Cena bytu někdy nerozhoduje

  • 28
Investice do bydlení pro většinu Čechů představuje citelný zásah do rozpočtu a složité rozhodování, kde a na jak dlouho se zadlužit. Přesto existuje část trhu s byty, kde cena není rozhodující.

"Jednání s klienty, kteří kupují luxusní byty, je většinou velmi příjemné. Zajímají se o podstatné záležitosti výstavby a bytů. Jen někdy mají představy, které kvůli technickému řešení ani při nejlepší vůli nelze splnit," říká náměstek bytové části Metrostavu Jiří Frkal. Jeho firma nedávno vyprodala necelou šedesátku luxusních bytů na pražském Strahově.

Stavební firmy na takové klienty rády pamatují. Cena za metr čtvereční se totiž místo obvyklé ceny okolo 30 tisíc korun vyšplhá na 60 až 110 tisíc korun. Z celkového počtu dokončovaných bytů podle údajů stavebních firem připadá na ty luxusní od pěti do patnácti procent.

Každá firma přistupuje k projektům jinak. Buď vyčlení část bytů, které nadstandardně vybaví. Takový je například projekt Mazanka společnosti Finep & partners. Nebo firmy prodávají luxusní byty jako samostatné celky, což je třeba Vila Park Strahov pražského Metrostavu a Villa Bianca v pražských Dejvicích firmy Angermann.

Právě lokalita a atraktivnost místa stavby bytů je předurčuje k tomu, aby je stavební společnosti zařadily do kategorie luxusních. Místo značně ovlivňuje i cenu, za kterou se bude prodávat. "Krásný byt s luxusním vybavením u žižkovského nádraží bude mít zajisté nižší cenu než úplně stejný byt v Dejvicích nebo na Kavčích horách," vysvětluje Frkal.

Často jsou pro rozhodování lidí důležité také mimopracovní zájmy a způsob odpočinku. "Jestliže jedni preferují více kulturní, moderní způsob relaxace, směřují svůj zájem blíž centru města. Naopak ti, kteří dávají přednost aktivnímu, sportovnímu způsobu odpočinku, vyhledávají lokality, které jim díky blízkému lesu umožní tento způsob života," říká Jiří Felix z IPB Real.

Rozhoduje podle něho také dostupnost a rozmanitost dopravního spojení. Mnohdy si klient sám připlatí, aby získal luxusní byt v místě, kde taková nabídka není. "Je jen na zákazníkovi, co si za své peníze nechá z bytu udělat. Mnohde se těm v kategorii luxusní přiblíží i v projektech, kde se jinak počítá se standardními byty," říká Jan Horňák ze Skansky, která má rozdělené projekty podle kategorií. 

Jednou z dalších důležitých podmínek pro luxusní byt je možnost sestavit si jej podle vlastních představ. Stavební firmy s tím už počítají, a proto základní projekty připravují tak, aby mohly vyhovět individuálním požadavkům na změny v provedení bytu. "Úpravy dle přání zákazníků provádíme v podstatě ve všech projektech," říká Frkal.

"V této kategorii bytů je samozřejmostí snaha maximálně vyhovět klientům při tvorbě interiéru bytu. Často nový majitel nenechá z původní dispozice mnoho a pověří jejím vytvořením svého architekta, který většinou dobře zná jeho potřeby, zvyky a vkus," dodává Luděk Hruška z Finep & partners.

Je to dáno hodně tím, kdo se o dražší bydlení zajímá. "Luxusní byty podle našich zkušeností kupují manažeři, umělci, ale i úspěšní podnikatelé či lékaři a advokáti," říká Frkal. Část zákazníků jsou i Češi žijící v cizině nebo nadnárodní firmy, které je pořizují pro své manažery. "Navíc je v této části trhu o mnoho vyšší procento investorů, kteří tyto byty po jejich kolaudaci využívají ke komerčním pronájmům," doplňuje Felix.

Nejčastějším místem pro výstavbu luxusních bytů je hlavní město Praha. Mezi vyhledávané lokality patří nejen centrum města, ale i šestý a pátý pražský obvod. Částečně se začínají objevovat i v okolí Prahy a Středočeském kraji poblíž hlavního města, například v Kamenici či Průhonicích. Mimo hlavní město je zájem o luxusní bydlení několikanásobně nižší, protože kupní síla lidí v regionech není tak velká.

Lidé investující do dražších bytů jsou navíc většinou schopni zaplatit hotově. "Více než polovina našich klientů využívá k financování nákupu bytu hypotéku. Ale u naší nejluxusnější lokality Palouk u Vinohradské třídy je zákazníků využívajících hypotéku méně než desetina," potvrzuje Felix z IPB Real.