Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celníci a inspekce vyšetřují šizenou naftu

  1:00aktualizováno  1:00
Kontroloři České obchodní inspekce a celníci letos nasadili svůj nos i na benzinové pumpy a ukazuje se, že oprávněně. Z výsledků vyšetřování obchodní inspekce za první čtvrtinu letošního roku vyplynulo, že natrefit na špatný benzin nebo naftu mohou řidiči u každé desáté pumpy.

Na nevyhovující vzorky přišli i celníci.

Někteří motoristé už kvůli špatné naftě podali trestní oznámení. Čtyři řidiči, kteří tankovali u čerpací stanice Unicorn v Modřicích u Brna, uvádějí, že kvůli ní skončili se svými vozy v servisech.

Škody půjdou pravděpodobně do statisíců korun. Jeden z poškozených říká, že kvůli nekvalitní naftě přišel o nový luxusní mercedes. "Ujel jsem s tím ještě sto kilometrů, než se auto navždy zastavilo," řekl majitel poškozeného auta, Čechorakušan Vladimir Beranek.

Pumpu prověřuje policie. "Vzorky pohonných hmot z nádrží poškozených vozů i ze stojanů čerpací stanice jsou v současnosti na expertize v  Ústavu paliv a maziv. Na výsledky čekáme," uvedla policejní mluvčí z Brna-venkov Věra Uhrová.

Vedení čerpací stanice se k případu nechce vyjadřovat. "Nic k tomu neřeknu, nevím o tom," odmítla věc komentovat vedoucí stanice.

Podle pracovnice obchodní inspekce, která prováděla expertizu odebraných vzorků, není většina zjištěných závad tak zásadní. "Nejčastější problém byl vysoký objem síry nebo nízký bod vzplanutí," vysvětlila pracovnice. "Ty problémy mohou být způsobeny naředěním paliva, je ale obtížné to prokázat," dodala.

Právě nafta dopadla nejhůř i při kontrolách inspekce po celém Česku. Nedostatky vykázalo více než dvanáct procent vzorků. Výsledky dubnového šetření dopadly podobně, ze 169 vzorků nevyhovělo šestnáct.

Nové LTO?
O výsledky vyšetřování České obchodní inspekce, která za první čtvrtletí letošního roku odebrala bezmála pět set vzorků benzinu a nafty, se zajímají i celníci. Ti mají na starosti spotřební daně. Když se nafta šidí, daně unikají. 

"Děláme rozbory. Nějaké výsledky, že měřené vzorky svými parametry nevyhověly, také máme," říká mluvčí celní správy Jiří Barták. Celníci spolupracují s policií a jdou hlavně tam, odkud mají signály, že není vše v pořádku. Za první čtvrtletí analyzovali 55 vzorků.

Státní kontroloři mají podezření, že nekvalitní nafta je zředěná topným olejem a kromě zničených aut tak pachatelé okrádají stát na spotřební dani. Princip podvodů se podobá tomu, jak se podvádělo s lehkými topnými oleji z devadesátých let. Tehdy pachatelé na daních okradli stát o miliardy korun.

"Předpokládejme, že takovéto obchody asi nedělá jednotlivec," říká pouze Barták s tím, že až další vyšetřování ukáže, zda i nyní jde o organizovanou skupinu.

Trik, jak ochudit stát na daních, je v tom, že topný olej určený k vytápění je osvobozen od daně. Oproti tomu se z litru nafty platí spotřební daň 9,90 koruny. Ta je pak důležitým příjmem státní pokladny. Loni se na ní vybralo zhruba 30 miliard korun.

"Pokud je nafta naředěná například topným olejem, musíme zjistit, jestli byl doplacen rozdíl ve spotřební dani mezi olejem a naftou. Pokud ne, žádáme doplacení daně," popisuje mluvčí brněnské celní správy Jaroslav Moravec. Firmám, které stát na spotřební dani ošidí, hrozí až dvoumilionová pokuta.

Velké společnosti, které provozují benzinové pumpy, jakékoli pochybení odmítají. "Všechny normy dodržujeme," řekla ČTK  například mluvčí společnosti Benzina Lenka Svobodová.

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz