Milionářů odvádějících solidární daň přibylo. Loni zaplatili 4,5 miliardy

  1:00aktualizováno  1:00
Lidí, kteří si vydělají v průměru alespoň 103 tisíc korun měsíčně, loni v Česku přibylo. Ukázaly to výběry takzvané solidární daně, kterou musí lidé s těmito příjmy platit. Zároveň v Česku v poslední době podle množství vyplacených sociálních dávek ubývá i těch nejchudších.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V Česku přibylo lidí, kteří platí takzvanou solidární daň. Tedy těch, kteří si ročně vydělají alespoň 1,24 milionu korun hrubého. Cokoli nad tuto částku poté musí živnostníci i zaměstnanci danit „bonusovými“ sedmi procenty. Loni solidární daň odvedlo 58,9 tisíc poplatníků, což je o 3 749 lidí více než v roce 2013.

Češi v průměru bohatnou

Čerstvě zveřejněná zpráva Allianz Global Wealth Report 2015 uvádí, že průměrní Češi si loni polepšili co do množství majetku. Hrubá finanční aktiva (veškerý movitý i nemovitý majetek) se v průměru na hlavu zvýšil meziročně o 7,2 procenta. Přepočteno na peníze tak průměrný Čech meziročně zbohatl o 49 tisíc korun.

Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo loni v Česku 11 275 eur, tedy zhruba 305 tisíc korun. Pro srovnání: na Slovensku loni průměrné bohatství na člověka dělalo 5 232 eur (asi 141 tisíc korun), u průměrného Poláka to bylo 6 194 eur (167 tisíc korun) a u Němce 44 769 eur (1 milion 210 tisíc korun).

Originál zprávy v angličtině najdete zde.

Daňová správa, která na dotaz iDNES.cz data poskytla, vybrala na této dani celkem 4,56 miliardy korun. To znamená, že v průměru každý z nadstandardních poplatníků zaplatil 77,5 tisíc korun. I to je nárůst v porovnání se sumou zaplacenou za rok 2013 - tehdy každý takovýto poplatník státu odvedl 76,8 tisíc korun.

Počet českých poplatníků odvádějících solidární daň tak meziročně stoupl o 6,8 procenta, vybraná částka se zvýšila o 7,8 procenta.

Podle dostupných makroekonomických dat lze očekávat, že v roce 2015 toto číslo opět stoupne. Hrubý domácí produkt meziročně ve druhém čtvrtletí stoupl o 4,6 procenta (více zde), průměrná mzda stoupla ke stejnému období reálně o 2,7 procenta (více zde) a míra nezaměstnanosti se podle srpnových dat meziročně snížila o 1,1 procentního bodu na 6,2 procenta (více zde).

Podle dostupných statistik Úřadu práce momentálně nepřibývá pouze lidí, kteří musí platit daně kvůli vysokému příjmu, ale zároveň i ubývá těch, kteří mají natolik nízké příjmy, že se na ně vztahují sociální dávky.

Podle aktuálnějších čísel (k letošnímu červenci) meziročně ubylo vyplacených dávek k hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, příspěvek na okamžitou pomoc) o 8,7 procenta.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...Najdete na iDNES.cz