Budoucnost již začala

Slovo internet byste před deseti lety v novinách hledali marně. Stejně tak výrazy, jako jsou mobil, e-mail nebo telebanking. Základní vybavení kanceláře tehdy představovaly bloky, špatně fungující pevné telefony a psací stroje. První počítače na pracovišti se staly předmětem obdivu i obav. I v redakcích novin. Kdo se proboha naučí na tak složité mašině pracovat? zněla otázka a mnohým se zdálo, že manipulace s počítači práci spíše zdržuje, než usnadňuje. Staromilci pak mávali nad nevzhlednými krabicemi rukou a prohlašovali, že tužka v rukou zručného seškrtávače dokáže zpracovat zprávu tiskové agentury mnohem rychleji než nějaký "kompjútr".

Aniž bychom si to uvědomili, svět komunikační techniky, kterou denně používáme, se radikálně změnil. A to opravdu v průběhu několika let. Dokládají to mimo jiné novinky na největším světovém veletrhu počítačové techniky CeBIT, který začal minulou sobotu v německém Hannoveru. Jak vidno, ještě nikdy v dějinách lidstva neproběhla technologická revoluce tak rychle.

To se netýká jen České republiky či zemí bývalého sovětského bloku, ale celého světa. Kolik velkých koncernů vážně uvažovalo, že bude někdy obchodovat se svými partnery prostřednictvím nějaké datové sítě, a kdo věřil, že se dočká realizace myšlenky virtuálního obchodního domu v praxi? Podobný zásadní přelom s největší pravděpodobností v následujících deseti letech neprožijeme.

Přinejmenším nikoli v oblasti komunikací. Mobilní telefony budeme zřejmě používat i v roce 2011, stejně tak budou majitelé domácích počítačů surfovat po internetu a dopisovat si přes celou planetu prostřednictvím elektronické pošty. Také televize bude vysílat dál, i když v podobě odlišné od současnosti. Podobně jako dnes si budeme pořizovat hudební a obrazové nahrávky, byť pomocí technologií, které jsou dnes zatím v plenkách. Stejně tak budeme číst knihy, avšak i ty mohou vypadat trochu jinak, než na jaké jsme zvyklí.

Počítače ovládnou všechno...
Zárodky budoucí podoby světa komunikací můžeme najít už dnes. Začněme od vybavení domácností. Špičkové výrobky spotřební elektroniky v podobě tajemných krabic, od nichž se táhnou kabely, skončí. Výrobci sázejí na nový design integrující přístroje do zařízení bytu a na bezdrátové technologie. Jedním povelem z počítače uvaří kávovar posilující nápoj či nahraje oblíbený film.

KONEC ŠŇŮR, KONEC KABELŮ
Komunikace mezi pračkou, videokamerou, digitálním fotoaparátem a počítačem bude probíhat prostřednictvím takové technologie, jakou představuje systém Bluetooth. Ten nepřenáší data pomocí světelných frekvencí (jako je to například u současných dálkových ovladačů), ale prostřednictvím krátkých vln (jak to využívají kupříkladu dálkově ovládané modely aut). Současný stav je takový, že tyto vlny dosáhnou do vzdálenosti deseti metrů.

V jedné místnosti například rodič fotografuje digitálním aparátem svou ratolest a v pracovně se snímky přímo ukládají do počítače a automaticky se odtud přenášejí prostřednictvím elektronické pošty přátelům. Díky technologii Bluetooth bude řidič moci telefonovat za jízdy ze svého mobilního telefonu, aniž by s ním musel manipulovat. V autě bude mít umístěn nad volantem mikrofon a volajícího uslyší díky propojení do radiopřehrávače.

Jiná možnost – zatímco budete pracovat na počítači, jediným povelem například zapnete videorekordér a nahrajete si oblíbený film nebo dáte příkaz kávovaru, aby se spustil a připravil posilující nápoj. V současnosti s touto technologií přichází švédská firma Ericsson, která už oslovila více než 2100 výrobců, s nimiž se dohodla na společné frekvenci pro přenos dat. Budou k dostání ještě v letošním roce. Výběr se bude zcela jistě rozšiřovat – nová technologie totiž slibuje milionové zisky a navíc umožňuje výrobcům vytvářet zcela nové přístroje či je zajímavě kombinovat.

MOBIL S OBRÁZKY A ANIMACÍ
A co dokážou v blízké budoucnosti mobilní telefony? Uživatelé se mají na co těšit. Zásadní změny přinesou dva pojmy – GPRS a HSCSD. V podstatě představují něco jako mobilní, velmi rychlý přístup k internetu.

