Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ. | foto: iDNES.cz

Bulharské úřady kontrolují ČEZ, firma může přijít o licenci

  • 24
Bulharské úřady zahájily kontrolu v tamní distribuční společnosti vlastněné skupinou ČEZ. Pokud najdou v její činnosti pochybení, mohou firmě, která dodává elektřinu více než dvěma milionům domácností a firem, odebrat licenci. ČEZ, který čelí kritice za vysoké lednové účty, chyby odmítá.

O hrozbě ztráty licence píše server Novinite. "Pokud se ukáže, že se distribuční společnost provinila (proti licenčním podmínkám), bude zahájeno řízení o odebrání její licence," řekl serveru ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev. Zároveň ale vyloučil, že by vláda přistoupila ke znárodnění distribučních společností. To se stalo ČEZ v lednu v Albánii.

ČEZ v Bulharsku

ČEZ působí v zemi od roku 2005, kdy česká energetická společnost koupila za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které později sloučila do jedné. Kromě toho vlastní ČEZ v Bulharsku uhelnou elektrárnu Varna a solární elektrárnu Orešec. Podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.

Bulharské úřady začaly kontrolovat vedle ČEZ také distribuční firmy vlastněné českou společností Energo-Pro a rakouskou EVN. Všichni tři distributoři čelí kritice kvůli vysokým lednovým účtům za elektřinu, proti nimž demonstrovaly v posledních týdnech tisíce Bulharů.

Podle Dobreva by se o zahájení procesu odebrání licence ČEZ mělo rozhodnout v nejbližších dnech. V distribučních firmách Energo-Pro a EVN začala kontrola až v pondělí a o možném odebrání licence by se rozhodovalo až za 20 dní. Samotný proces odebrání licence by podle Dobreva trval zhruba měsíc.

ČEZ: Důvody k odebrání licence nejsou

ČEZ však jakákoliv pochybení popírá. "Společnost ČEZ v Bulharsku v plném rozsahu naplňuje veškeré povinnosti, které jí ukládá regulační rámec stanovený tamním energetickým regulačním úřadem, jakož i veškeré další právní závazky. Proto kategoricky odmítá jakékoliv pochybení, které by teoreticky mohlo vést k zahájení procedury odebrání licence," sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. "Společnost ČEZ zároveň nesouhlasí s politizací celé této problematiky vzhledem k blížícím se parlamentním volbám," doplnila.

Půlpánová dále uvedla, že ceny elektřiny v Bulharsku jsou plně regulované. "Cenu koncovým zákazníkům určuje energetický regulační úřad na základě cenové žádosti distribuční společnosti," řekla mluvčí ČEZ. Pokud regulační úřad s navrženou cenou nesouhlasí, může distributorovi nakázat, aby cenu snížil. "Z měsíčního účtu za elektřinu ČEZ získává pouze devět procent z celkové sumy," podotkla Půlpánová.

Protesty proti distributorům trvají déle než týden v celé zemi. Lidé jsou nespokojeni hlavně s tím, že prý v lednových účtech položky za servis a distribuci překračovaly asi o 120 procent cenu spotřebované elektřiny. Demonstranti požadují znárodnění distribučních sítí, někteří kvůli cenám elektřiny volají i po demisi vlády.

,