Burger King a Tim Hortons patří pod společnost Restaurant Brands.

Burger King a Tim Hortons patří pod společnost Restaurant Brands. | foto: AP

I my snížíme obsah antibiotik v kuřecím mase, slíbil Burger King

  • 11
Restaurace Burger King se přidají k řetězcům, které výrazně omezují používání kuřecího masa vyhnaného antibiotiky v pokrmech. Chtějí se tak připojit k boji proti nebezpečným „superbakteriím", které odolají i antibiotikům. Vlastník Burger Kingů se také zavázal, že přestane s podporou kácení deštných pralesů kvůli pěstování surovin.

Společnost Restaurant Brands, která řetězec Burger King vlastní, uvedla, že kuřecí maso s antibiotiky by mělo z fast foodů zmizet do konce roku 2018. Změna se má týkat i v Česku méně známého kanadského řetězce Tim Hortons.

Časem by chtěla firma aplikovat novou zásadu na všechny své značky. Další podrobnosti však nesdělila. „Je to skvělá zpráva pro moderní medicínu,“ řekl k tomu Austin Wilson ze společnosti As You Sow, která usiluje o to, aby velké společnosti lépe zacházely s životním prostředím.

Burger King a Tim Hortons jsou tak další dva významné řetězce rychlého občerstvení, které přestanou využívání antibiotik v chovu drůbeže podporovat. Už dříve k tomu přistoupily řetězce McDonald’s, Wendy’s, KFC a Chick-fil-A.

Češi spolykají 70 tun antibiotik ročně, superbakterii léky nezabijí

Hlavním důvodem jsou takzvané superbakterie, což je pojem, který se v posledních letech vžil pro označování bakterií, které jsou rezistentní vůči antibiotikům - a tím pádem velmi nebezpečné pro člověka. Jimi způsobená infekce může vážně ohrozit zdraví člověka.

Vývoj těchto odolných bakterií se přičítá právě nadužívání antibiotik v živočišné výrobě, na kterou padne zhruba 70 procent všech antibiotik důležitých pro boj s infekcemi. Výzkumníci se obávají, že právě nadužívání těchto léků na farmách snižuje jejich účinnost v boji proti nemocem u lidí.

Studie na toto téma uvádějí, že odolné bakterie mají na svědomí více než 23 tisíc úmrtí Američanů ročně. Nedávné průzkumy agentury Reuters však ukázaly, že se to nedá přesně spočítat a číslo je spíše podhodnocené.

Kvůli hamburgerům mizí lesy

Omezení antibiotik však není jediná věc, jak chce společnost Restaurant Brands snížit svou ekologickou stopu. Během posledních 13 let bylo na celém světě zničeno 271 milionů hektarů deštného pralesa, aby se vytvořil prostor pro pěstování surovin, ze kterých se vyrábí jídlo pro řetězec Burger King. Tvrdí to alespoň Glenn Hurowitz z americké kampaně Mighty Earth, která usiluje o lepší ochranu životního prostředí.

Burger King podíl na mizení pralesů nepopírá, chce však tuto chybu napravit. Nově se firma zavázala, že její dodavatelé přestanou do roku 2030 odlesňovat půdu kvůli produkci sóji a hovězího masa. Majitel řetězce v tiskové zprávě uvedl, že bude „pravidelně informovat, jak postupuje v eliminaci odlesňování“.

Aktivistické kampaně však říkají, že slíbené změny nestačí. „Firma by se měla zavázat k ukončení odlesňování do roku 2020 stejně jako ostatní řetězce. Ne až do roku 2030,“ řekl pro agenturu Reuters Sharan Smith, mluvčí Unie zúčastněných vědců. „Pokud jde o ochranu lesů, Burger King znamená rychlé občerstvení a pomalou akci,“ podotkl Hurowitz.

Dodavatel antibiotika omezit nechce

Zatímco Burger King se vydává více ekologickou cestou, kritiku naopak schytává významná dodavatelská společnost Sanderson Farms, která omezit antibiotika u zvířat neplánuje. V severní Kalifornii navíc čelí žalobě kvůli tvrzení, že jsou jejich kuřecí produkty 100% přírodní.

Podle vládních testů přitom byly v produktech Sanderson Farms nalezeny zbytky drog jako například ketamin, zvířecí anestetikum, a lidská antibiotika včetně chloramfenikolu, který není schválený pro použití na zvířatech určených k potravě.

Mike Cockrell, finanční ředitel společnosti Sanderson Farms, však uvedl, že společnost antibiotika ani jiné léky a chemické látky zmíněné v soudním řízení nepoužívá a že zahájí „ráznou“ obranu, uvedl server Reuters.

,