Technologie GPRS (General Packet Radio Service) by měla nahradit nepříliš úspěšnou službu WAP (Wireless Application Protocol). V podstatě jde o způsob přenosu dat v jednotlivých "balíčcích", které pak přístroj příjemce opět rychle sestaví dohromady.

Znamená to, že na načtení souboru o velikosti několika desítek megabytů nebudete čekat únavně dlouho - protože se rozdělí na kousky a ty se budou přenášet odděleně - vedle sebe. GPRS bude totiž využívat najednou více přenosových kanálů - až osm – což také umožní najednou telefonovat i přenášet data. V prospěch této technologie hovoří rovněž více než pětinásobná rychlost přenosu oproti WAP. Zajímavá je otázka, zda to pro majitele takového mobilu nebude znamenat příliš vysoké náklady na poplatky.

Nebude, protože zaplatí jen za počet oněch balíčků a množství přenesených kilobytů, nikoli za dobu, po kterou se data přenášela. Prvním, kdo začal nabízet mobilní telefon vybavený touto technologií, je Motorola, další výrobci mají následovat v krátké době.

Zájem vzbuzují nové typy mobilů, které vedle GPRS nabízejí i HSCSD (Highspeed Circuit Switched Data). Tato technologie zase znamená přenos dat až na čtyřech kanálech stávajícího standardu GSM. To umožní především přenosy komplikovaných souborů – jako jsou obrázky či grafika. V tomto případě však bude platit uživatel za přenosový čas. Vzhledem k tomu, že také HSCSD počítá s nepoměrně větší rychlostí přenosu, než je tomu u WAP, ani při užívání tohoto systému se tedy finanční náklady neúnosně nezvýší.

A tak kromě surfování po internetu si budou uživatelé například posílat fotografie, krátké obrazové záznamy (třeba ze své digitální kamery) nebo hrát pomocí mobilů hry: Co říkáte takové digitální partii šachů napříč kontinenty? Samozřejmě však musí být pro tyto účely vybaveny také mobilní sítě – v některých západoevropských zemích by to mělo být už na podzim letošního roku.

HUDBA KDEKOLI, ALE I KDYKOLI
Mobilní telefony se však stanou zajímavější pro řadu uživatelů z dalšího důvodu. Stejně jako jiné přístroje, třeba fotoaparáty, hodinky, digitální kamery nebo elektronické diáře, zprostředkují svým uživatelům kdykoli a kdekoli požitek z oblíbené hudby. Trendem je totiž integrace přehrávačů MP3 do nejrůznějších zařízení. Odpovídá to výrobci nově proklamovanému heslu: Technika musí přinášet i zábavu.

To všechno je možné díky stále menšímu rozměru chipů, na něž je možné ukládat stále větší množství dat. Chipy, jako například Memory card firmy Panasonic, mají velikost poštovní známky a díky tomu lze přidat přehrávač hudby třeba do náramkových hodinek, aniž bychom museli na ruce nosit olbřímí, těžko ovladatelný stroj.

JEDNA OBRAZOVKA STAČÍ NA VŠE
Když už jsme u té zábavy. Výrazně se změní i současná domácí svatyně zábavy, jíž převážně dominuje televizor. Že je trendem kombinace televizoru a internetového prohlížeče není tajemstvím už několik let. Nové ovšem je, že poprvé přicházejí výrobci s přístroji, které skutečně spojují obě média v jedno.

Představte si následující situaci. Sledujete na svém přístroji televizní zpravodajství a zaujme vás zpráva o silné vichřici, která ničí pohraničí. Zajímá vás, jestli se počasí v následujících hodinách uklidní nebo naopak zhorší.

Zprávy vám odpověď sice nedají, ale na obrazovce uvedou internetovou adresu, poskytující vyčerpávající informace o počasí, včetně satelitních map. Co uděláte? Kliknete na odkaz na obrazovce, vstoupíte tak do internetového prohlížeče a na zmíněnou adresu se jednoduše podíváte. A pak se zase v klidu vrátíte k televiznímu programu.

Mezi prvními, kdo takovou možnost nabízejí, jsou německý výrobce televizorů Loewe a veřejnoprávní stanice ZDF. Televizní obrazovky dostanou novou kvalitu – označuje se jako multiscreen. Superploché monitory nebo plazmové obrazovky budou viset jako obrazy na stěnách bytů.

Stanou se vstupní branou k televizním programům, jejich záznamům, internetu i do domácího počítače. Dáte vale ovladačům, které mají tu vlastnost, že když je potřebujete, skrývají se na nejnemožnějších místech. Kdo si potrpí na větší rozměry a má na to v bytě místo, může obrazovku zcela vypustit a zvolit projekční přístroje nové generace, které brzy dokážou ostrým obrazem pokrýt celou zeď.