Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Bydlení bude dražší kvůli vodě, teplu i elektřině

  • 126
Zatímco letos se našly v Česku vodárny a teplárny, které nechávaly ceny na stejné úrovni jako v roce 2010, a v Praze ceny dokonce klesaly, od ledna zdražují kvůli růstu DPH minimálně o čtyři procenta úplně všichni. S vyšší částkou je potřeba počítat také na účtu za elektřinu a plyn.

Podle Teplárenského sdružení ČR zaplatí lidé za teplo o šest až devět procent více než letos kvůli růstu cen paliv a nákladům na modernizaci zařízení tepláren. Hlavním tahounem zdražování je však DPH.

"Pokud by nedošlo k administrativnímu navýšení DPH, vývoj cen dálkového tepla by byl podobný jako v minulých letech, kdy docházelo k meziročnímu růstu mezi třemi a pěti procenty, především v závislosti na pohybu cen zemního plynu a dalších paliv,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Čtěte: Jak se změní ceny v krajských městech

Vyšší účet přijde také od plynáren. Největší dodavatel RWE zdražil plyn už v polovině prosince o devět procent. Od ledna mírně zlevní o 0,6 procenta. Konkurenční E.ON zdraží o 3,5 procenta, Pražská plynárenská o 2,5. Menší dodavatelé však avizovali, že s cenami nahoru nepůjdou, a například společnost Lama Investments chce zlevňovat.

Kvůli stavbě nových plynovodů, objevení ložisek břidlicového plynu a zpomalení poptávky je totiž plynu nadbytek a jeho cena na trzích klesá. Důvodem zdražení u velkých distributorů jsou tak dlouhodobé nevýhodné kontrakty s ruskými dodavateli.

"Cena plynu ve smlouvách se vypočítává mimo jiné z cen ropy. Na trhu se nicméně ceny ropy a plynu výrazně oddělily, ceny plynu od krize klesly mnohem více než ropa," popisuje současný stav analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Řada velkých dodavatelů bere část ztráty na sebe a část přenáší na zákazníky.

Za elektřinu si nejvíc připlatí zákazníci RWE

Nahoru půjdou také ceny elektřiny. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v průměru o 3,4 procenta. Podle portálu Srovnejenergie.cz si ze zákazníků, kteří elektřinu nepoužívají na topení, nejvíce připlatí klienti RWE Energy - ročně zaplatí o 741 korun více. Zákazníci ČEZ se stejnou spotřebou zaplatí navíc 550 korun.

"Nejmenší zdražení zaznamenají zákazníci v jižních Čechách a na jižní Moravě. V případě běžné spotřeby se domácnosti bydlící v bytě dočkají dokonce mírného snížení nákladů o dvě procenta,“ uvedla Kateřina Vaňková ze Srovnejenergie.cz. V ostatních regionech se podle ní u hlavních dodavatelů ceny zvýší o tři až sedm procent.

V ceně se odráží vyšší cena regulované složky, do níž se významně promítl příspěvek na obnovitelné zdroje. Podle šéfky ERÚ Aleny Vitáskové jde především o příspěvek na proud z fotovoltaických elektráren. Vitásková už dříve varovala, že podíl obnovitelných zdrojů bude narůstat i v budoucnu. Celkově půjde na podporu obnovitelných zdrojů v příštím roce 35,8 miliardy korun.

Dalším z důvodů je růst ceny silové elektřiny, se kterou se obchoduje na burzách a která se na konečné ceně podílí zhruba z poloviny. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže podražila silová elektřina o 12 procent. Důvodem byla především obava z následků odstavení jaderných elektráren v Německu.

V posledních měsících však cena opět klesá a podle Hatlapatky je dnes níže, než za kolik ji nakupoval pro příští rok ČEZ. Pokud nedojde v příštích měsících k nastartování ekonomiky, nepůjdou nahoru ani ceny silové elektřiny.