Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bydlení není drahé, to kupní síla je malá, říká Anderle ze Sekyra Group

Developeři našli nového klienta, pro kterého stavět – investiční fondy. Ty se v poslední době zaměřily na investice do výstavby nájemních bytů. Pro většinu běžných lidí jsou totiž nové byty příliš drahé. „Nejde ale o to, že by bydlení bylo naceněno nepřiměřeně vůči nákladům výstavby. Jde o to, že je nadhodnoceno vůči tuzemské kupní síle,“ tvrdí Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group.

Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group | foto: MAFRA

Ceny pronájmů, minimálně potom v Praze, šly za poslední rok dolů. V některých případech dokonce o 30 a více procent. Zároveň ale roste výstavba nájemních bytů. Není to v rozporu?
Je pravda, že průměrné ceny nájemného v Praze klesly z 320 korun za metr čtvereční pod tři sta. Dokonce jsem viděl i statistiky, podle nichž mohou klesat na úroveň 280 korun. Vnímejme ale, že to je souhrnná statistika, ve které jsou novostavby i starší byty. Specifické jsou nájmy na Praze 1, které hodně utrpěly koronakrizí. Jejich majitelé jsou mnohdy ochotni byty pronajmout s velkou slevou, ale zároveň s tříměsíční výpovědní lhůtou. To všechno se propisuje do jednotkové ceny. U novostaveb ale tento trend nepozorujeme. My se soustředíme na novostavby pro nájemní bydlení a tam je taková statistika dost ošidná, protože v podstatě chybí.

Proč?
Nájemní trh u nás ve velkém tvoří činžovní domy nebo byty z privatizace státních podniků. Dokonce bych řekl, že v nich nájemné mnohdy nedosahuje udávaných 300 korun za metr. Novostaveb je málo.

Leoš Anderle

  • Současný výkonný ředitel Sekyra Group pracuje ve firmě už 20 let. 
  • Vystudoval České vysoké učení technické v Praze, konkrétně konstrukce pozemních staveb, a tématu developmentu se od té doby nevzdálil. 
  • Společnost Sekyra Group byla jednou z prvních firem, které v Česku začaly stavět projekty určené k nájemnímu bydlení. V tuto chvíli je aktivní na pražském Smíchově nebo Rohanském ostrově.

Jaký smysl tedy dává výstavba nájemních domů?
Bydlení je zajímavá konzervativní investice z pohledu investorů. Český trh byl zatím specifický v tom, že se u nás penzijní či jiné fondy příliš neangažovaly v nájemním bydlení. Na Západě je ale běžné, že fondy mají takové investice ve svých portfoliích i povinně. Poptávku po nájemním bydlení a výstavbě v tuto chvíli ženou právě tito institucionalizovaní investoři – investiční fondy. Jedná se o dlouhodobý trend běžný ve většině evropských měst. Ve velkých českých městech je sice v plenkách, ale díky tomu, že jsme považováni za stabilní trh a že jsou výstavbě nájemních bytů otevřenější i banky, roste ten trend rychle.

Navíc kvůli negativním úrokovým sazbám a ekonomické situaci vyvolané covidem dochází k přelivu kapitálu do nemovitostí, na trhu je přebytek hotovosti. Ostatně naše společnost byla vůbec první, která s tím konceptem přišla na Praze 11, a plánujeme v něm intenzivně pokračovat. Prostě chceme i lidem v Praze nabídnout dostupnější, ale zároveň kvalitní bydlení.

Mluvíte o investorech, ale v Česku platí můj dům, můj hrad. Po bydlení ve svém touží i mladí.
Je to u nás hodně zakořeněné. Ekonomická realita je ale taková, že ne každý si může vlastní bydlení dovolit. Funguje to v okamžiku, kdy jsou levné hypotéky a dává větší smysl splácet vlastní bydlení než žít v nájmu. Jenže to v Praze mnohdy neplatí.

Bydlení je dnes drahá komodita a potvrzuje to i ČNB, která pravidelně uvádí, že bydlení je nadhodnoceno. Nejde ale o to, že by bydlení bylo naceněno nepřiměřeně vůči nákladům výstavby. Jde o to, že je nadhodnoceno vůči tuzemské kupní síle. Připusťme si však, že nedostačující a drahá výstavba není problém jen českého trhu. Několik let nazpátek mi kolegové developeři v Londýně vyprávěli o vícegeneračních hypotékách.

Ty fungují jak?
Když kupujete byt, nezadlužujete už jen sebe, ale i další generaci, která se v rámci dědického řízení může rozhodnout, jestli byt prodá a vyplatí rozdíl dluhu, nebo si byt ponechá a ten dluh doplatí.

Myslíte, že na ně dojde i u nás?
Ano. Dokonce už jsem o takto strukturovaném financování u nás slyšel. Otázka je, jestli potom není ekonomicky lepší si byt pronajmout než se takto dlouhodobě vázat. Ta nevázanost znamená i svobodu. V určité fázi života si vystačíte s garsonkou. Když máte rodinu, potřebujete třípokojový byt a pak vám zase postačí 2+kk.

Nové byty v Praze zdražily o desetinu, čtvereční metr stojí už 120 tisíc

Pokud jde o investiční fondy, budou chtít Češi bydlet v jimi vlastněných domech? Nebudou mít k „anonymní“ firmě nedůvěru?
Co se té anonymity týče, je nesmysl si představovat nějaký cizí kapitál s negativní konotací. Nejedná se o spekulativní investice. Při výnosu dvě až tři procenta si je mohou dovolit jen silní a renomovaní investoři s velkou stabilitou, typicky třeba banky nebo penzijní fondy. Za nimi pak stojí konkrétní lidé, kteří jim svěřili peníze a očekávají z nich výnos. Je to krok správným směrem, který bude trh kultivovat. Vedle nájemního bydlení, jak ho známe dnes, bude existovat i vlastnické – otázkou je, jaký bude jejich vzájemný poměr.

Může s přílivem investorů dojít k odšpuntování výstavby?
Ne. V současné době je na trhu už tak vysoká poptávka, že ji jako developeři nejsme schopni uspokojovat. Nám konkrétně ale může nájemní výstavba pomoci v jiné věci. V rámci rozvoje velkých území, na kterých pracujeme na Smíchově nebo na Rohanském ostrově, kombinace vlastnického a nájemního bydlení stavby aspoň trochu urychluje.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Česká pošta testuje nové stejnokroje. Dodá je do tří set poboček v Česku

19. dubna 2024  17:11

Zaměstnanci třech stovek z 2 900 poboček České pošty budou mít nové stejnokroje. Testování...

Investoři vyhlížejí půlení bitcoinu. Změnu jeho ceny teď odhadují jen stěží

19. dubna 2024  16:26

Investoři do kryptoměn s napětím očekávají sobotní tzv. půlení bitcoinu, takzvaný halving. Při něm...

To si děláte legraci. Mobilní operátor naúčtoval Američanovi tři miliony

19. dubna 2024  13:20

Nemilého překvapení se po návratu do Spojených států dočkat muž z Floridy, který se loni v létě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...