(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ceny bytů v Česku rostou dvouciferným tempem. Nejrychleji v Evropě

  • 86
Ceny domů a bytů v Česku rostly ve druhém čtvrtletí podobně jako na začátku roku nejvíce ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o 13,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než desetiprocentním tempem ceny vzrostly také v Irsku a Litvě, naopak v Itálii o 0,2 procenta klesly. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,4 procenta.

V prvním čtvrtletí vzrostly ceny nemovitostí v Česku o 12,9 procenta. „Růst cen tak nabírá na dynamice. Citelný růst je výsledkem dlouhodobě extrémně uvolněné politiky České národní banky, zejména v podobě jejího letos ukončeného intervenčního režimu. Dalším důvodem je nepružná nabídka nemovitostí,“ sdělil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Růst cen bytů a domů:

Česko - 13,3 %
Irsko - 10,6 % 
Litva - 10,2 % 
Lotyšsko - 9,6 % 
Bulharsko - 8,6 % 
Švédsko - 8,6 % 
Slovinsko - 8,3 % 
Portugalsko - 8,0 % 
Maďarsko - 7,7 % 
Nizozemsko - 7,3 %
Rumunsko - 7,2 %
Slovensko - 6,6 %
Lucembursko - 6,2 % 
Dánsko - 5,8 % 
Španělsko - 5,6 % 
Malta - 5,5 %
Velká Británie - 5,0 % 
Rakousko - 4,9
Estonsko % 4,8
Polsko - 4,6 % 
Chorvatsko - 4,3 % 
Německo - 3,7 %
Kypr - 3,6 % 
Belgie - 3,5 %
Francie - 3,5 %
Finsko - 1,5 % 
Itálie - -0,2 % 

Zdroj: Eurostat

ČNB ukončila devizové intervence 6. dubna. V srpnu bankovní rada zvýšila úrokové sazby poprvé od února 2008. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Podle ekonomů ČNB sazby znovu zvýší na listopadovém jednání.

Nepružná nabídka nemovitostí je podle Kovandy výsledkem těžkopádného územního plánování na řadě míst České republiky, kde je stavební řízení dlouhé a byrokratizované. „V době obecné ekonomické prosperity, kterou Česko právě prochází, se tak silná poptávka střetává se znatelně omezenou nabídkou. Důsledkem toho je nutně růst cen. Zdražuje přitom jak vlastnické, tak nájemní bydlení,“ doplnil Kovanda.

„Obecně je na globálním thu optimistická nálada, podpořená růstem všech odvětví, i těch nestavebních. S tím se veze růst bytů. V Česku podle mého názoru dojde ke stabilizaci cen a nasledný růst už nebude v takovém tempu, jako doposud. Na stávajici ceny bytů však naváží ceny nájmů, které se budou zvyšovat,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Neocity Michal Šiller.

Svižný růst cen nemovitostí v Česku podle něj bude pokračovat i v dalších čtvrtletích. „V příštím roce jej však mírně přibrzdí postupný růst úrokových sazeb hypoték, daný zpřísňováním měnové politiky ČNB a nakonec i Evropské centrální banky,“ dodal Kovanda.