objevovat malé plastové lyžičky Kluski, o nichž výrobce Vella tvrdí, že se hodí pro všechny turisty i každého lyžaře bez ohledu na jejich kondici.
V loni se v lyžařských půjčovnách začaly objevovat malé plastové lyžičky Kluski, o nichž výrobce Vella tvrdí, že se hodí pro všechny turisty i každého lyžaře bez ohledu na jejich kondici. Proto MF DNES koupila několik párů a nechala je vyzkoušet sedmi lidem ve věku od dvaceti do třiapadesáti let, jejichž názory uvádíme. V obchodech přijdou lyže Kluski přibližně na pět set korun.

Tomáš Jelínek, 32 let, řidič autobusu, Praha: Já jsem běžkař, přesto jsem si na minilyžích napřed trochu nabil. Asi mi překážely hůlky. Až při jakémsi rychlobruslařském stylu na mě kluski udělaly lepší dojem. Při jízdě z prudšího kopce jsem se trochu bál, ale jízda byla jednodušší, než jsem čekal. Na led bych se s nimi nepustil, protože nemají ostré hrany, ale na tvrdém upraveném sněhu je s nimi zábava.

Jan Mach, 22 let, student, Plzeň: Na ujeté zledovatělé cestě je to sebevražedná zbraň!

Macela Jedličková, 20 let, sekretářka, Rokycany: Napřed jsem sbírala odvahu s lyžařskými hůlkami, dávaly mi větší jistotu. Na nerovném terénu jsem si ale na lyžičkách namlátila. Výhodou je, že se dobře se skladují, jen by suché zipy pro upevnění boty měly držet pevněji.

Pavel Sýkora, 25 let, ředitel nadace, Praha: Přestože už jsem toho dost najezdil na běžných lyžích, bigfootech i snowboardu, s ovládáním těchto lyžiček jsem měl problémy. Poměrně dobře se na nich jezdí po tvrdém, uježděném sněhu. Když si člověk zvykne na nejistý a nestabilní postoj, lze provádět i poměrně kultivované oblouky. V hlubokém sněhu jsou v podstatě nefunkční. Problém je s brzděním, nejspolehlivější je sednout si na zem. Kluski lze použít k jízdě na vleku, ale velmi špatně drží směr a mají tendenci se rozjíždět na všechny strany. Zejména na nerovném nebo zledovatělém povrchu je to boj o stabilitu.

Antonín Prachař, 43 let, plánovač, Skomelno u Rokycan: Na upravené ploše byla na minilyžích radost jezdit, ale když jsem se pokusil zajet i do hlubšího sněhu, měl jsem problémy především zastavit. Při pokusu o akrobacii vadí ostrá zadní hrana. Naopak při bruslení se dá jet do mírného kopce, protože v přímém směru kluski dobře drží stopu. Cena mezi pěti a sedmi stovkami se mi zdá vysoká, sám bych si je koupil za polovic.

Václav Svobodník, 20 let, student, Plzeň: Jet se na tom dá, ale žádný zvláštní zážitek to není. Jako bych jel na botách s hladkou podrážkou po ledě a neustále musel udržovat rovnováhu.

Pavel Krupk a, 53 let, testuje výbavu do přírody pro internetový server Outdoorové vybavení: Doufal jsem, že objevuji ideální pomůcku pro turisty bez lyží na zimu. Mohli by se svézt dolů zasněženou cestou, využít lyžařských vleků nebo si jen zrychlit a zpestřit přechody jarních firnových polí. Po důkladném vyzkoušení musím konstatovat, že tyto nápady lze uskutečnit jen za určitých podmínek. Musíte být dobří lyžaři, ovládání lyžiček trpělivě nacvičovat, nebát se pádu a uvědomit si, že batoh stabilitu jen zhoršuje. Sníh musí být vždy pevný, v hlubokém se budete bořit, a navíc vás snadno složí kamínky nebo jiné nečistoty. Na lyžích byste jen stihli politovat skluznice, na kluski své tělo. Chybějí mi i hrany, takže hranit a zastavovat smykem nejde, kluski sice donutíte bleskově zahnout, ale ony pak pokračují stejnou rychlostí novým směrem. Zapomeňte manévr plužení nebo brzdění na úzké cestě, lépe je svalit se, dokud je čas.

Témata: Test iDNES.cz