Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bytů přibude, slibují lidem města v Olomouckém kraji

  10:27aktualizováno  10:27
Stavět byty jen za městské peníze již nebudeme, tvrdí shodně zástupci řady měst v Olomouckém kraji. Neznamená to však, že nové či volné byty zejména pro mladé rodiny nebudou. Města totiž stále častěji sází na soukromé investory a hledají jiné cesty, jak oživit trh s byty.
Dům, hypotéka, byty

Dům, hypotéka, byty | foto: iDNES.cz

Výstavbu městských bytů v nejbližší době nepřipravují v Olomouci. "Stále aktivnější jsou soukromí investoři, takže v Olomouci je nyní poměrně široká nabídka různých bytů. A navíc pokračováním privatizace se pomalu uvolňuje trh s byty," řekl mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.

Zatím největší městskou investicí v oblasti bytové výstavby jsou dva bytové domy v ulici Balbínova, kde vyrostlo osmasedmdesát nových bytů.

Podle Rašťáka se město v příštích letech spíš zaměří na rozšíření nabídky pro seniory: penziony, domovy s pečovatelskou službou či domovy důchodců. "I tak se mohou uvolnit další byty," podotkl Rašťák.

Podobnou filozofii má přerovská radnice. "Chystáme pouze projekt domova důchodců pro osmdesát seniorů. Nové byty budou spíš v režii privátních firem," uvedl mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal.

Mnohé radnice se spíš než na výstavbu bytů zaměřují na přípravu parcel pro rodinné domky a pomoc investorům.

"Už se nesnažíme stavět městské byty. Během krátké doby tady totiž postavily soukromé firmy stovku bytů. Spolu s tím, co dříve postavilo město, jde o velmi slušnou nabídku. Radnice se nyní zaměřuje na přípravu stavebních parcel pro rodinné domky, o které je velký zájem," sdělil místostarosta Šumperka Petr Suchomel.

Družstva slibují byty v Mohelnici a Hranicích
Mohelnice nedávno dokončila jedenapadesát bytů, dalších osmdesát bytů ve stejné lokalitě Za penzionem už postaví bytové družstvo. "Město poskytlo pozemky formou pronájmu a zajistilo územní rozhodnutí. Pozemky budou převedeny do vlastnictví družstva až po dostavění bytů, aby se zabránilo spekulaci s nimi," řekl Josef Reichl z mohelnické radnice.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Také Hranice hlásí významnou podporu dvěma projektům bytových družstev, která postaví 108 bytů. "Město jim poskytne výraznou pomoc. Na svých pozemcích vybuduje infrastrukturu za pět milionů korun s využitím státní dotace. Je pozitivní, že v obou případech jde převážně o výstavbu malometrážních startovacích bytů," sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Prostějov chce postavit tři pětipodlažní domy
V Olomouckém kraji se však najdou i města, která se výstavbou bytů nadále vážně zabývají. "Chceme postavit dvaačtyřicet bytů v areálu bývalých kasáren," povrdila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová. Tři pětipodlažní domy propojí v podzemí garáže.

V Uničově už výstavbu nových bytů zahájili. V příštím roce tak do bytového fondu města přibude dvaatřicet bytů. "Půjde o sociální byty pro lidi s nižšími příjmy, na které dostaneme výraznou státní dotaci," sdělila šéfka odboru výstavby uničovské radnice Renata Urbášková.

Podobný projekt chystá i Jeseník. "Půjde o čtyřicet malometrážních bytů. Předpokládáme, že pokud dostaneme dotaci, začneme nejpozději do dvou let," sdělil starosta Jeseníku Jiří Krátký. Zábřeh o podobném projektu přemýšlí. "Vše je zatím ve stadiu úvah. V každém případě by ale šlo o sociální byty," uvedl místostarosta Zábřeha Lubomír Sommer.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Najdete na iDNES.cz