Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Budoucí penze? Všem stejně, navrhují experti

  • 643
Jste v produktivním věku a zajímá vás, jak vysoké budete mít jednou důchody? Poradní expertní sbor (PES) ministerstev financí a práce, jenž připravuje podklady pro reformu penzí, se tento týden dopracoval ke čtyřem možným řešením. Ve hře je i rovný důchod.

"Na stole jsou čtyři varianty, které teď budou experti ministerstev propočítávat," říká Vladimír Bezděk, šéf penzijního fondu Aegon, jenž PES vede. V roce 2005 měl podobný úkol, když jím vedená komise zmapovala faktický stav tuzemského penzijního systému.

"Teď je ale jiná situace. Tehdy jsme dělali čistě analýzu, teď se snažíme spíše o navržení strategického řešení," uvedl Bezděk pro MF DNES.

Doporučená varianta pro vládu

Na přelomu května a června by měl PES ze čtyř propočtených návrhů vybrat jeden způsob, jehož použití pak doporučí vládě. Vítězný návrh by měl zjednodušeně řečeno odvrátit krach penzijního systému, který hrozí kvůli stárnutí populace, a zároveň nepřipustit chudobu budoucích důchodů. Ve hře jsou jak povinné spoření do soukromých fondů, tak rovné penze pro všechny.

Už loni se na důchodovém pojištění vybralo o 30 miliard méně, než se vyplatilo na penzích. Zčásti za to mohla krize, ale z výpočtů Bezděkovy komise vyplývá, že díra na důchodovém účtu by se začala v blízké době rozevírat stejně.

Komise teď ladí varianty reformy, ale je jasné, že ať zvítězí kterákoliv z nich, i nadále budou důchodcům přispívat aktivní zaměstnanci. "Průběžný systém bude vždy dominantní. Jde jen o to, zda jeho podíl na vyplácených důchodech bude 100 procent nebo 80," říká Vladimír Bezděk. Navíc se nevyhnutelně dál musí prodlužovat věk odchodu do důchodu, a to zhruba o dva měsíce ročně. V roce 2050 by tak lidé mohli odcházet do penze asi v 68 letech.

Na druhou stranu to ale neznamená, že by si dnešní dvacátníci užívali důchodu kratší dobu než jejich prarodiče. Ze statistických projekcí totiž vyplývá, že lidé se dožívají stále vyššího věku – zatímco dnes je to podle ČSÚ v průměru 75 let u mužů, za čtyřicet let to bude zhruba 84 let.

Hlavní slovo v reformě budou mít politici, kteří se na způsobu řešení zatím neshodli. Reforma započatá Topolánkovou vládou ztroskotala na "opt-out" variantě, tedy vyvedení části státního pojištění do penzijních fondů. Levice to odmítala s tím, že by úložky v soukromých fondech mohly být vytunelovány. ČSSD je přesvědčena, že stačí prodloužit věk odchodu do důchodu – to ale analýzy PES popírají.

Dnes již ODS na své variantě netrvá. "Přistoupíme na návrh Bezděkovy komise, aniž teď víme, co navrhne," uvedl tento týden Petr Nečas, volební lídr ODS a bývalý ministr práce, který s opt-outem přišel.

Reforma už totiž měla být dávno v chodu. "Že nárůst lidí v důchodovém věku začne být problém za deset let, to platilo v devadesátých letech. Dnes je nejlepší doba k reformě už pryč," říká Bezděk. Přechod na udržitelný systém penzí bude trvat desítky let, a čím déle budou politici otálet, tím více to pocítí na svých důchodech generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků.

4 varianty, jak se mohou změnit české důchody

Experti vedení Vladimírem Bezděkem doporučí jednu z těchto variant reformy penzí

Současnost: Průběžný systém
– co odvádějí dnešní pracovníci, to pobírají dnešní důchodci
– z hrubé mzdy jde 28 % (za zaměstnance 6,5 %, za firmu 21,5 %) na důchodové zabezpečení
– roste věk odchodu do důchodu (od r. 2030 na 65 let)

Varianta 1: 3 % stranou
– zákonem povinná účast lidí na spoření
– 25 % hrubé mzdy jde do státního systému
– 3 % budou muset třicátníci a mladší spořit sami na sebe (do soukromých nebo státních penzijních fondů)

Varianta 2: Opt-out 3+3
– dobrovolná účast (vedle bude existovat současný průběžný systém)
– pro lidi od určitého věku možnost odvádět:
– 25 % do státního systému
– 3 % sami na sebe za podmínky, že k tomu přidají další 3 % z vlastních zdrojů

Varianta 3: Stát přihodí
– dobrovolná účast (vedle bude existovat současný průběžný systém)
– 28 % hrubé mzdy půjde do státního systému
– další 3 % bude každý spořit na sebe a stát mu 3 % přihodí z jiných zdrojů (např. z úspor v rozpočtu či ze zvýšených daní)

Varianta 4: Rovné důchody
– během 30 let postupný přechod od současného systému k rovnému
důchodu
– postupně se sníží 28% odvod z hrubé mzdy
– jde o scénář "nefoukejme proti větru"
– už dnes vývoj populace vede k rovnostářským důchodům

,