Bushova energetika sklízí kritiku

Americký prezident George Bush včera sklidil ostrou kritiku za svůj nový expanzivní energetický plán, který spočívá ve zvýšení těžby ropy a vyšším využití uhelných a jaderných elektráren. Plán má vyvést Ameriku z nynější energetické krize, která je podle republikánského prezidenta největší od ropných šoků v 70. letech.

Ke kritikům Bushových vizí z řad opozičních demokratů se včera připojili také zástupci mezinárodních ekologických hnutí a Organizace spojených národů.

Americký prezident George Bush včera sklidil ostrou kritiku za svůj nový expanzivní energetický plán, který spočívá ve zvýšení těžby ropy a vyšším využití uhelných a jaderných elektráren. Plán má vyvést Ameriku z nynější energetické krize, která je podle republikánského prezidenta největší od ropných šoků v 70. letech. Ke kritikům Bushových vizí z řad opozičních demokratů se včera připojili také zástupci mezinárodních ekologických hnutí a Organizace spojených národů.

Předseda rady OSN pro klimatické změny, nizozemský ministr životního prostředí, označil Bushovy vize za „katastrofální vývoj“ v rámci světové debaty o omezení skleníkových plynů. Plány Bílého domu podle něho nepochybně přispějí ke globálnímu oteplování.

Jedním z prezidentových záměrů je prozkoumat možnosti těžby ropy a zemního plynu na federální půdě včetně malé části arktické národní rezervace na Aljašce. Tuto rezervaci ekologové považují za poslední velký nedotčený kout americké přírody.

Aby na druhou stranu snížil rostoucí poptávku po ropě, předkládá Bush daňové úlevy pro lidi, kteří si pořídí automobily s hybridním pohonem na plyn a elektřinu. Daňového zvýhodnění se mají dočkat i ti, kdo si doma instalují solární panely. Výše těchto úlev má dosáhnout deseti miliard dolarů v průběhu příštích deseti let, z toho čtyři miliardy připadnou na ekologičtější vozy.

Bush také zamýšlí zjednodušit udílení licencí na výstavbu nových jaderných elektráren, které Bílý dům považuje za bezpečný a významný zdroj energie. Větší pozornost se má věnovat i analýzám možné recyklace vyhořelého jaderného paliva.

Okamžitou úlevu pro Američany, kteří platí rekordně vysoké ceny za pohonné hmoty a v Kalifornii čelí pravidelným výpadkům elektřiny, však Bushova vize neobsahuje. Spíše se očekává, že energetický plán, jenž již čelí kritice opoziční Demokratické strany, vyvolá dlouhé debaty.

Vzhledem ke svému obsahu vyvolala Bushova iniciativa ostrý odpor mezi ekology. „Prezident činí špatné volby a jeho plán nepomůže vyřešit americké energetické problémy. Co potřebujeme, je plán založený na efektivním využívání, obnovitelných zdrojích a zodpovědném rozšiřování produkce. To bude rychlejší, levnější, čistší a bezpečnější než prezidentův plán,“ prohlásil zástupce nejstarší americké ekologické organizace - Sierra Club Dan Becker.

Ještě ostřeji včera zareagovaly ekologické organizace ze zahraničí. „Přichází s kombinací Černobylu a Exxon Valdez,“ uvedl vůdce australské Strany zelených, senátor Bob Brown, s odkazem na katastrofu na Ukrajině a na obří havárii tankeru u břehů Aljašky v roce 1989.

Bush se hájí národními zájmy. „Nenapadá mě nic lepšího pro národní bezpečnost než nahradit barely ropy přicházející k nám ze zemí, které nemohou Ameriku vystát, produkcí, kterou si zajistíme tady v Americe,“ uvedl Bush.