(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MAFRA

Číňané ručí bance i stadionem Eden. Běžný postup, uvedla skupina CEFC

  • 80
Čínská investiční skupina CEFC ručí bance J&T svými nemovitostmi včetně stadionu fotbalové Slavie. Podle informací Radiožurnálu se na nich bankovní zástava objevila kvůli půjčce, kterou si Číňané v Česku vzali. CEFC v reakci uvedla, že jen zvolila běžný způsob, tedy ručení majetkem při půjčce.

„CEFC spravuje v ČR aktiva v celkové výši přes 1,5 miliardy eur a v drtivé většině je financovala z vlastních zdrojů. Investiční skupiny běžně zapojují do financování externí zdroje, které generují nad stávajícím majetkem, a to ve formě úvěrů nebo dluhopisů,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí CEFC Pavel Bednář. Skupina za půjčku ručí též hotelem Le Palais Art Hotel Prague a sídlem bývalé Živnobanky.

„Rozsah majetku CEFC v Evropě a úspěšnost jednotlivých projektů umožňují získat pro další investiční záměry a rozvoj stávajícího portfolia i zajímavé externí zdroje. Úvěr, který aktuálně CEFC získala, je krátkodobý a odpovídá méně než čtvrtině majetku, který v ČR má,“ doplnil.

„Využívání externích zdrojů je jedním z principů investičního managementu a umožňuje rychlejší investice do nových projektů, a prakticky každá investiční skupina zapojuje do financování svého podnikání takovéto externí zdroje,“ uvedl Bednář. Článek webu iRozhlas.cz označil za tendenční.

28.února 2018 v 19:09, příspěvek archivován: 28.února 2018 v 19:42

CEFC si opravdu dovolila “drzost”. Vzala si standardni kratkodoby uver na posileni sveho rozvoje jako drtiva vetsina ceskych firem. Standardne ho zarucila, dokonce prezajistila. Nikdo nas nezaluje (spor je Hochtief). Zadluzeni nepresahuje 25% aktiv. To je v CR asi u firem zlocin.

CEFC kupuje podíl v ruské společnosti Rosněfť

Stadion Eden Aréna v pražských Vršovicích, na kterém hraje své domácí zápasy tým SK Slavia Praha, patří do portfolia čínské společnosti od dubna minulého roku. Kromě něj CEFC vlastní i samotný fotbalový klub.

Společnost CEFC si podle informací na jejích stránkách vybrala Českou republiku jako hlavní sídlo pro rozvoj svých evropských aktivit. Od září 2015 zde uskutečnila řadu investic, z nichž první byla koupě pětiprocentního podílu ve skupině J&T Finance Group, která je vlastníkem české J&T Banky.

Číňané následně investovali například do pivovarské skupiny Pivovary Lobkowicz Group nebo strojírenské společnosti Žďas. Nakoupili také nemovitosti, například administrativní a obchodní komplex Florentinum či historickou budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy.

Investiční ambice společnosti v ČR v listopadu minulého roku zbrzdila ČNB, která odmítla vydat souhlas s jejím získáním polovičního podílu ve zmiňované skupině J&T Finance Group. CEFC v lednu místo odvolání proti prvoinstančnímu rozhodnutí požádala centrální banku o nové povolení.

Bednář řekl ve středu iDNES.cz, že CEFC v současné době dokončuje nákup čtrnáctiprocentního podílu v ruské státní ropné společnosti Rosněfť za téměř 9,1 miliardy dolarů (o transakci čtěte v článku CEFC pokukuje po podílu v ruském petrogigantu).

Společnost CEFC China Energy, která patří mezi deset největších soukromých firem v Číně, vede Jie Ťien-ming, jenž je současně poradcem prezidenta Miloše Zemana.