Bulharská Corporate Commercial Bank.

Bulharská Corporate Commercial Bank. | foto: Reuters

Bulharská banka CCB končí. Zametla stopy za obřími podvody

  • 15
Bulharsko uzavře po problémech s hromadným vybíráním vkladů čtvrtou největší banku Corporate Commercial Bank (CCB). Banka po bankovní panice v zemi přešla pod státní kontrolu. Ukazuje se, že se před příchodem auditorů ve velkém likvidovaly dokumenty k miliardovým půjčkám.

Bance "CCB bude odejmuta licence a bude zahájeno insolvenční řízení," řekl podle agentury AFP guvernér centrální banky Ivan Iskrov.

Masivní vybírání vkladů z CCB nastalo poté, co klienty zneklidnily zprávy obviňující hlavního akcionáře Cvetana Vasileva z podezřelých obchodních dohod. Vasilev jakékoli pochybení popírá.

Centrální banka nad čtvrtou největší bulharskou bankou na konci června převzala dočasnou kontrolu a nařídila prověřit aktiva a závazky banky. Ta během masivního vybírání peněz přišla o více než pětinu vkladů. Bulharsko původně uvažovalo, že se ve věci záchrany banky obrátí na investory, a kdyby se to nepovedlo, banku znárodní. Dnešní výsledky auditu ale podle centrální banky ukázaly, že toto řešení není možné.

Bankéři zametli stopy

Audit zjistil, že chybí velká část dokumentace k půjčkám v objemu 3,5 miliardy leva (zhruba 49 miliard Kč) v portfoliu půjček o celkovém objemu 5,4 miliardy leva. Složky prý byly s nejvyšší pravděpodobností zničeny před příchodem auditorů. To způsobilo, že kontroloři kvůli chybějící dokumentaci nedokázali ocenit řadu půjček, jejich ručení ani schopnost věřitelů je splatit.

"Výsledky kontroly Corporate Commercial Bank hovoří, mírně řečeno, o činnostech neslučitelných se zákonem a dobrými způsoby v bankovnictví," uvedla centrální banka.

Podnikatelské a osobní účty CCB, s výjimkou těch s chybějící dokumentací, budou převedeny do banky Crédit Agricole Bulgaria. CCB ji získala od francouzské mateřské společnosti Crédit Agricole týden před tím, než centrální banka nad CCB převzala kontrolu. Bulharsko podle centrální banky tuto divizi znárodní. Běžnou činnost by měla obnovit 21. července.

Podezření z tulenování

Centrální banka rovněž uvedla, že významná část portfolia půjček CCB má prý spojitost se stranami, které souvisejí s osobou Vasileva. Krátce předtím, než stát nad bankou převzal kontrolu, vzal prý Vasilev z CCB 205 milionů leva (zhruba 2,9 miliardy Kč) prostřednictvím třetí strany. Vyšetřovatelé by podle centrální banky měli zjistit, zda tento krok odpovídá "vykradení" banky.

Podle prokuratury byl v pátek u Černého moře zadržen řídící pracovník CCB. Existují prý důkazy, že nařídil vzít peníze z bankovního sejfu a předat je třetím stranám.

Terčem hromadného vybírání vkladů se v Bulharsku kromě CCB stala i First Investment Bank, což je třetí největší banka v zemi. Vláda minulý týden uvedla, že důvěra v bulharský bankovní systém se obnovila.

Ministr financí Petar Čobanov ale nyní sdělil, že finanční pomoc CCB se pravděpodobně odrazí na schodku veřejných financí. Nutná finanční podpora po červnovém "runu" na CCB by se podle něj mohla pohybovat na úrovni 1,5 až dvě miliardy leva. Letošní rozpočtový deficit by tak mohl přesáhnout tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), namísto plánovaných 1,8 procenta HDP, řekl ministr. Bulharsko prý vydá nový dluhopis, aby kroky na záchranu banky podpořilo.

Aktiva CCB se na konci května podle AFP pohybovala na úrovni 3,7 miliardy eur, což představuje zhruba 8,4 procenta bulharského bankovního sektoru.