Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Foto: Celní úřad Brno

Celníci přežijí, získají nový úřad

  • 18
Celníci by se mohli přesunout pod nový úřad, pracovně jej resort financí nazývá Kontrolní integrované místo. Pro MF DNES to uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko. „Celní správa by se měla přeměnit do moderní kontrolní instituce, které pracovně říkáme KIM –Kontrolní integrované místo,“ uvedl Chrenko.

Ministerstvo tak rezignovalo na vznik superúřadu, který by kompletně sloučil také celní a daňovou správu.

Jednotné inkasní místo (JIM), jak autoři reformy superúřad nazývají, má zhruba za pět let vybírat daně a sociální a zdravotní pojištění, ale kvůli novému kontrolnímu úřadu přijde například o vybírání cel či kontrolu nelegální zaměstnanosti.

"JIM bude integrovat pouze některé činnosti, které se týkají pravomocí souvisejících s rozpočtem. Od celní správy na něj přejde například správa spotřebních a energetických daní," vysvětlil náměstek.

Kam s celníky?

Přejmenovaná celní správa by si naopak od finančních úřadů převzala aktivity daňové správy, které přímo nesouvisejí s výběrem daně a odvodů: kontrolu dotací, kontrolu hospodaření územních správních celků či cenovou kontrolu.

Které pravomoci by měl KIM mít, zatím není definitivně rozhodnuto, ministerstvo koncepci připravuje. Do KIM by se však přesunuli pouze celníci v uniformách. Ti dnes tvoří 75 procent z 6 690 zaměstnanců celní správy. Co bude dělat zbývajících zhruba 1 645 zaměstnanců, není jisté.

V rámci úspor správa od Nového roku snižuje počet míst o 421, drtivá většina jsou uniformovaní zaměstnanci. Kolik bude třeba celníků,
pokud KIM vznikne, není zatím jasné.

"To neumí nikdo zodpovědět, záleží na tom, jaká bude nová struktura a jaké bude mít KIM kompetence," uvedl Jiří Barták, mluvčí generálního ředitelství cel.

Myšlenka nových institucí JIM a KIM je součástí daňové reformy, která má zjednodušit systém daní a odvodů. Loni v dubnu ji představil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vznik superúřadu, který by vybíral všechny odvody, má ve volebním programu ODS i ČSSD. Ve snaze posunout projekt JIM dál předložil Miroslav Kalousek ve Sněmovně dva poslanecké návrhy. Měly změnit strukturu celních ředitelství a úřadů a převést účetnictví osmi krajských finančních úřadů do jednoho. Na jednání se však nedostaly, protože návrhy narazily na odpor ČSSD.

Co bude KIM dělat

– převezme úkoly Celní správy: výběr cla pro EU, kontrolu
   nebezpečných nákladů, ohrožených zvířat, pašování a padělání
   zboží, zeměď. dotací, nelegálního zaměstnávání
– od daňařů pravděpodobně převezme: kontrolu loterií a kasin, 
   hospodaření obcí a krajů, cen
– nejisté: kontrola mýtného
   Plán zavedení JIM a KIM: do roku 2014

"Návrhy jsou zmatečné, postrádají rozpočtové krytí, rozvrátily by personálně celní a daňovou správu a pomohly by organizovanému zločinu," uvedl Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Ministerstvo financí chce návrhy přivést do Sněmovny znovu. "Ztratili jsme tak rok. Nyní by mírně upravené návrhy měla zřejmě v lednu znovu předložit vláda do Sněmovny," říká Chrenko. Zjednodušený systém celních a daňových úřadů by se mohl zavést v roce 2011.

Plánuje se také vznik specializovaného finančního úřadu pro velké plátce daní, jako jsou nadnárodní banky, telekomunikační firmy nebo třeba ČEZ. "K nim se musí přistupovat úplně jiným stylem než k drobným firmám. Tyto klienty by měli na starosti specialisté," vysvětlil Martin Jareš, šéf odboru daňové a celní politiky ministerstva financí.

Součástí reformy je i nový zákon o dani z příjmu – ani na něm se politici neshodují. Důvodem je snaha o redukci výjimek osvobozených od daně. Ministerstvo přesto od vlády chce, aby zadala práci na návrhu zákona. "Nová vláda ho tak bude mít připravený, a buď si ho osvojí, nebo ho změní," říká Chrenko.