Bydlet na státním se vyplácí

  • 1
Po poslancích schválili ve čtvrtek zákon o bezplatném převedení státních pozemků pod družstevními domy také senátoři. Ne všem se ale ulevilo. Stačí, aby vedle sebe ležel pozemek státní a obecní a na každém stály dva stejné domy. Jejich cena se může lišit o statisíce.

Stát převede půdu pod domem na jeho vlastníka i s přilehlými často užívanými plochami, jako je například chodník, sušák na prádlo nebo pískoviště. Stane se tak bezplatně, obdarované družstvo nebo soukromý majitel zaplatí pouze darovací daň.

Domy, které stojí na pozemku ve vlastnictví obce, ale půdu pod sebou nezískají. Většinou ji jejich majitelé museli koupit už před stavbou. Tak se stavba domů na obecní půdě prodraží. V případě panelových domů může jít při ceně 1700 korun za čtvereční metr o statisíce korun, které se samozřejmě odrazí i v ceně jednotlivých bytů.

Loňský pokus nevyšel
Cesta k bezplatnému převedení státních pozemků se zákonodárci snažili otevřít už loni. Kvůli chybné formulaci jej ale nedokázali uvést v život.

Problém byl následující. Na jaře 2000 parlament rozhodl o tom, že pokud bytový dům stojí na státní půdě, má být tento pozemek bezplatně převeden na tohoto majitele, zpravidla na družstvo. Loňské rozhodnutí ale k tomuto převodu opravňovalo pouze tehdy, bylo-li družstvu zřízeno právo "trvalého užívání tohoto pozemku". Toto právo měla většinou pouze stará družstva, ale nikoli ta nově zřízená.

"Všechna družstva, jejichž domy stojí na pozemcích státu, dostanou nyní bezplatně pozemek související s jejch nemovitostí. Tedy pozemek, na němž dům stojí, a současně bezprostřední okolí," uvedl stínový ministr pro místní rozvoj za ODS Miroslav Beneš.

Díky rozhodnutí sněmovny si oddychne si půl milionu rodin žijících v 19 tisících převážně družstevních domech. Novelu zákona ještě musí posoudit prezident.

Novela má zajistit bezúplatné převedení státních pozemků lidem bez ohledu na to, zda na pozemcích bydleli na základě práva trvalého užívání, výpůjčky či věcného břemene.

Státní pozemky pod všemi bytovými domy budou příslušným vlastníkům zdarma převedeny formou darovací smlouvy, a to všem bez ohledu na to, zda o převod požádali či ne.

Převod se ale týká jen pozemků státních, nikoli pozemků měst a obcí. Ty jsou často družstvům prodávány za tržní ceny. Rozhodnutí se navíc týká pouze družstev, nikoli případů, kdy dům postavený na státním pozemku patří fyzické osobě.

Narozdíl od svého přístupu k družstvům sněmovna ztížila převod státní půdy na podnikatelské subjekty. Jejím verdiktem totiž odpadl automatický převod státních pozemků jiným právnickým osobám než družstvům.

Státní pozemky těchto právnických osob se od 1. července 2001 dostanou do režimu výpůjčky. Tímto dnem také začne běžet lhůta, v níž může vláda bezúplatně vydat pozemky i jim, pokud splní určité podmínky. Především musí prokázat veřejný zájem. "Šlo tady o desítky miliard. Nebýt novely, pak by například Česká námořní plavba, alias Kožený, získala holešovický přístav," uvedl Beneš.

Lhůta končí 1. ledna 2004. Vláda bude tyto případy posuzovat jednotlivě a pokud se v dané lhůtě nevyřeší, trvalé užívání zanikne. Pozemek pak bude moci stát prodat či pronajmout. Novelizovaný zákon má začít platit 30. června 2001.

,