Cena pojištění a pojistné krytí

Ceny za povinné ručení se u jednotlivých pojišťoven právě díky regulaci zejména u základního pojistného příliš neliší. Větší finanční rozdíly jsou u nadstandardních variant pojištění - například Česká podnikatelská u ní uplatňuje maximální možnou sazbu a klient bez bonusu za povinné ručení Felicie 1,3 zaplatí 3487 korun, zatímco u ostatních pojišťoven se sazby ve stejném případě pohybují mezi 2700 a 2800 korunami. Řidič by měl vždycky spolu s cenou pojištění zvažovat u vybrané varianty také výši pojistného krytí vzniklých škod.

To je u všech pojišťoven stanoveno nejméně na pět milionů korun v případě škod na majetku a osmnáct milionů korun u škod na zdraví.

"Pojistné chce každý pochopitelně platit co nejnižší, ale nemělo by to být za každou cenu," říká finanční poradce Zdeněk Hába. Za stejnou částku nabízejí některé pojišťovny vyšší krytí.

Z porovnání nabízeného pojistného krytí vychází nejlépe v základním pojištění Komerční pojišťovna, jejíž limity jsou trojnásobně vyšší než stanovené základní limity.

Vyšší než běžné limity nabízejí v základních variantách také IPB Pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Union pojišťovna a ČSOB pojišťovna.

U naprosté většiny nehod sice na škody stačí základní limity plnění, ale pojišťovny mají i jiné zkušenosti.

"Zejména lidem, kteří jezdí autem denně, bych doporučovala limit pojistného zvýšit," říká Květa Voglová z pojišťovny Allianz a připomíná, že stále vzrůstá počet řetězových havárii na dálnicích a také jezdí víc drahých aut.

A i když se pomačkané plechy do limitu škod vejdou, mohou to být zdravotní následky, u kterých limit nebude stačit.

"Stále ještě řešíme nehodu českého taxikáře s italskou pasažérkou, která se dosud neprobrala z bezvědomí. ten léčení v Čechách stálo dva miliony korun, turistka byla převezena vrtulníkem do Itálie a následně několikrát operována. Advokát poškozené požádal o vyplacení zálohy na léčebné výlohy v Itálii ve výši jedné miliardy lir, tedy přibližně 18,5 milionu korun. Předběžný odhad nákladů uvedené pojistné události je přibližně 25 milionů korun. V případě, že bude poškozená odkázána na celoživotní pečovatelskou službu, náklady významně vzrostou," říká Jiří Borský z České podnikatelské pojišťovny.

Také řidiči, kteří jezdí často do zahraničí by měli uvažovat o nadstandardním pojištění. "Do základního pojištění se sice vejde drtivá většina pojistných událostí v zahraničí, ale tomu, kdo jezdí často zejména do západní Evropy, bych doporučoval se pro jistotu připojistit na vyšší krytí škod. Náhrady požadované za poškozené zdraví či ušlý zisk mohou být v cizině hodně vysoké," míní Miroslav Preclík z Ústředního automotoklubu.

Příplatek za vyšší pojistné krytí není vysoký, rozdíl mezi pojištěním standardního typu a pojištěním s nejvyšším krytím se pohybuje maximálně ve stovkách korun.

Doporučení

Kdo nepoužívá auto denně nebo jezdi na méně frekventovaných silnicích, bude mu stačit základní pojištění. Kdo jezdí každý den, často do zahraničí a na rušných silnicích, bude lepší, když pro jistotu zvolí pojištění s vyššími limity škod.