Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Castro: Cukr už Kubu živit nebude

  16:01aktualizováno  16:01
Tři století vládla zemědělství karibského ostrova jediná plodina - cukrová třtina. Tato éra končí. Podle kubánských úřadů byla letošní úroda nejhorší za sto let a sucha prý ohrožují i příští sklizeň. "Tato země už nikdy nebude žít z cukru," citovalo prezidenta Castra zpravodajství N24.

Pěstování třtiny podle Castra patřilo do časů otrokářství a doby, kdy země byla plná polovičních analfabetů. Ekonomická budoucnost Kuby prý patří službám a produktům s přidanou hodnotou.

Kromě turistiky, která patří k největším zdrojům deviz do státní kasy, bude podle kubánských expertů zemi živit hlavně ropa. Její těžba vzrostla v roce 2003 zhruba o čtyři procenta.

Kubě ostatně nezbývá nic jiného, než se zaměřit jinam. Už v letech 2001 byla sklizeň cukrové třtiny mimořádně nízká a každým rokem se zhoršuje.

To vyvolalo v roce 2003 i dosud nevídaný jev - Kuba musela importovat cukr pro vnitřní spotřebu, aby mohla splnit mezinárodní exportní závazky, uvádí na svých stránkách české ministerstvo zahraničí.

Sucho posledních osmnácti měsíců má na svědomí nejen bezkonkurenčně nejhorší úrodu třtiny od roku 1909, ale ohrozí i úrodu příštího roku, varují kubánské úřady.

Loni Kuba vyprodukovala 2,5 milionů tun třtiny, letošní odhady mluví jen o 1,5 milionu. V sedmdesátých a osmdesátých letech se přitom v zemi ročně vypěstovalo kolem sedmi milionů tun, připomíná internetové zpravodajství N24.

Kuba prodává zhruba 700 tisíc tun do zahraničí, především do Ruska a Číny. Rusko se už poohlíží po novém dodavateli, kterým by mohla být Brazílie. V letech 2002 až 2003 skončilo na komunistickém ostrově 71 ze 156 cukrovarů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz