Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Část Karlovarského porcelánu má nového vlastníka

  12:24aktualizováno  19:33
Chodovský závod krachujícího podniku Karlovarský porcelán má nového vlastníka. Věřitelský výbor dnes schválil jeho prodej se vším všudy, tedy včetně zásob. O osudu dalších částí bankrotující porcelánky rozhodne výbor za týden. V Chodově se vyrábí růžový porcelán.

O prodeji dalších závodů společnosti se bude jednat opět za týden. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Věřitelský výbor dnes odsouhlasil kompletní prodej závodu Karlovarského porcelánu v Chodově, to jest ochranné známky, nemovitosti a movité věci," řekl MF DNES insolvenční správce Tomáš Čermín. O závod se uchází jediný zájemce.

Věřitelský výbor opět za týden rozhodne o osudu zbylých závodů v Klášterci nad Ohří, Nové Roli a Lesově. "Žádná nabídka zatím nebyla odmítnuta," řekl správce.

Na otázku, proč se prodala jen tradiční výroba růžového porcelánu v Chodově, odpověděl, že vítěznou nabídku vyhodnotil věřitelský výbor jako bezkonkurenčně nejvýhodnější.

Celou firmu nikdo nechtěl

O získání celého Karlovarského porcelánu neměl žádný kupec zájem. "Pro nás je ale podstatné, že jsme odstartovali prodej," konstatoval Čermín.

V Chodově zavládl po zasedání věřitelského výboru optimismus. "Spadl nám kámen ze srdce. Báli jsme se totiž, že 1. dubna skončíme na pracovním úřadu," sdělila šéfka odborové organizace Jaroslava Peštálová. 

Je jen podle ní škoda, že se zatím nepodařilo prodat dvě největší porcelánky v Klášterci nad Ohří a Nové Roli, kde pracuje celkem devět set lidí.

Při dotazu na cenu a jméno nového majitele chodovské porcelánky poukázal insolvenční správce Tomáš Čermín na internetový insolvenční rejstřík. Na něm Městský soud v Praze v následujících dnech zveřejní jednotlivé nabídky i jména podnikatelů.

Nový majitel už složil zálohu

Zájemce o chodovskou porcelánku složil předepsanou zálohu na kupní cenu. "Ve čtvrtek předáme návrhy soudu, který vyhlásí usnesení. Až nabude právní moci, tak začneme vyjednávat o kupních smlouvách," vysvětlil Čermín.

Na rozhodnutí věřitelského výboru čekají netrpělivě i dvě stovky zaměstnanců porcelánky Concordia v Lesově, která je dceřinou společností Karlovarského porcelánu. "Výbor se sejde v pátek," sdělila insolvenční správkyně Hana Záveská. Pokud lesovskou porcelánku nikdo nekoupí, její zaměstnanci budou od 1. května bez práce. 

Ke dnu stáhla Karlovarský porcelán, který patří mezi největší zaměstnavatele v regionu, neschopnost splácet stamilionové  částky za plyn, elektřinu a další zboží nezbytné pro výrobu. Porcelánky před vyhlášení bankrotu v prosinci 2008 zaměstnávaly 1 800 lidí. K 1. lednu 2009 pracovalo  v závodech 1 154 lidí. Desítky z nich každý měsíc nevydrží s nervy, protože nedostávají výplatu, a registrují se na úřadu práce.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Bílé nacionalisty neubytujeme ani nesvezeme, pohrozily technologické firmy

Ještě v roce 1920 měl klan kolem šesti milionů členů, až do současnosti klesl...

Společnosti Airbnb, Lyft a Uber oznámily, že mohou odmítnout poskytování služeb bílým nacionalistům. Vyjádřily se tak...

Česká lokomotiva má razítko pro Itálii

Posunovací lokomotiva EffiShunter 1000.

Český výrobce lokomotiv CZ Loko uspěl se svou posunovací lokomotivou u italských úřadů. V červnu společnost získala...

Crocs zavírá své továrny, populární boty však vyrábět nepřestane

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Výrobce populárních bot Crocs minulou středu vyvolal mezi svými fanoušky menší paniku. Oznámil totiž, že zavře své dvě...

Najdete na iDNES.cz