Burzy pláčou, Amerika opět poslala akcie dolů

Investoři na světových burzách prožívají jeden černý den za druhým. V okamžiku, kdy se zdálo, že americké akcie začínají po podzimním pádu nabírat pozvolna dech, zasadili jim počítačoví výrobci Dell a Hewlett-Packard další ránu. Newyorský technologický trh Nasdaq spadl na dvanáctiměsíční minimum a stáhl s sebou i burzy v Evropě a Japonsku

Počátkem týdne oznámila třetí největší počítačová firma Hewlett-Packard, že její zisk za poslední čtvrtletí bude o pětinu nižší než očekávání investorů. Index Nasdaq se v následné reakci poprvé od loňského října ocitl pod hranicí tří tisíc bodů. „Jedna firma nesplní očekávání a bere s sebou všechno dolů,“ charakterizoval situaci na akciovém trhu analytik společnosti Prudential Securities Larry Wachtel. „Trh osobních počítačů, trh mobilních telefonů, internetový trh, trh optických vláken - to všechno oslabuje,“ dodal.

Hlavní index newyorské burzy se po šňůře ztrát včera mírně vzpamatoval - Dow Jones přidal na počátku obchodování o 74 na 10590 bodů. Indexu, který v minulých dnech tlačila dolů hlavně nejistota okolo výsledků amerických prezidentských voleb a vysoké ceny ropy, pomohla zpráva, že volební komise v okrsku Palm Beach na Floridě zastavila ruční přepočítávání hlasů, které podle ní nemá oporu v zákoně. To by znamenalo, že texaský guvernér a republikán George W. Bush porazí svého demokratického rivala Ala Gorea.

„Opatrnost investorů neochabuje. Trh je stále velmi nebezpečný. Není to jen kvůli prezidentským volbám, ale také kvůli zpomalování ekonomiky a přílišnému nadhodnocení některých cenných papírů,“ řekl analytik firmy JWGenesis Gary Kaltbaum.

Někteří odborníci však soudí, že akcie již spadly dost hluboko a jsou tak nyní pro investory velmi atraktivní. „Směřování trhu je zatím nejisté. Přesto propad akcií firem takzvané nové ekonomiky způsobil, že jsou teď zajímavější než dříve,“ uvedl Brian Belski, analytik investiční firmy US Bancorp Piper Jaffray. To potvrzuje i Abby Cohenová, analytička investiční banky Goldman Sachs. Akcie jsou podle jejího mínění nejatraktivnější za poslední rok, protože zpomalování ekonomiky a inflace jsou pod kontrolou.

Také tokijská burza v minulých dnech následovala vývoj v New Yorku. Index Nikkei se včera propadl o 323 bodů na 14660 bodů.

„Investoři nevědí, jaké akcie mají nakoupit, a pozorují, kam se pohne Nasdaq,“ potvrdil Kimura Masakazu z tokijské makléřské firmy Tsubasa Securities. Za propadem burzy stojí podle něho i politická nejistota v Japonsku, kde se otřásá křeslo současného premiéra Yoshiro Mori. Ten je s veřejnou podporou pod dvaceti procenty nejméně oblíbeným předsedou vlády v historii země a nyní čelí i nebezpečí vyjádření nedůvěry ze strany parlamentu.

„Pochybuji, že se nepříznivý vývoj trhu obrátí. To by se nejdříve muselo vyjasnit na politické scéně,“ dodal Kimura Masakazu.

Tlaku ze Spojených států nedokázal odolat ani německý Neuer Markt určený především pro akcie evropských počítačových a technologických společností. Od březnových rekordů ztratil tento trh už šedesát procent a z někdejších 9665 bodů padl na současných 3900. Novou hladinu hledá i hlavní frankfurtská burza, která se nyní pohybuje necelých devět procent nad svým ročním minimem.

,