Jiří Šimsa, spolumajitel sítě čajoven Dobrá čajovna ve své první čajovně na...

Jiří Šimsa, spolumajitel sítě čajoven Dobrá čajovna ve své první čajovně na Václavském náměstí | foto: František Vlček, MAFRA

Čajovny lobbují za změnu protikuřáckého zákona

  • 308
Čajovny si našly dalšího nepřítele. Po letních kontrolách celníků, kteří trestali prodej porcovaného tabáku do vodních dýmek, jejich provozovatelé lobbují u poslanců za výjimku z protikuřáckého zákona pro své podniky. Poslanci, kteří pro zákon nezvednou ruku, pro to však mají jiné důvody.

„Oslovil jsem desítky poslanců a senátorů a většina mi odpověděla pozitivně, ale v tom smyslu, že budou hlasovat proti protikuřáckému zákonu jako celku. O výjimku pro čajovny jim nejde,“ řekl Jindřich Cinka z brněnské Čajovny za zrcadlem, který je zároveň organizátorem petice proti zákonu, který plošně zakazuje kouření v restauracích.

„Máme přes deset tisíc podpisů, ale začínají se ozývat čajovny, o kterých jsem vůbec nevěděl,“ uvedl majitel čajovny k petici. V Česku je přes 400 čajoven, jejich majitelé přitom tvrdí, že pokud zákon projde, většina z nich zanikne.

Podíl na tržbách z vodních dýmek se liší den ode dne, ale občas se je to až polovina. „V létě, kdy lidé ani omylem nechodí do čajoven za teplým čajem, to bývá markantnější,“ líčí majitel jedné pražské čajovny, který nechtěl být jmenován. „Podle mého průzkumu u kolegů z oboru se příjem z prodeje vodních dýmek podílí mezi třiceti až šedesáti procenty z celkové dosahované výše tržeb. Pro většinu z nich se pak tento striktní zákaz stane likvidačním,“ přidává se Jiří Šimsa, spolumajitel sítě víc než dvou desítek čajoven Dobrá čajovna.

Čajovny nepopírají, že je kouření vodních dýmek stejně škodlivé, ba možná škodlivější než kouření cigaret, ale argumentují unikátním postavením čajoven v ČR (čtěte rozhovor se spolumajitelem sítě Dobrých čajoven). Předkladatel zákona Radek Vondráček ani ministerstvo zdravotnictví to však nechtějí slyšet.

Kromě protikuřáckého zákona předloženého Vondráčkem se chystá prosadit vlastní návrh i ministerstvo zdravotnictví. Na jednání vlády by se měl dostat v prosinci. S žádnou výjimkou však nepočítá.

"Výjimka z úplného zákazu kouření pro čajovny zvažována v rámci příprav návrhu zákona (...) nebyla a je otázkou, zda by zákaz byl skutečně likvidační. Obecně, pokud jde o celkový dopad zavedení úplného zákazu kouření na tržby pohostinského sektoru, řada zahraničních studií potvrdila pozitivní nebo žádný ekonomický dopad tohoto opatření, uvedla mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Ministerstvo neplánuje udílet žádné výjimky pro žádnou kategorii provozoven, dodala.

Čajovny se obracely na poslance už letos v létě. Tehdy je žádali o úpravu zákona o spotřební dani, aby bylo možné prodávat tabák do vodních dýmek z otevřených krabiček. Poslanec Marek Benda (ODS) předložil návrh na změnu zákona s výjimkou pro čajovny na půdě ústavně-právního výboru sněmovny, ale návrh neprošel s odůvodněním, že je to technická novela a měl by být projednán později. Pokud však projde protikuřácký zákon, čajovnám by to nepomohlo.