Buffett si na luxus nepotrpí

  • 5
Warren Buffett není v Evropě příliš známý, v Americe se však stal doslova symbolem. Píší se o něm knihy, jeho jméno se objevuje na stránkách prestižních deníků i časopisů. Slavným se stal díky svému "čichu", jak vydělávat peníze: dostal za něj dokonce podle státu, kde žije, přezdívku zázrak z Omahy.

Podobně jako třeba v případě George Sorose je sledován každý jeho krok, investoři se je snaží kopírovat. Má takový vliv, že když například před několika lety začal na světových trzích skupovat stříbro, cena této komodity okamžitě prudce vylétla nahoru.

O tom, že Buffett umí vydělávat peníze, svědčí každoročně zveřejňovaný žebříček nejbohatších lidí světa amerického čtrnáctideníku Forbes. V něm se jedenasedmdesátiletý investor drží již roky na předních příčkách. Letos se s odhadovaným majetkem ve výši téměř 33 miliard dolarů po roce vrátil na druhou příčku hned za Billa Gatese, když předstihl dalšího spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena.

Buffettova metoda investování vychází od amerického ekonoma Benjamina Grahama, který se ve třicátých letech zabýval metodami analýzy akcií. Buffett, jenž se dokonce s Grahamem setkal během studií na Columbia Business School, jednoduše řečeno skupuje prostřednictvím své investiční společnosti Berkshire Hathaway podíly ve firmách, které jsou podle jeho názoru podhodnocené. To znamená, že jsou kvalitní a perspektivní, ale trh je z nějakého důvodu "nemá rád", a jejich cena je proto výhodně nízká. A pak je trpělivě roky drží, až se jejich cena vrátí tam, kde má být.

Kdo je Warren Buffett?

* narodil se 30. srpna 1930

* legendární americký investor

* druhý nejbohatší muž světa s majetkem přes 30 miliard dolarů

* šéfuje investiční společnosti Berkshire Hathaway, jejíž nákupy ovlivňují světové burzy

* je podruhé ženatý, s první ženou Susie má tři děti
Buffett je znám svou nedůvěrou v nové technologie a téměř nikdy nekupuje akcie počítačových nebo internetových společností. "Neinvestuji do firem, kterým nerozumím. Stačí, že občas prodělám na podnicích, o kterých si myslím, že jim rozumím," vysvětlil kdysi s nadsázkou Buffett svůj postoj.

Před dvěma roky, kdy ceny akcií zabývajících se novými technologiemi stoupaly díky entuziasmu investorů až k nebesům, se to zdálo jako chyba. Navíc se ocitly v problémech i některé podniky jako Coca-Cola nebo Gilette, v nichž měl Buffett podíly. Buffett tenkrát sám ve svém každoročním projevu před akcionáři Berkshire Hathaway se svým příznačným suchým humorem přiznal: "Kdybych šel místo obchodování raději do kina, byli byste na tom teď výrazně lépe."

Někteří škarohlídi tehdy již začali spekulovat o tom, že doby největší slávy jedenasedmdesátiletého Warrena Buffetta jsou pryč a že by měl uvolnit místo mladším a odejít do důchodu. Jenže nakonec se ukázalo, že pravdu měl opět on. Ceny firem působících v nových technologiích se v naprosté většině případů během letošního roku propadly a Buffett, který dává přednost klasickým odvětvím, je znovu na koni.

"Do 21. století jsme vstoupili do tak převratných odvětví, jako jsou cihly, izolace, koberce nebo barvy. Snažte se ovládnout své vzrušení," mohl letos zázrak z Omahy suše oznámit akcionářům Berkshire Hathaway. Ačkoliv možná tyto firmy nejsou tak zajímavé, rozhodně se do nich vyplácí investovat.

Buffettově společnosti totiž letos vzrostly oproti loňsku zisky o 114 procent až na 3,3 miliardy dolarů. A to v době, kdy ceny na akciových burzách minimálně stagnují. "Celkově jsme měli slušný rok," komentoval loňský úspěch Buffett.

Narodil se 30. srpna 1930 jako prostřední ze tří dětí. Jeho otec pocházející z rodiny, která měla malý koloniál, se později stal obchodníkem s akciemi a dotáhl to nakonec na amerického kongresmana. Obchodního ducha zdědil malý Warren zřejmě po něm a projevoval ho již od útlého věku. Pomáhal otci v obchodě a také obcházel sousední domy a prodával limonádu.

