Bývalý šéf Finnexu je obviněn a ve vazbě

Jeden ze zakladatelů finanční skupiny Finnex Group a šéf nedávno zbankrotovaného obchodníka s cennými papíry, firmy Bradley, Rosenblatt & Company (až do letošního května se jmenovala Finnex Securities), Jiří Langer, byl v minulých dnech obviněn policií ze zpronevěry 24 milionů korun a soud na něj zároveň uvalil

"Existovaly obavy z ovlivňování svědků, protože toto obvinění je pouze výsledek části jinak rozsáhlého případu," uvedl zdroj blízký vyšetřování.

Na firmy z původní skupiny Finnex je podáno už téměř šest desítek trestních oznámení, z toho nejvíce od klientů Finnexu Praha. Celkový dluh skupiny vůči více než třem a půl tisícům klientů přesahuje čtvrt miliardy korun. "Je pravděpodobné, že padnou i další obvinění, a to v případu Finnex Praha. Zatím je ale celá věc v šetření," uvedl jeden z policejních vyšetřovatelů.

První obvinění Langra padlo podle vyšetřovatele na základě trestního oznámení společnosti Concordia Invest, která spravuje investiční fond Concordia. Ta letos v červnu uzavřela s Bradley, Rosenblatt & Company smlouvu o půjčce cenných papírů v hodnotě 24 milionů korun s tím, že je vrátí s příslušným výnosem za 30 dní, což je lhůta stanovená zákonem.

Obchodník s cennými papíry však na sebe mezitím podal návrh na konkurz a akcie nevrátil. Konkurz byl prohlášen v polovině srpna. "Bylo nám navíc řečeno, že se žádné naše akcie ani peníze z jejich prodeje v konkurzní podstatě firmy nenašly. Prostě jsou pryč. Zbyly tam podle našich informací pouze nedobytné pohledávky a proti tomu závazky," uvedl prokurista Concordia Investu Jaroslav Sůra. Langer podle policejních zdrojů vinu popírá.

Na Langra a další členy představenstva firmy Bradley, Rosenblatt & Company, která byla ještě nedávno členem pražské burzy cenných papírů, podala v minulých dnech další dvě trestní oznámení kvůli podezření ze zpronevěry a porušování povinnosti při správě cizího majetku Komise pro cenné papíry.

Podle ní tento obchodník dluží zhruba 40 klientům celkem 70 milionů korun. "V jednom případě šlo o poškození klienta, ke kterému došlo dle našeho názoru nákupem nelikvidních a neregistrovaných cenných papírů do jeho portfolia, a zároveň firma použila prostředky klienta na krytí vlastních závazků," uvedla mluvčí komise Radka Procházková.

K druhému trestnímu oznámení, které komise odeslala v úterý, Procházková pouze sdělila, že jde o podezření ze zpronevěry. "Nechceme ani naznačit, čeho se týká, protože v trestním oznámení jsou obsaženy zásadní informace a jejich zveřejnění by mohlo průběh šetření zmařit," vysvětlila.

Bradley, Rosenblatt & Company letos také nevypořádal obchody pro spřízněnou společnost Invescom (dříve Finnex Trust), která obhospodařuje podílové fondy s majetkem 62 milionů korun. Nedávno pak podali klienti návrh na konkurz firmy Finnex Praha, která jim už více než rok nevyplácí vklady v hodnotě minimálně 150 milionů korun.