Hlemýžď. Ilustrační foto.

Hlemýžď. Ilustrační foto. | foto: Aleš Riedr

Bulhaři se vrhli na chov hlemýžďů

  • 18
Bulhaři se zamilovali do hlemýžďů. Přesněji do jejich chovu. Za kilogram šneků totiž mohou získat až 80 euro (přes 2000 Kč). Zájem o hlemýždí pochoutky je v zahraničí veliký, a tak jich letos Bulhaři vyvezou až 900 tun a plánují další expanzi. K současným padesáti šnečím farmám chtějí v příštím roce přidat další stovky.

"Před dvěma lety se nám lidé smáli, když jsme řekli, že chováme šneky. Ale loni se prostě všichni začali chovat jako pominutí. Telefonují ze všech stran a vyptávají se," popisuje zájem Bulharů o chov hlemýžďů Krasimir Kostov, který jich na svém pozemku chová přes milion kusů.

Zájem zahraničních gurmánů o bulharské šneky je obrovský, a tak se řada lidí, kteří dříve chovali prasata, krávy a drůbež, nyní vrhá na alternativní zdroje obživy.

Francie a Itálie, největší evropští spotřebitelé, zhltnou každoročně 25 až 36 tisíc tun těchto měkkýšů, ale protože populace hlemýžďů zahradních (Helix pomatia) se na Západě scvrkává, průmysl se spoléhá především na import z východní Evropy, včetně Česka.

Šneci posilují bulharský vývoz

Dříve patřívaly k nejpilnějším sběračům Poláci a Maďaři, nyní je však nahrazují ještě pilnější Bulhaři. Pro jejich zemi, která patří k nejchudším v Evropské unii, se šneci stávají dynamickým exportním odvětvím.

Letos vyveze Bulharsko asi 800 až 900 tun hlemýžďů a hlemýždích produktů, což je šestkrát víc než v roce 2008. Šneci skončí především v žaludcích francouzských labužníků.

Gurmáni však mají tak nenasytný apetit, že se Bulhaři chystají k padesáti už fungujícím šnečím farmám otevřít v příštím roce dalších 300. "Letos máme zakázky z Francie, Německa, Rakouska a Nizozemska," říká Simona Mollová z Národního uskupení pro chov hlemýžďů, který jejich export podporuje.

Kolik stojí šneČí pochoutka

Sklenice hlemýžďů v omáčce o váze 0,4 kilogramu přijde na 50 eur (asi 1300 korun). Luxusní gurmánské balíčky lze pořídit za 55 až 235 eur.

Podle generálního tajemníka francouzské asociace potravinářských zpracovatelských podniků Pierra Commereho je trh s hlemýždi velice tradiční a stabilní. Tradice je silnější než finanční krize, podotýká.

Letos začíná Bulharsko, které dodává většinu šneků ke zpracování do Řecka, exportovat také nový druh hlemýžďů, jejichž strava obsahuje kromě jetele a speciálního krmiva také mrkev. "Vypadají velice legračně, protože jsou oranžoví," usmívá se Simona Mollová. Ale vynášejí prý 80 eur za kilogram (2036 Kč).

Podle Kostova se jeden člověk může snadno starat o farmu se třemi až pěti pozemky o rozloze 0,1 hektaru. Stačí v podstatě, aby v podvečer, kdy se hlemýždi krmí, zajistil dostatečné vlhko.

,