Společně se svým kamarádem, který ve škole vynikal v matematice, vymysleli tipovací systém pro sázení na koně a ten prodávali. Ale jen chvíli, dokud je nezatkla policie, protože samozřejmě neměli licenci.

Když si Buffettův otec zařídil brokerskou firmu, malý Warren ho navštěvoval a svět akcií ho okouzlil. První akcie si koupil již v jedenácti letech, šlo tenkrát o komunální podnik Cities Service a mladý Buffett koupil tři akcie po 38 dolarech pro sebe a tři pro sestru. Nejprve jejich cena klesla až na 27 dolarů, pak však začala jít nahoru a Buffett je nakonec prodal po čtyřiceti dolarech. Měl být však trpělivější, protože později jejich cena vystoupila až na dvě stě dolarů za kus. Malý Warren si tak poprvé uvědomil výhodnost dlouhodobých investic.

Když se rodina odstěhovala do Washingtonu, přivydělával si Buffett jako kamelot a poté rozjel další "byznys". Padesát dolarů týdně vydělával tím, že v holičstvích instaloval hrací automaty na pinball. A za ušetřených 1200 dolarů skoupil 40 akrů zemědělské půdy, kterou pak pronajímal farmářům.

Příliš se mu nechtělo na střední školu, ale nakonec se nechal přesvědčit svým otcem. V devatenácti dokonce podal přihlášku na Harvard, byl však odmítnut, že je příliš mladý. Nakonec tedy šel studovat na Columbia Business School, kde se setkal se zmíněným Benjaminem Grahamem. Po škole začínal Buffett s necelými deseti tisíci dolarů. Od roku 1950 tuto částku během šesti let dokázal znásobit čtrnáctkrát.

Pak začal nejprve pro své známé a členy rodiny, později i pro cizí investory organizovat investiční příležitosti s velmi výhodnými podmínkami. V roce 1965, tedy v pětatřiceti letech, nakonec převzal ztrátovou firmu Berkshire Hathaway, původně textilku, a udělal z ní proslulý investiční kolos.

Druhý nejbohatší muž planety má tak trochu pověst podivína. Ne proto, že žije skromně - bydlí stále v domě, který si koupil před více než čtyřiceti lety a pořád dává přednost hamburgerům a coca-cole před drahými restauracemi. A zřejmě ani proto, že své tři děti, které má s první manželkou Susie, nikdy "netlačil" na dobré posty. Dvě z nich sice v Berkshire Hathaway pracují, ale nikoliv v řídicích funkcích. Dal jim vynikající vzdělání, ale prosadit se podle Buffetta musí v životě samy.

Aby je nezkazily tatínkovy peníze, dostávají pouze apanáž deset tisíc dolarů ročně. Když si od něho chtějí vypůjčit, musí podepsat smlouvu. O jeho spořivosti se tradují historky. Dcera Susan si od něho chtěla jednou půjčit na letišti dvacet dolarů, aby mohla zaparkovat na letišti, musela však obratem vypsat Buffettovi šek na stejnou sumu. Syn Howard zase kdysi snil o sportovním autě. Otec mu ho koupil. Ale jen s podmínkou, že sám zaplatí tři tisíce dolarů, a navíc tři roky nedostane žádný dárek, a to ani na Vánoce.

Kuriózní je trochu i Buffettův rodinný život. V roce 1976 se totiž tento miliardář po 25 letech rozvedl s manželkou Susie kvůli číšnici z francouzské kavárny Astrid Menksové. S bývalou ženou však zůstali přátelé. Ta dodnes sedí v představenstvu Berkshire Hathaway, a dokonce jezdí společně na výlety do New Yorku a Kalifornie.

Dopisy přátelům proto podepisují všichni tři - Buffett, Astrid i Susie. Investory takovéto drobnosti netrápí a o akcie Berkshire Hathaway je stále obrovský zájem. Všichni totiž věří, že Buffettův čich se bude vyplácet i nadále. Vždyť ti, kdo si koupili v roce 1965, kdy Buffett převzal řízení firmy, akcie Berkshire Hathaway, jsou dnes boháči. Vlastní totiž akcie přibližně za sedmdesát milionů dolarů.