Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byty letos zlevnily o 8 procent. Nucené dražby nahrávají dalšímu poklesu

  9:40aktualizováno  9:40
Přestože developeři celý rok upozorňovali, že ceny bytů v Česku jsou již na dně, zlevnily letos v průměru o 8 procent. Vyplývá to z dat portálu Realitymix.cz, který má MF DNES k dispozici. Dalšímu zlevnění nahrávají zabavené byty z nesplácených úvěrů, proti poklesu může naopak působit chystané sjednocení DPH od roku 2012, které by mohlo příští rok povzbudit poptávku.

V Zahradním městě vsadil developer na terasy a rozmanitost typů domů | foto: Central Group

Bankéři a dražebníci čekají, že příští rok přijde na realitní trh podstatně větší množství zabavených bytů a domů. To stlačí jejich ceny dolů. Během letoška klesly ceny v některých regionech o více než desetinu.

Nejistota ohledně vlastního zaměstnání, a tedy budoucích příjmů, vyčkávání solventních kupujících na další slevy a nově také nedobrovolné dražby, jimiž začaly řešit nesplácené hypotéky banky. Tato kombinace bude ovlivňovat ceny bytů v příštím roce.

U těch je jediná jistota: nepůjdou plošně nahoru. Je však otázka, zda už jsou ceny bytů a domů na dně, jak s oblibou již více než rok uvádějí developeři, a někde mohou mírně vyrůst, nebo lze očekávat jejich další pokles, což opatrně naznačují bankéři a lidé méně závislí na jejich růstu.

Letos šly rozhodně byty poměrně razantně dolů. Průměrné nabídkové ceny za metr čtvereční starších bytů i novostaveb se snížily podle portálu Realitymix. cz v osmi krajských městech o více než osm procent. Nejméně šly dolů v Českých Budějovicích (0,8 %), nejvíce v Liberci (16,6 %). Cenu si naopak udržely pozemky. Počet realizovaných prodejů je ovšem řádově menší než v roce 2007, kdy byl trh na vrcholu a o polovinu klesl také trh s hypotékami.

True

Kromě váhavé poptávky, kterou mohou ještě více přibrzdit vládní škrty, bude příští rok tlačit ceny bytů směrem dolů také růst nesplácených hypoték a následný prodej nemovitostí prostřednictvím nedobrovolných dražeb.

"Dopady na realitní trh ještě budou. Příští rok se na něj dostanou zabavované nemovitosti, které s cenami mohou zahýbat," uvedl minulý týden při prezentaci hospodářských výsledků šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Letos se v nedobrovolných dražbách, tedy v těch, při nichž je majitel svou nemovitost donucen prodat, vydražily reality za 807 milionů korun. Oproti loňským 152 milionům tak jde o pětinásobek. Podle lidí z branže bude nárůst pokračovat i příští rok.

"Nedokážu si představit, že by to opět skočilo o pětinásobek, ale mírně přes miliardu se dostaneme. Všech dražeb, tedy dobrovolných a nedobrovolných, bude letos asi za 3,5 miliardy a v roce 2011 čekám nárůst o čtvrtinu," říká Libor Nevšímal, obchodní šéf firmy Naxos, která patří k největším dražebním společnostem v Česku. Nevšímal je opatrný s hodnocením, co více dražeb může udělat s cenami bytů.

Uvádí, že ceny vydražených realit jsou sice řádově o desítky procent nižší, než je tomu na běžném trhu, a mohou tak cenovou hladinu ovlivnit, na druhou stranu však upozorňuje, že se na trh vracejí investoři ochotní nemovitosti nakupovat.

True

To zase naopak přispívá k vyšším cenám dosaženým při dražbách, které podle něj už mnohdy přesáhly znalecké odhady. "Investoři se vracejí, uvěřili, že ceny už zásadním způsobem padat nebudou," dodal Nevšímal.

Na to, že ceny dolů nepůjdou, už tradičně sázejí také developeři. Ti mají aktuálně těžkou hlavu především z neprodaných bytů, které ještě stavěli za předkrizové ceny. "Ceny bytů v nově připravovaných projektech jsou díky poklesu cen stavebních prací až o 15 procent nižší než ceny dokončených neprodaných bytů zahajovaných v době realitního boomu," říká majitel firmy Ekospol Evžen Korec.

Zároveň vyjmenovává důvody, které podle něho mohou vést příští rok k růstu poptávky a potažmo i cen. "Poptávku může zvednout plánované sjednocení obou sazeb DPH od roku 2012, pokračující deregulace a také nedostatek nových kvalitních bytů kvůli loňskému a letošnímu útlumu stavění," uvedl Korec.

Podle něj nikdo z developerů případné zvýšení DPH u menších bytů ze současných deseti na vyšší sazbu DPH na sebe nevezme a lidé mohou chtít koupit ještě s nižším DPH. Je však otázka, zda ke sblížení sazeb (zatím se hovoří o jednotné 19procentní DPH), jejichž výnos by měl pokrýt náklady penzijní reformy, skutečně dojde.

Realitní a hypoteční makléři jsou zatím s odhadem cen pro příští rok opatrní. "Pro rok 2011 neočekáváme výrazné změny v cenách nemovitostí. Spíše stagnaci plus minus dvě procenta," předvídá analytik firmy King Sturge Ondřej Novotný.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz