Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celníci a inspekce vyšetřují šizenou naftu

  1:00aktualizováno  1:00
Kontroloři České obchodní inspekce a celníci letos nasadili svůj nos i na benzinové pumpy a ukazuje se, že oprávněně. Z výsledků vyšetřování obchodní inspekce za první čtvrtinu letošního roku vyplynulo, že natrefit na špatný benzin nebo naftu mohou řidiči u každé desáté pumpy.

Na nevyhovující vzorky přišli i celníci.

Někteří motoristé už kvůli špatné naftě podali trestní oznámení. Čtyři řidiči, kteří tankovali u čerpací stanice Unicorn v Modřicích u Brna, uvádějí, že kvůli ní skončili se svými vozy v servisech.

Škody půjdou pravděpodobně do statisíců korun. Jeden z poškozených říká, že kvůli nekvalitní naftě přišel o nový luxusní mercedes. "Ujel jsem s tím ještě sto kilometrů, než se auto navždy zastavilo," řekl majitel poškozeného auta, Čechorakušan Vladimir Beranek.

Pumpu prověřuje policie. "Vzorky pohonných hmot z nádrží poškozených vozů i ze stojanů čerpací stanice jsou v současnosti na expertize v  Ústavu paliv a maziv. Na výsledky čekáme," uvedla policejní mluvčí z Brna-venkov Věra Uhrová.

Vedení čerpací stanice se k případu nechce vyjadřovat. "Nic k tomu neřeknu, nevím o tom," odmítla věc komentovat vedoucí stanice.

Podle pracovnice obchodní inspekce, která prováděla expertizu odebraných vzorků, není většina zjištěných závad tak zásadní. "Nejčastější problém byl vysoký objem síry nebo nízký bod vzplanutí," vysvětlila pracovnice. "Ty problémy mohou být způsobeny naředěním paliva, je ale obtížné to prokázat," dodala.

Právě nafta dopadla nejhůř i při kontrolách inspekce po celém Česku. Nedostatky vykázalo více než dvanáct procent vzorků. Výsledky dubnového šetření dopadly podobně, ze 169 vzorků nevyhovělo šestnáct.

Nové LTO?
O výsledky vyšetřování České obchodní inspekce, která za první čtvrtletí letošního roku odebrala bezmála pět set vzorků benzinu a nafty, se zajímají i celníci. Ti mají na starosti spotřební daně. Když se nafta šidí, daně unikají. 

"Děláme rozbory. Nějaké výsledky, že měřené vzorky svými parametry nevyhověly, také máme," říká mluvčí celní správy Jiří Barták. Celníci spolupracují s policií a jdou hlavně tam, odkud mají signály, že není vše v pořádku. Za první čtvrtletí analyzovali 55 vzorků.

Státní kontroloři mají podezření, že nekvalitní nafta je zředěná topným olejem a kromě zničených aut tak pachatelé okrádají stát na spotřební dani. Princip podvodů se podobá tomu, jak se podvádělo s lehkými topnými oleji z devadesátých let. Tehdy pachatelé na daních okradli stát o miliardy korun.

"Předpokládejme, že takovéto obchody asi nedělá jednotlivec," říká pouze Barták s tím, že až další vyšetřování ukáže, zda i nyní jde o organizovanou skupinu.

Trik, jak ochudit stát na daních, je v tom, že topný olej určený k vytápění je osvobozen od daně. Oproti tomu se z litru nafty platí spotřební daň 9,90 koruny. Ta je pak důležitým příjmem státní pokladny. Loni se na ní vybralo zhruba 30 miliard korun.

"Pokud je nafta naředěná například topným olejem, musíme zjistit, jestli byl doplacen rozdíl ve spotřební dani mezi olejem a naftou. Pokud ne, žádáme doplacení daně," popisuje mluvčí brněnské celní správy Jaroslav Moravec. Firmám, které stát na spotřební dani ošidí, hrozí až dvoumilionová pokuta.

Velké společnosti, které provozují benzinové pumpy, jakékoli pochybení odmítají. "Všechny normy dodržujeme," řekla ČTK  například mluvčí společnosti Benzina Lenka Svobodová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...Najdete na iDNES.cz