Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalé manažery OP Prostějov podezřívá policie z tunelování firmy

  15:41aktualizováno  15:41
Bývalí manažeři a zaměstnanci zkrachovalého Oděvního podniku jsou podezřelí z jeho tunelování. Poprvé to oficiálně potvrdila policie. Rovněž žádá Krajský soud v Brně, který dohlíží na úpadek, aby zbavil mlčenlivosti insolvenční správkyni a advokáta.
OP Prostějov je v úpadku od ledna 2010, věřitelům dluží přes dvě miliardy. (Ilustrační snímek)

OP Prostějov je v úpadku od ledna 2010, věřitelům dluží přes dvě miliardy. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Okolnosti krachu kdysi největší textilky ve střední Evropě - Oděvního podniku Prostějov - vyšetřují kriminalisté již několik týdnů. Trestní oznámení podal největší věřitel firmy: Česká spořitelna.

Policie nyní poprvé oficiálně potvrdila, že z tunelování podezřívá několik bývalých manažerů a zaměstnanců OP. Koho přesně se to týká, však policie nesdělila. Nikoho zatím neobvinila.

Kdo je podezřelý

V podezření policie se ocitl i bývalý šéf OP František Tuhý, který si podle jedné z žalob v letech 2004 až 2007 měl vyplatit na prémiích více než 26 milionů. Dále jde o nevýhodné smlouvy s obchodními partnery či "malé domů" pro jeho příbuzné.

"Odbor hospodářské kriminality vede trestní řízení proti statutárním zástupcům a zaměstnancům Oděvního podniku Prostějov, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestných činů zneužití informací a postavení v obchodním styku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, a poškozování věřitele. Toho se mohli dopustit tím, že nehospodárně nakládali s majetkem společnosti," uvedl vrchní komisař René Chytil z krajské hospodářské kriminálky.

Jeho dopis adresovaný Krajskému soudu v Brně, který dohlíží na úpadek OP, obsahuje žádost o zproštění mlčenlivosti insolvenční správkyně Miloslavy Horské. Kriminalisté se zároveň chtějí dostat ke klíčovým dokumentům obchodní, výrobní a technické povahy a po soudu také požadují, aby zbavil mlčenlivosti olomouckého advokáta Petra Dítěte, který pracoval pro bývalého insolvenčního správce.

Bývalý šéf si nadělil 26 milionů na odměnách

"V dané trestní věci bude vyslechnut ke skutečnostem, o nichž se dozvěděl při jím zpracované prvotní analýze forenzního auditu OP," napsal Chytil. Dítě podal desítky takzvaných odpůrčích žalob, které měly zvrátit kroky bývalého vedení firmy.

V podezření se ocitl třeba bývalý šéf OP František Tuhý, který si podle jedné z žalob v letech 2004 až 2007 měl vyplatit na prémiích více než 26 milionů korun. Dále jde o různé nevýhodné smlouvy s obchodními partnery či "malé domů" pro jeho příbuzné. Podle Dítěte například jeho dcera Oděvnímu podniku pronajímala prostory pro firemní prodejnu v Prostějově třikrát dráž, než bylo obvyklé.

František Tuhý o své roli v OP nechce mluvit. Žádost o komentář odmítl již před několika měsíci na schůzi věřitelů u soudu v Brně. Ani včera se jeho stanovisko k policejním podezřením nepodařilo získat. Mobil, který dříve používal, nezvedal. 

Podnik dluží věřitelům před 2 miliardy

Insolvenční správkyně Miloslava Horská je k žádosti policie skeptická. Podle ní totiž většina dokumentů okolo hospodaření OP podléhá obchodnímu tajemství, a proto by se do rukou policie měly dostat jen ty materiály, které jsou nezbytně nutné. "V této věci bych byla velmi opatrná, ty smlouvy jsou citlivé," míní Horská. O celé věci definitivně rozhodne soud.

Advokát Petr Dítě je nyní 14 dní mimo svou kancelář, proto se nemohl vyjádřit. Vzhledem k tomu, že měl vypracované i žaloby pro náhradu škody po bývalém managementu OP, které již nestihl podat, neboť nastoupila nová insolvenční správkyně, nikdo nepředpokládá, že by s policií nespolupracoval.

Oděvní podnik je v úpadku od loňského ledna. Více než pěti stovkám věřitelů dluží přes 2 miliardy. Poslední a nejlukrativnější dílna na výrobu měřenek nyní zaměstnává kolem čtyř stovek lidí a brzy bude na prodej.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Najdete na iDNES.cz