Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydlení za deset let zdražilo trojnásobně

  1:00aktualizováno  1:00
Bydlení je pro Čechy stále dražší. Při koupi bytu zaplatí dvojnásobek toho, co před deseti lety. Mnohem výrazněji rostly ceny za služby - vodu, plyn, energii a nájemné. Cena elektřiny a plynu vzrostla trojnásobně. Srovnávací studii zveřejnil Český statistický úřad.

Jednoho člena průměrné domácnosti stálo bydlení včetně energií v roce 2003 zhruba 1400 korun měsíčně, více než pětinu všech výdajů. O deset let dříve mu stačilo 470 korun, pouhých 14 procent z výdajů. Příjmy lidí však rostly pomaleji.

Na druhou stranu pořízení bytu či domu je jednodušší než před deseti lety. Nabídka bytů je větší, staví se a obce privatizují. Banky jsou vstřícnější, existuje stavební spoření a hypotékám přejí relativně nízké úroky.

Ve srovnání se západními sousedy však Česko stále velmi zaostává. Podle statistického úřadu zaplatí dnes lidé za pořízení domu nebo bytu v průměru bezmála dva miliony korun. Na to musí česká domácnost obětovat osmileté příjmy. Naopak třeba Britům stačí pět ročních platů a evropský průměr je ještě nižší.

"V zemích západní Evropy se náklady na pořízení bytu pohybují v rozpětí pouze 1,8- a 3,5násobku průměrného ročního příjmu domácnosti," uvádí autor studie Štefan Schlosser. Do příjmů se započítává vše, co rodina za rok vydělá, tedy nejen mzda, ale i vedlejší příjmy.

Rodinné rozpočty jsou napjaté
Statistici však upozorňují na to, že rodinné rozpočty už jsou napjaté. Při půjčce dvou milionů se splatností dvacet let musí podle nich lidé měsíčně zaplatit téměř devět tisíc korun. "To je částka neúnosně vysoká vzhledem k čistým příjmům domácností, které vycházejí 8175 korun na člena," dodávají.

Na to, aby banka půjčila na byt rodině se dvěma dětmi zmíněné dva miliony, museli by rodiče mít celkem více než 25 tisíc korun čistého měsíčně. "To by měly dát dohromady dva čisté průměrné příjmy. Ale je pravda, že pokud je manželka na mateřské, tak to většinou bývá problém," vypočítává Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.

Situaci však nevidí tak černě jako statistici, kteří vycházejí z průměru. "Je mýtus, že hypotéky musí jít vždy do milionů. Mimo Prahu lze sehnat nemovitosti i za mnohem nižší částky," dodává Sadil. Na milionový úvěr by stačil příjem domácnosti necelých dvacet tisíc měsíčně.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz