Bylo to žíznivé léto, pochvalují si pivovarští

Světový primát v pití piva si Češi letos v létě rozhodně nepokazili. Řada pivovarů nestačila vyrábět a národního nápoje uvařila meziročně o desítky procent více. Někteří producenti dokonce hlásí nárůsty více než čtvrtinové. Za všechno může počasí, shodují se pivovarští. "Hodně nám pomohlo, že léto začalo vlastně už v dubnu," říká šéf Měšťanského pivovaru v Poličce Karel Witz. "Letos to platilo více než kdy jindy. V tom dobrém i špatném slova smyslu," doplňuje ho Stanislav Bernard, spolumajitel stejnojmenného humpoleckého pivovaru.

Potvrzuje, že zatímco zemědělci na velké sucho na jaře nadávali, pivovarští jásali.
Pivo šlo na odbyt.

Stejně jako malé pivovary si léto pochvalují i největší domácí výrobci. "Ve dnech teplého slunečného počasí jsme ve výrobě fungovali ve třísměnných provozech," říká mluvčí Pražských pivovarů Diana Dobálová. Podobně se vyjadřuje i Plzeňský Prazdroj, ale na čísla jsou giganti na rozdíl od svých malých konkurentů skoupí.

Dobrou náladu pivovarům většinou nevzal ani poměrně studený červenec, kdy většině poklesl meziročně prodej. "Sedmý měsíc byl příliš studený a lidem pokazil chuť pít, v srpnu to ale dohnali," říká Vladimír Novák z Budějovického Budvaru. Největší exportér i na domácí půdě prodal o pětinu piva více než loni.

Někteří ale bodovali i v červenci. "Nebylo to tak dobré, jak bychom si přáli, ale například v Praze jsme prodali lahvového piva o třetinu více než loni," říká zástupce Krušovic Vladimír Jindřich.

Ačkoliv i velcí producenti potvrzují stejný trend, tedy velmi dobré jaro, propad v červenci a skvělý srpen, větší radost měly malé pivovary. "Existují zkrátka některé zákonitosti, jako například počasí, se kterými musí počítat více regionální pivovary," tvrdí Witz. Jeho podnik v Poličce totiž dosáhl historické výroby. "Už několikrát jsme vyrobili měsíčně asi sedm tisíc hektolitrů, ale v květnu to bylo přes osm a v srpnu osm a půl tisíce hektolitrů," pochvaluje si Witz. Rekordní prodej piva potvrzuje i moravský kolega z Černé Hory. "To, co letos v létě, jsme ještě nikdy nezaznamenali," říká majitel Černohorského pivovaru Jiří Fusek. "Ještě nikdy jsme za měsíc nevyrobili přes dvacet jedna a půl tisíce hektolitrů," dodává s tím, že takové množství piva překračuje běžnou měsíční výrobu o více než tři tisíce hektolitrů.

Zatímco velké pivovary potvrzují nárůst především desetistupňového piva, u menších lidé koukali více i po klasických ležácích.

"Začíná se potvrzovat, že lidé pomalu vyhledávají kvalitní ležáky vyráběné klasickou technologií.

A to se týká zejména malých pivovarů," vysvětlili Witz.

Černá Hora dokonce prodala rekordní množství i svého čtrnáctistupňového speciálního ležáku Kvasar, piva s příchutí medu. "Samozřejmě k tomu také kromě počasí přispělo další ocenění našeho speciálu. Zatímco dříve jsme ho prodávali pouze v lahvích, dnes se začíná i čepovat v restauracích," dokládá Fusek.