Burzy postihl prudký pád

Špatná nálada zavládla na většině hlavních burzovních trhů. Celosvětová ztráta důvěry v další růst americké a japonské ekonomiky se projevila i na Burze cenných papírů Praha. Krátce po začátku obchodování klesl jejích hlavní index Px 50 na nejnižší úroveň za poslední dva roky, když dosáhl hodnoty 407,5 bodu a v pádu pokračoval i během dopoledne. V jedenáct hodin už přišel o více než dvě procenta své hodnoty a dosáhl dalšího smutného rekordu - 405,3 bodu.

Aktuální hodnotu indexů pražské burzy najdete ZDE.

Chování investorů v Česku je závislé na pokračujícím sestupu amerického technologického indexu Nasdaq. Hodnota padesáti nejobchodovanějších akcií v indexu PX 50 byla nižší naposledy 23. dubna 1999.

Protože chybějí optimistické předpovědi dalšího ekonomického vývoje, bude podle makléřů pokles burzy pokračovat. "Trh klesl na další dna a nyní vyčkává. Odpoledne bude rozhodující zahájení ve Spojených státech," míní Richard Skácel z Raiffeisen CI.

Zatím nejvíc táhne burzu dolů Český Telecom. Cena jeho akcií už spadla o 5,5 procenta. Nedaří se také akciím dalších polostátních firem, které čekají na privatizaci -  Komerční banky, Českých Radiokomunikací, Unipetrolu a ČEZu.

Záležet bude na polostátních podnicích
Ondřej Daťka z Patria Finance míní, že na polostátních firmách bude záviset také vývoj v nejbližších dnech a týdnech. Investoři se budou řídit rozhodováním vlády o postupu jejich privatizace.

První na řadě budou v pondělí 9. dubna České Radiokomunikace. Kabinet bude rozhodovat, zda se pokusí vyjednat v tendru co nejlepší cenu za svůj 51procentní podíl, nebo řízení zruší a ČRa prodá jinak.

Koncem dubna se má závazných nabídek dočkat také Komerční banka. K ČEZu přistupují investoři opatrně, hlavně kvůli nepředvídatelnému vývoji při spouštění jaderné elektrárny Temelín.

,