Byty v Domažlicích se prodávaly pod cenou

  9:40aktualizováno  9:40
Pod cenou prodávala domažlická radnice městské byty nájemníkům. Pro ně byl sice prodej výhodný, město však chybou správců nemovitostí přišlo možná o milion korun. Radnice nyní další prodej bytů zastavila.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Pod šéfem domažlické správy nemovitostí Antonínem Pittnerem se hýbe křeslo. Dnes se kvůli němu sejde mimořádná městská rada.

Je dost pravděpodobné, že její členové Pittnera odvolají.

"Myslím, že ho odvoláme, ale nechci předbíhat událostem," uvedl jeden ze členů rady, který si nepřál být jmenován.

Šéf městských nemovitostí posledních sedm let prodával všem nájemníkům byty za méně peněz než podle pravidel měl. Nájemníci mohli být spokojeni. Byty kupovali velmi levně. Třípokojový vyšel třeba na 120 tisíc korun.

Město dosud prodalo 500 bytů. Na nesrovnalosti se přišlo před pár dny, když město začalo připravovat nové zásady prodeje bytů. Podle nich už by měly být nemovitosti pro nájemníky dražší.

"V tuto chvíli probíhá kontrola prodeje všech bytů. O kolik město přesně přišlo, zatím nevíme. Málo to ale nebude. Myslím, že částka se přehoupne přes milion korun," přiznal starosta Domažlic Jan Látka. Nájemníci domažlických bytů kupovali nemovitosti poslední roky za stále stejnou částku podle cenového předpisu z roku 1997. Ten se měl ale aktuálně měnit podle toho, v jakém roce se konkrétní byt prodával.

Ředitel domažlické správy nemovitostí se k případu nechtěl vyjadřovat. "Zatím nevím, že bych se něčeho dopustil. Až budu znát závěry kontroly, tak se k tomu vyjádřím," uvedl. Starostu Domažlic Jana Látku chyba vedoucího správy nemovitostí překvapila.

„Osobně je to pro mě nepochopitelné. Byty se prodávaly stále za stejnou cenu a nikomu to nepřišlo divné,“ říká starosta. Při auditech a kontrolách v bytovém podniku se na nesrovnalosti nepřišlo. Jestli město bude na šéfovi správy nemovitostí požadovat nějaké peníze zpět, to se teprve rozhodne.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

„Podle zákona máme možnost chtít náhradu do 4,5násobku platu ředitele. To ale bude zřejmě jen zlomek celkové škody. V tuto chvíli nechci předjímat, jaké kroky podnikneme. Záležet bude na výsledcích kontroly,“ uvedl Jan Látka.

Jisté je jen jedno. Nájemníci, kteří už byty v minulosti získali, nemusí mít strach, že by museli peníze z chybně vypočtené sumy doplatit.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...Najdete na iDNES.cz