Burzy porostou, ale pomalu

  • 1
Nejméně patnáct let potrvá světovým akciovým trhům, než se znovu dostanou na úroveň, na níž byli na konci "zlatých" 90. let. Tvrdí to studie, kterou vypracovali tři londýnští akademici podle zadání banky ABN Amro. Autoři analýzy Elroy Dimson, Paul Marsh a Mike Staunton zkoumali data z akciových trhů za posledních sto let. A co se týče budoucnosti, jsou umírněně optimističtí.

Z dlouhodobého hlediska se podle nich dá čekat na světových burzách mírný růst. Nakonec by se tedy akcie měly z hlediska výhodnosti a návratnosti vložených peněz opět dostat před obligace a jiné méně rizikové investice.

Studie však zároveň říká, že jen za poslední tři roky ztratily akcie obchodované na světových burzách okolo 13 bilionů dolarů ze své hodnoty. To jinými slovy znamená, že každý člověk na planetě včetně kojenců tak v průměru prodělal zhruba dva tisíce dolarů.

Loňský rok patřil k nejhorším za posledních třicet let. A pokud bude pokles pokračovat ještě letos, mohly by padnout letitější rekordy. Například Británie by zažila pouze podruhé ve své historii, že by akciový trh padal čtyři roky za sebou.

Analýza umožňuje poměrně přesně hodnotit to, co bylo. I její autoři ovšem připouštějí, že o náladě, jaká bude na trzích panovat v budoucnosti, se dá jen tipovat.

"Pokud tři roky za sebou trhy padaly, není pravděpodobné, že by se nálada investorů čtvrtý rok zcela obrátila. Pokračování poklesu je však stejně tak pravděpodobné jako to, že akcie začnou stoupat," nabízí studie nepříliš konkrétní prognózu.

I když s tím, že v minulém století nakonec pouze 38 procent jednotlivých roků skončilo pro investory prodělkem. A tedy existuje zhruba 62procentní naděje, že letos se dá čekat nárůst.

Autoři analýzy právě proto přece jen doufají, že lepší časy přicházejí: "Dobrou zprávou je, že co se týče letošního roku celkově, dá se čekat, že trhy spíše porostou, než že budou klesat."

Otázkou i nadále zůstává, jak dlouho se budou trhy s akciemi ve světě zotavovat. Po obdobích krizí v letech 1973, 1974 a 1987 se akcie vrátily na své dřívější hodnoty poměrně rychle - během dvou tří let. Tentokrát se to zřejmě nestane.

Podle analýzy jsou totiž dnešní trhy, přes prudký pokles cen akcií, stále ještě oproti 70. a 80. letům poněkud nadhodnoceny. Zvláště když se vezmou v úvahu hospodářské výsledky firem a nynější ceny jejich akcií. Autoři poukazují třeba na příklad Japonska, kde akciové trhy padají již více než deset let. Tedy, že pokaždé nemusí po letech půstu následovat rychlé zotavení.

"To nakonec přijde," věří akademici. "Investoři zřejmě znovu začnou zhodnocovat své bohatství rychleji při investicích do akcií než do státních dluhopisů nebo při ukládání svých peněz do bank. "V porovnání s koncem 90. let bude ovšem toto zhodnocování mnohem pomalejší," tvrdí autoři studie.