Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeká USA recese? Ekonomové se neshodnou

  15:37aktualizováno  15:37
Ekonomický růst Spojených států se zpomaluje, říká jasně statistika. Co za tím stojí a jak to bude dál, na tom se už američtí experti neshodnou. Jedni tvrdí, že hospodářství pouze přibrzdilo do trvale udržitelného tempa, druzí čekají další zpomalení až do stagnace a poklesu.
Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto

Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto - Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ti, kdo čekají, že se americká ekonomika propadne do recese, dávají vinu poklesu na trhu nemovitostí, hrozící inflaci, stagnaci v zahraničí a růstu cen energií.

"Energie jsou jedna velká neznámá," píše server USA Today. Poptávka po černém zlatě neklesá a nabídka je napnutá na maximum. Obchodníci s ropou mají roztřesené ruce a při sebemenší komplikaci obchodují jako diví. Tím způsobují prudké výkyvy cen a tím i znemožňují jakékoli predikce.

Ceny ropy jsou velké riziko pro inflaci, která se ale zatím drží poměrně nízko. Po vyloučení cen ropy a potravin dosahuje americká inflace 2,5 procenta.

Další významnou proměnnou, která se může poměrně zásadně podepsat na budoucí kondici Spojených států, je trh s nemovitostmi. Ten totiž v poslední době zpomalil natolik, že začal brzdit celou ekonomiku.

"Na cenách energií sice bude záležet, ty ale nehrají takovou roli, jakou bude hrát trh nemovitostí," říká Ed Leamer ze společnosti UCLA Anderson Forecasts.

Čím méně nemovitostí budou lidé poptávat, tím hůře na tom bude stavebnictví, zvedne se nezaměstnanost a poklesne poptávka domácností. "Všechno, co má nějakou spojitost s trhem nemovitostí, pocítí recesi až depresi," předpokládá Leamer.

Nakupují na dluh levné zboží z ciziny
Generální ředitel společnosti Caterpillar Jim Owens upozornil na to, že rizikem je i vysoká zadluženost obyvatel. Jako spojená nádoba s vysokou zadlužeností pak působí i nízké úspory.

Dobré vyhlídky neposkytují ekonomice ani gigantické obchodní schodky, uvedl mimo jiné profesor Nouriel Roubini z New York University. Ten očekává nástup recese se sedmdesátiprocentní pravděpodobností.

Ne všichni analytici jsou ale skeptičtí. Například experti z UBS očekávají, že revize dat o HDP přinese lepší výsledek. Exporty se zvyšují, podniky vyrábějí na maximum a stavebnictví v komerčním sektoru roste, což vyrovnává skomírající výstavbu bytů, říkají optimisté.

Mezi jednotlivými ekonomy tak ohledně budoucnosti panuje velká neshoda. Ekonomický růst Spojených států zpomalil ve druhém čtvrtletí na 2,5 procenta. O tři měsíce dříve dosahoval 5,6 procenta. Za celý rok 2006 čekají ekonomové růst o 3,25 až 3,5 procenta.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Na úřadech se na energiích prohospodaří půl miliardy ročně, uvádí analýza

Mytí oken krajského úřadu zabere skupině pracovníků zhruba týden. Využívají při...

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl...

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz