Zdražení bylo reakcí na skokový růst cen benzinu a nafty na rotterdamské burze. Ilustrační foto.

Zdražení bylo reakcí na skokový růst cen benzinu a nafty na rotterdamské burze. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Cena benzinu letí nahoru, brzy zdraží i malé pumpy

  • 47
Kdo chce levně natankovat, bude si muset pospíšit. Po velkých řetězcích, jako jsou OMV, Benzina či Shell, začínají postupně zdražovat i menší pumpy.

"Dá se čekat, že do konce týdne malým čerpadlářům dojdou staré zásoby, které nakoupili za nižší cenu, a budou zdražovat," předpokládá šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček. Velcí hráči zvýšili cenu už v první půlce týdne, a to až o dvě koruny za litr benzinu či nafty.

Cena letí vzhůru kvůli zdražení ropy na světových burzách, velký vliv na to má plynová krize.

I přes zdražení však Češi tankují zhruba o sedm korun na litru levněji než před rokem.

Zdražení u českých pump bylo reakcí na skokový růst cen benzinu a nafty, ke kterému došlo v minulém týdnu na rotterdamské burze. Tuna benzinu zdražila ze dne na den ze 300 na 400 dolarů, podobný skok zažila i nafta. V přepočtu na koruny odpovídá tento růst zhruba dvoukorunovému zdražení za litr.

Pumpaři si vylepší marže

Ceny částečně ovlivnilo i to, že se od začátku ledna zvýšily podíly biosložek, které jsou do pohonných hmot povinně přimíchávány. "Může to dělat zhruba dvacet haléřů na litru," odhaduje Ivan Indráček ze Společenství čerpacích stanic.

Podle informací MF DNES stouply velkoobchodní ceny paliv o 1 až 1,50 koruny na litr. Dvoukorunové zdražení, k němuž došlo u řady pump velkých řetězců, tak mohlo mírně vylepšit jejich marže.

"Reakce na zdražení je vždy rychlejší a výraznější než na zlevnění. Pokud má pumpa ještě staré zásoby a zdražila, bude si teď užívat vysokých marží. Ale nanejvýš pár dnů," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Po současném skokovém zdražení by se měly ceny v příštích dnech ustálit. Zdražování lze očekávat ještě zejména u malých pump, které dosud prodávají levnější staré zásoby a chtějí velkým hráčům konkurovat cenou.

Ceny ovlivňuje i plynová krize

S odhady dalšího vývoje jsou však zatím experti opatrní. "Velkoobchodní ceny jsou extrémně rozkolísané, změna kolem deseti procent za týden není v současné situaci žádný problém," uvedl Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum.

Na prudkém vzestupu cen má výrazný podíl i současná plynová krize. "Výrazně stoupla poptávka po topných olejích a dalších náhražkách plynu, což žene nahoru i ceny dalších ropných produktů," vysvětluje Procházka.

Nedostatek ruského plynu nezvýšil cenu ropy celosvětově, ale přinesl výrazný rozdíl mezi cenou v Evropě a v Severní Americe.

Zatímco v New Yorku stál barel zhruba 35 dolarů, evropská ropa Brent byla téměř o deset dolarů dražší. Obvykle se přitom ceny liší maximálně o pár dolarů.