Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byty v panelácích jsou nyní levnější

  9:35aktualizováno  9:35
Předtím, než Česko vstoupilo do Evropské unie, začali lidé ze strachu před růstem cen horečně investovat do bydlení. Ceny bytů díky tomu prudce stouply. Po roce a půl se situace uklidnila a byty v panelácích dokonce o desetitisíce klesly.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Koupit byt v panelovém domě je nyní mnohem výhodnější než v loňském roce. Ceny panelových bytů poklesly v Pardubickém kraji o padesát až dvě stě tisíc korun.

Středně velký byt 3+1 v paneláku na pardubickém sídlišti dnes stojí kolem 1,1 milionu korun. Naopak byty v cihlových domech jsou žádanější, a proto stojí stále stejně.

Panelové domy stárnou a vyžadují drahé opravy. Lidé se jich proto zbavují a kupují nové byty a rodinné domy.

"Byty a domy kupují lidé z paneláků, chtějí do nového. Ještě nemáme dostavěno a už máme většinu bytů prodaných," řekla Radka Čejková z pardubické developerské společnosti, která nyní staví desítky bytů a rodinných domů v Pardubičkách a Starých Čívicích.

Dalším důvodem, proč jsou nyní byty v panelových domech výrazně levnější, je podle Michala Hadlače z Institutu regionálních informací rychlý ekonomický rozvoj kraje.

Ceny vyšrouboval ekonomický růst a bublina EU
"Pardubický kraj je ekonomicky poměrně dynamický, ceny bytů proto stoupaly a dosáhly svého stropu, nyní zákonitě klesají. Pokles je patrný především v Pardubicích, kde je vysoká zaměstnanost," uvedl Hadlač.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"Lidé si mysleli, že Evropská unie vyvolá boom v cenách bytů, byla to zbytečná panika, nic takového se nestalo," řekl realitní agent Miloš Hudec z Chrudimi.

"V současnosti koupíte byt 3+1 za milion až milion tři sta tisíc. Záleží na tom, kde leží, jestli v osobním vlastnictví a hlavně jestli prošel rekonstrukcí," dodala Machková. Právě bytů ve starších panelových domech, které v nejbližší době čeká nákladná rekonstrukce, se lidé nejčastěji zbavují.

Čím dál od centra, tím je byt levnější
Cenu bytu sráží i vzdálenost od centra. "Velké rozdíly jsou mezi Karlovinou, která je ve středu Pardubic, a Polabinami, které jsou na okraji. Byty v paneláku zlevnily a rozdíly mezi těmito lokalitami jsou ještě navíc padesát až sedmdesát tisíc korun," uvedla Jaroslava Hancková z A-Z reality v Pardubicích.

V krajském městě je největší poptávka po bytech v cihlových domech, které si drží za poslední rok stejnou cenovou hladinu a jsou řádově o sto tisíc i více korun dražší. Mnohem častěji si také lidé připlatí a kupují nové byty nebo rodinné domy.

"V paneláku, kde není žádné soukromí, jsem bydlela od malička. Takže když jsme měli s manželem volit mezi sídlištěm a rodinným domem, dlouho jsme neváhali," říká Veronika Nováková z Pardubic, která si pořídila dům v nedalekých Rosicích nad Labem.

Panelákové byty zlevnily i v Chrudimi a v Ústí
Panelákové bydlení zlevnilo také na Chrudimsku a Ústeckoorlicku. "Na chrudimském sídlišti Na Větrníku stojí třípokojový byt 850 až 900 tisíc, v centru milion. Za stejné byty by lidé platili před půl rokem o 200 tisíc víc," řekl Miloš Hudec z realitní kanceláře Intus v Chrudimi.

Devadesát i sto čtyřicet tisíc činí rozdíl mezi loňskou a letošní cenou třípokojového bytu na Ústeckoorlicku. "Byt 3+1 dnes stojí v rozmezí 700 až 900 tisíc. Ceny bytů ve Vysokém Mýtě, Ústí nad Orlicí klesly o deset procent a v České Třebové až o patnáct i dvacet procent. Naopak v Chocni je nedostatek bytů a cena se drží stejná," uvedl František Čejka ze Stavitelsko realitní kanceláře v Chocni.

Podle Čejky jsou na rozdíl od jiných částí kraje v regionu mírně levnější i cihlové byty. "Pokles ale není tak výrazný jako u panelových bytů," dodal.

Pouze Svitavsko se výrazného zlevnění bytů na panelových sídlištích nedočkalo. Lidé se tu naopak snaží prodat bydlení co nejvýhodněji a tlačí ceny bytů nahoru. Třípokojový byt v paneláku zde stojí sedm set až osm set tisíc korun.

"V regionu je vysoká nezaměstnanost a lidé se snaží vydělat aspoň na prodeji bytu. Například u vlakového nádraží by mohl byt 3+1 stát okolo 650 tisíc, lidé jej často chtějí prodat za 700 tisíc," řekla Jana Machková, jednatelka realitní kanceláře Hlaváčová a partneři ze Svitav.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz