Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalé manažery OP Prostějov podezřívá policie z tunelování firmy

  15:41aktualizováno  15:41
Bývalí manažeři a zaměstnanci zkrachovalého Oděvního podniku jsou podezřelí z jeho tunelování. Poprvé to oficiálně potvrdila policie. Rovněž žádá Krajský soud v Brně, který dohlíží na úpadek, aby zbavil mlčenlivosti insolvenční správkyni a advokáta.
OP Prostějov je v úpadku od ledna 2010, věřitelům dluží přes dvě miliardy. (Ilustrační snímek)

OP Prostějov je v úpadku od ledna 2010, věřitelům dluží přes dvě miliardy. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Okolnosti krachu kdysi největší textilky ve střední Evropě - Oděvního podniku Prostějov - vyšetřují kriminalisté již několik týdnů. Trestní oznámení podal největší věřitel firmy: Česká spořitelna.

Policie nyní poprvé oficiálně potvrdila, že z tunelování podezřívá několik bývalých manažerů a zaměstnanců OP. Koho přesně se to týká, však policie nesdělila. Nikoho zatím neobvinila.

Kdo je podezřelý

V podezření policie se ocitl i bývalý šéf OP František Tuhý, který si podle jedné z žalob v letech 2004 až 2007 měl vyplatit na prémiích více než 26 milionů. Dále jde o nevýhodné smlouvy s obchodními partnery či "malé domů" pro jeho příbuzné.

"Odbor hospodářské kriminality vede trestní řízení proti statutárním zástupcům a zaměstnancům Oděvního podniku Prostějov, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestných činů zneužití informací a postavení v obchodním styku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, a poškozování věřitele. Toho se mohli dopustit tím, že nehospodárně nakládali s majetkem společnosti," uvedl vrchní komisař René Chytil z krajské hospodářské kriminálky.

Jeho dopis adresovaný Krajskému soudu v Brně, který dohlíží na úpadek OP, obsahuje žádost o zproštění mlčenlivosti insolvenční správkyně Miloslavy Horské. Kriminalisté se zároveň chtějí dostat ke klíčovým dokumentům obchodní, výrobní a technické povahy a po soudu také požadují, aby zbavil mlčenlivosti olomouckého advokáta Petra Dítěte, který pracoval pro bývalého insolvenčního správce.

Bývalý šéf si nadělil 26 milionů na odměnách

"V dané trestní věci bude vyslechnut ke skutečnostem, o nichž se dozvěděl při jím zpracované prvotní analýze forenzního auditu OP," napsal Chytil. Dítě podal desítky takzvaných odpůrčích žalob, které měly zvrátit kroky bývalého vedení firmy.

V podezření se ocitl třeba bývalý šéf OP František Tuhý, který si podle jedné z žalob v letech 2004 až 2007 měl vyplatit na prémiích více než 26 milionů korun. Dále jde o různé nevýhodné smlouvy s obchodními partnery či "malé domů" pro jeho příbuzné. Podle Dítěte například jeho dcera Oděvnímu podniku pronajímala prostory pro firemní prodejnu v Prostějově třikrát dráž, než bylo obvyklé.

František Tuhý o své roli v OP nechce mluvit. Žádost o komentář odmítl již před několika měsíci na schůzi věřitelů u soudu v Brně. Ani včera se jeho stanovisko k policejním podezřením nepodařilo získat. Mobil, který dříve používal, nezvedal. 

Podnik dluží věřitelům před 2 miliardy

Insolvenční správkyně Miloslava Horská je k žádosti policie skeptická. Podle ní totiž většina dokumentů okolo hospodaření OP podléhá obchodnímu tajemství, a proto by se do rukou policie měly dostat jen ty materiály, které jsou nezbytně nutné. "V této věci bych byla velmi opatrná, ty smlouvy jsou citlivé," míní Horská. O celé věci definitivně rozhodne soud.

Advokát Petr Dítě je nyní 14 dní mimo svou kancelář, proto se nemohl vyjádřit. Vzhledem k tomu, že měl vypracované i žaloby pro náhradu škody po bývalém managementu OP, které již nestihl podat, neboť nastoupila nová insolvenční správkyně, nikdo nepředpokládá, že by s policií nespolupracoval.

Oděvní podnik je v úpadku od loňského ledna. Více než pěti stovkám věřitelů dluží přes 2 miliardy. Poslední a nejlukrativnější dílna na výrobu měřenek nyní zaměstnává kolem čtyř stovek lidí a brzy bude na prodej.Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Najdete na iDNES.cz