daně

daně | foto: MAFRA

Češi si na den bez daní počkají o dva dny déle. Kvůli hlášení DPH

  • 51
Začít si užívat teoretického nedaněného příjmu by Češi letos mohli o dva dny později než loni. Takzvaný den daňové svobody připadá letos podle studie společnosti Deloitte na 20. června. Podobně jsou na tom v letošním roce i Němci.

Kdyby Češi ze svých příjmů museli co nejdříve uhradit daně, zbavili by se daňového břemene po 172 dnech od začátku roku. Loni to bylo o dva dny dříve, uvádí studie společnosti Deloitte.

Hlavním důvodem toho, proč nás teoreticky budou trápit daně letos déle, je podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka zavedené kontrolní hlášení. „Právě toto opatření by mělo posunout den daňové svobody na pozdější termín,“ řekl.

Počet dnů, které letos budou daňoví poplatníci ve vybraných zemích EU pracovat...

Den daňové svobody

Představuje jednoduchou, laicky srozumitelnou reprezentaci daňové zátěže v ekonomice. Používaná metoda výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu.

Zhruba ve stejnou dobu jako Češi by se zbavili daní Němci, Slovinci či Řekové. Zdaleka nejlépe na tom však jsou Litevci, Bulhaři nebo Švýcaři, kteří by pracovali pro stát zhruba o dva měsíce kratší dobu. Na opačném konci stojí Lucembursko, kde den daňové svobody nastane až 23. září.

Pro letošek platí v ČR několik daňových úprav. U tabákových výrobků se zvýšila spotřební daň, povyrostla sleva na dani za děti, v souvislosti se zvýšením minimální mzdy dojde také ke zvýšení dolní hranice příjmu pro vznik nároku na daňový bonus.

O českém daňovém systému podle ředitelky daňového oddělení Deloitte Radky Maškové však stále platí, že se příliš často mění a výklady zákonů jsou v řadě případů nejednoznačné.

„Za pozitivní by daňoví poplatníci nejvíce považovali zjednodušení daňového systému a větší jistotu ohledně jeho budoucnosti,“ uvedla.