Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydlení bude pro rodiny brzy dražší než jídlo

  1:00aktualizováno  1:00
České rodiny potká v příštím roce výrazná změna. Největší položkou v jejich rozpočtech se poprvé stanou náklady na bydlení. Až dosud platily české domácnosti nejvíce peněz za jídlo – zhruba pětinu svého rozpočtu. Za změnu mohou rostoucí výdaje za nájmy, plyn, elektřinu a vodu.
Nemovitost, dům, bydlení

Nemovitost, dům, bydlení | foto: Profimedia.cz

Elektřina má příští rok zdražit o deset procent. Na podzim vzroste na novou rekordní úroveň i cena plynu, a to zřejmě o 16 až 18 procent. Také vodárny upozorňují, že budou zdražovat kvůli dražší energii. To vše dohromady bude stát průměrnou rodinu každý měsíc o stovky korun více. "Dopady pocítí domácnosti, průmysl i doprava," říká ředitelka České plynárenské unie Marta Ptáčková.

Zdražení může ubrat body Paroubkově vládě, která chce ve volbách zabodovat tím, jak v Česku roste životní úroveň.

Snaha politiků držet nízko regulované nájmy a ušetřit tím lidem peníze za bydlení se míjí účinkem. Na podzim a znovu příští rok narostou ceny dalších služeb spojených s chodem domácnosti.

Kvůli chystanému zdražení proudu a plynu se výdaje za bydlení stanou nejdůležitější položkou rodinných rozpočtů.

Teď padne na tyto výdaje zhruba pětina příjmů průměrné rodiny. Podle analýzy výdajů domácností, kterou v prvním čtvrtletí provedl statistický úřad, se za bydlení utrácí v Česku už stejně jako za jídlo.

Protože služby spojené s bydlením zdražují v posledních deseti letech víc než ceny jiného zboží a služeb, hrají ve výdajích rodiny čím dál větší roli. Nyní na bydlení padne z rozpočtu průměrné rodiny okolo 3200 korun měsíčně. Po plánovaném zdražení proudu a plynu to může být hravě 3500 – tedy víc než za jídlo, jehož ceny stagnují díky konkurenci hypermarketů a dovozu levnějších potravin po vstupu do Evropské unie.

Statistici v nákladech za bydlení počítají hlavně s regulovanými nájmy. Kdo platí tržní nájem nebo splácí úvěr za vlastní byt, pro toho jsou výdaje za bydlení největší položkou už dnes.

Plyn a proud prodraží vodu a teplo
"Zažíváme mimořádný růst cen prakticky všech energií. Je to situace srovnatelná s ropnými šoky z 80. let a nebude to krátkodobé," tvrdí Marta Ptáčková, ředitelka České plynárenské unie, jež sdružuje tuzemské distributory plynu.

Podle ní teprve za čtyři nebo pět let mohou ceny energií začít zase klesat. Jako hlavní důvod růstu se uvádí skutečnost, že výdaje za energie rostou po celém světě, hlavně kvůli dražší ropě.

Protože v Česku zatím v energetice nefunguje úplná konkurence, hlídá ceny Energetický regulační úřad. Firmám z oboru však dává za pravdu. Zdražení vzal minulý týden na vědomí i premiér Jiří Paroubek.

Na podzim tak má růst cena plynu pro domácnosti v průměru o 16 až 18 procent. Elektřina příští rok zdraží o deset procent s tím, že se zároveň srovnají ceny v krajích ovládaných společností ČEZ.

Ministerstvo průmyslu vyčíslilo růst ceny proudu do roku 2010 na 26 procent. Existují však i mnohem dramatičtější odhady. Například studie poradenské firmy EuroAnalysis počítá v příštích pěti letech se zdražením o 31 procent. Dražší energie se podepíší na cenách jiných služeb.

"Nejsme schopni říct, jak cena poroste, když zatím neznáme vstupní parametry, jako ceny energie a plynu v příštím roce," uvedla Miloslava Melounová, ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací.

Vyšší zřejmě budou i účty za ústřední topení. "Náklady na palivo jsou pro nás zásadní, tvoří asi šedesát procent veškerých našich nákladů," říká jednatel teplárenské firmy MVV Energie Pavel Hrach. Už letos chtějí plynaři od tepláren za plyn až o dvacet procent víc než loni. Teplárny závislé na plynu a topných olejích budou podle místopředsedy regulačního úřadu Blahoslava Němečka zdražovat i nadále.

Energetici radí zaměřit se na alternativní zdroje. Ve Stonavě na Karvinsku si za pět milionů postavili tepelná čerpadla a vytápějí radnici a kostel teplem ze starých dolů. Topení je nyní stojí podle radních třikrát méně než dřív.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...Najdete na iDNES.cz