Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se: stát prodá stovky realit. Činžáky, penzion i domy duchů

  1:00aktualizováno  1:00
Více než desítku velkých nemovitostí hodlá letos zpeněžit stát. Už je nepotřebuje a přinášejí mu jen náklady. Do prodeje půjdou domy v centru Prahy, ale i bývalá kasárna, penzion nebo hospoda. Z výnosu v řádu stovek milionů se chystá postavit moderní budovy v Praze, kam sestěhuje úředníky.

Budova bývalého Okresního úřadu ve Vyškově | foto: Hynek ZdeněkMAFRA

„V průběhu prvního čtvrtletí spustíme prodej bytového domu v Moskevské ulici v Praze, účetní hodnota je v řádu desítek milionů korun,“ říká Kateřina Arajmu, generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

A další nemovitosti budou následovat. Zhruba na 150 až 160 milionů korun odhaduje úřad vyhlašovací cenu u budovy ve Washingtonově ulici, nedaleko hlavního nádraží. Dříve sloužila ministerstvu spravedlnosti, teď je už asi šest let prázdná a bude vyžadovat nákladnou rekonstrukci.

Podobnou částku by stát mohl získat za dům v nedaleké ulici U Půjčovny. Dříve tam býval skladový areál Úřadu průmyslového vlastnictví, dnes se v objektu nachází několik obývaných bytů.

Delší dobu se mluví také o prodeji karlínského barokního paláce Invalidovna. Stát doufá, že by za chátrající památku na více než hektarovém pozemku mohl dostat až několik stovek milionů korun. Býval v ní vojenský archiv, ale po povodních v roce 2002 musel kvůli poškození budovy pryč. Teď se pronajímá filmovým štábům – točil se tam Formanův Amadeus, Hlídač č. 47 od Filipa Renče, americký komiksový film Hellboy nebo jeden z dílů seriálu o Indiana Jonesovi.

Zhruba desítky milionů by stát mohl utržit za mimopražské areály bývalých kasáren, krizových nemocnic a skladů. Jedním z případů je areál bývalé záložní nemocnice pro případnou krizi a kasáren ve Hředlích u Zdic na Berounsku. Nemocnici v sedmdesátých letech nechala vláda postavit pro případ vypuknutí války. Areál kasáren se proslavil tím, že se tam točil film Tankový prapor.

Ani sleva nepomohla

Některé velké nemovitosti nicméně už v dražbě byly a nemohou ani po snížení ceny najít kupce. Týká se to například budovy chátrajícího bývalého Okresního úřadu ve Vyškově, která šla do dražby loni na jaře. Vyvolávací cena klesla z původních 33 milionů na 21,5 milionu korun. Pozemky a budovy v areálu kasáren pod Radobýlem v Litoměřicích jdou do dražby už počtvrté.

Fotogalerie

Nejméně deset milionů činí účetní hodnota penzionu ve Zlíně a hospody U Čechů v Hradci Králové. Cesty, jak se k nim stát dostal, jsou dost odlišné.

„Hospoda přešla na stát z titulu konfiskace podle Benešových dekretů z roku 1945,“ vysvětluje Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu. Penzion propadl státu po zabavení soudem. „Pachatel převedl část svého majetku na svou devítiletou dceru, ale šlo o účelový převod majetku,“ vysvětluje Ležatka.

Jeden obří úspěšný prodej má už úřad za sebou. Loni v září vydražil administrativně komerční komplex bývalého kláštera na náměstí Republiky za 790 milionů korun. Objekty získala firma napojená na miliardáře Milana Fiľu, majitele sousedního Divadla Hybernia.

Už podruhé se úřad pokouší prodat sousední pozemek za 45 milionů korun, v současnosti využívaný jako veřejné prostranství a parkoviště, s příslibem, že by se na něm za omezujících podmínek dalo stavět.

Nové kanceláře v Praze

Znalecké posudky na tržní cenu nemovitosti si stát nechává zpracovat až těsně před výběrovým řízením. „Pokud se nám zdá, že se jedná o lukrativní oblast, můžeme částku i sami navýšit,“ vysvětluje Arajmu.

Nemovitosti na prodej

* Palác Invalidovna, Praha 8
* 4patrový dům, Washingtonova 21, Praha 1, kanceláře
* 6patrový dům, U Půjčovny 10, Praha 1, kanceláře, 13 bytů
* 4patrový bytový dům, Moskevská 309, Praha 10, 8 bytů
* Hostinec u Čechů, Úprkova 31, Hradec Králové
* penzion v ul. Sokolská 422, Zlín
* bývalý úřad, Vyškov, kanceláře
* pozemky a budovy v areálu kasáren pod Radobýlem, Litoměřice
* areál bývalého skladu léčiv u Sojovic na Mladoboleslavsku
* býv. záložní nemocnice a kasárna, Hředle u Zdic na Berounsku
* býv. policejní ředitelství v ulici I. P. Pavlova, Karlovy Vary
* pozemek na náměstí Republiky v Praze 1, p. č. 484

Úřad se chce zbavit objektů, které vyžadují velké investice nebo tam hrozí, že je obsadí squateři. Stalo se to například v případě centra Klinika, objektu bývalého zdravotnického zařízení OÚNZ v Jeseniově ulici v Praze.

Úřad nejprve squatery vyhnal a areál za 260 tisíc korun měsíčně nechal střežit. Pak podepsal s Klinikou smlouvu na bezplatnou výpůjčku, ale ukázalo se, že objekt není pro účely sociálních služeb zkolaudovaný, a tak byla smlouva zrušena.

Z peněz utržených za nepotřebné nemovitosti stát hodlá postavit v Praze nové, energeticky úsporné kancelářské budovy, do nichž sestěhuje státní úředníky. Aktuálně mapuje stavební pozemky ve vlastnictví pražského magistrátu. Státní úředníci v Praze sídlí v nevyhovujících budovách nebo si je musí draze pronajímat od soukromníků. „Stát užívá přes 500 budov, z toho 127 adres je nestátních. Hradíme čistý nájem 470 milionů korun ročně,“ říká Arajmu.

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Na nové bydlení Češi nemají, stále častěji proto opravují to staré

Ilustrační snímek

Podnikání v oblasti rekonstrukcí zažívá boom. Nové byty jsou drahé a je jich málo, lidé se proto čím dál tím častěji...

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Najdete na iDNES.cz