Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Burčák: nenechte se napálit

  11:00aktualizováno  11:00
O tohle "víno na půl cesty" je v posledních letech tak velký zájem, že se na něm snaží přiživit mnozí podnikavci. A tak je velmi pravděpodobné, že i letos vypijeme litry sladkého moku, který má k pravému burčáku daleko.

Je burčák kvalitní nebo je ředěný vodou? Ilustrační foto | foto: Radek MičaMF DNES

GRAFIKA:
Co je třeba vědět o burčáku?

O burčáku se říká, že čistí lidskou krev. Aby byl jeho účinek dokonalý, měl by ho prý člověk vypít tolik, kolik mu koluje v žilách krve. Spořádat v rámci zdravotní prevence pět litrů je asi přehnané, ale jaká je tedy rozumná dávka tohoto "nehotového" vína, částečně zkvašeného hroznového moštu?

"Burčák má ještě málo alkoholu, takže ho můžeme vypít víc než ty doporučované dvě deci vína denně. Pokud nemá člověk citlivější zažívání, tak by mu půl litru nemělo ublížit," říká ostravský lékař Martin Křístek.

Zároveň však upozorňuje i na jeho záludnost. "Je to velmi zrádné pití. Mnoha lidem chutná víc než víno, protože je sladký a méně alkoholický, takže se pije snadno jako limonáda." Následky zná asi každý, kdo to kdy s burčákem přehnal. Někdy vás "nafoukne", jindy "prožene". "Musíte si uvědomit, že když vypijete deci burčáku, tak požijete miliony kvasinek, které jsou ještě živé, takže pracují i ve vašem těle."

Přednosti burčáku však lékař a znalec vína nezpochybňuje. "Právě díky kvasinkám má vysoký obsah vitaminů B. A stejně jako víno obsahuje látku rasveratrol, která prospívá srdci a cévám."

Nejen kolik, ale kde a jak
Je půlka srpna, prodejci zeleniny podél českých silnic vyložili vedle okurek a švestek PET lahve s nahnědlou kalnou tekutinou a cedulí "burčák z Moravy". Ale první hrozny se na moravských vinicích budou sklízet nejdříve za dva týdny, na českých ještě později. Co nám to tedy zelináři vlastně nabízejí?

V horším případě to může být jablečný mošt naředěný vínem té nejhorší kvality, v lepším burčák dovezený z oblastí, kde hrozny dozrávají dříve než u nás. První varianta je zakázaná, druhá povolená, ale...  "Dovážet se mohou jak hrozny ke zpracování, tak rozkvašený mošt. Jenže v tom případě se nesmí nazývat burčák, ale částečně zkvašený hroznový mošt," vysvětluje Bronislav Pavelka ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Teoreticky můžete i v této době narazit i na skutečný burčák z hroznů, které se urodily na tuzemských vinicích. Jeho kvalita však nebude valná. Podle vinařského zákona se hrozny mohou začít zpracovávat ve chvíli, kdy dosáhnou alespoň deseti stupňů cukernatosti. Takové hrozny ještě nemají správný poměr cukru a kyselin, takže výsledný produkt - ať už v podobě vína nebo burčáku - nemůže být harmonický. A nebude chutnat tak, jak by měl. Jenže jak má burčák vlastně chutnat? To ví jen málokdo. Právě na to spoléhají ti, kteří chtějí výhodně a poměrně rychle zhodnotit hrozny, z kterých by kvalitní víno vyráběli jen těžko.

Burčák křtěný vodou
Větší problém vidí inspektoři v ředění burčáku vodou, s kterým se při kontrolách setkávají. Loni zjistili přídavek vody v 38 procentech kontrolovaných vzorků. Ve všech případech bylo přidané vody víc než 40 procent, v jednom dokonce 96 procent! I letos se inspekce chystá prodej burčáku kontrolovat. Netají se však tím, že zjistit viníka není snadné.

"Do prodeje vstupuje víc článků - výrobce, dopravce, prodejce, zaměstnanec prodejce... Je těžké zjistit, kdo z nich burčák naředil. Odpovědnost ale nese ten, kdo burčák prodává," říká vrchní inspektor vína Pavelka. Prodejcům proto radí, aby si dobře ohlídali svůj zdroj, a zákazníkům:

"Nekupujte burčák u silnice, protože tam je kvalita nejistá"  Větší jistotu mají zákazníci tam, kde je původ burčáku jasný nebo jistější, buď přímo u vinaře, nebo v restauraci či vinotéce.

Co je burčák

* mošt z hroznů vinné révy, který již mírně kvasí

* musí mít nejméně jedno procento alkoholu, nejvýše tři pětiny z celkového obsahu alkoholu výsledného vína (kdyby veškerý cukr prokvasil), což bývá asi sedm až osm procent

* nesmí se vyrábět z jiného druhu ovoce než z hroznů vinné révy

* nesmí se do něj přidávat voda

* smí být vyroben pouze z tuzemských hroznů

* pokud byl vyroben z dovezených hroznů nebo byl dovezen z jiných zemí, nesmí být označen jako burčák, ale jako „částečně zkvašený hroznový mošt“

* k prodeji se smí nabízet od 1. srpna do 30. listopadu

* u prodejního místa musí být uveden výrobce

 

Autoři: ,Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Prazdroj se od nového roku vaří už jen v Plzni. Japonci vycouvali z Ruska

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj po deseti letech ukončil licenční výrobu v ruské Kaluze. Rusko bylo druhou a nyní už poslední...

V Rakousku třívrstvý, v Česku slabší. Dvojí kvalitu má i toaletní papír

Rozdílná kvalita toaletního papíru Billa

Nejen u potravin se liší kvalita výrobků od stejných firem prodávaných v ČR od těch ze zahraničních obchodů. Toaletní...

Ahold testuje obchod budoucnosti. Zboží z regálu strčíte rovnou do tašky

Nakupování bez pokladen. Ahold v Nizozemsku testuje technologickou novinku Tap...

Nizozemská společnost Ahold testuje obchod budoucnosti bez pokladních zón. Zboží si zákazník dá rovnou do tašky poté,...

Najdete na iDNES.cz