Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Ropa na světových trzích zlevnila, čeští pumpaři si vylepšili marže

  • 140
Zatímco na světových trzích ropa už několik měsíců výrazně zlevňuje, v Česku se to zatím neprojevilo. Může za to posílení dolaru, ale i vyšší marže pumpařů.

Ceny ropy spadly na dvouleté minimum a brzy by se to mělo projevit také u českých pump. Zároveň totiž začíná část roku s nižší poptávkou - řidiči přes zimu tolik nejezdí a ceny zpravidla bývají nižší.

„Díky pokračujícímu propadu cen ropy a mírnému posílení koruny tento týden by se ceny pohonných hmot mohly v nejbližších dvou týdnech znatelně snížit. Možné je postupné zlevnění o více než 30 haléřů,“ přepokládá analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Ceny na čerpacích stanicích by měly začít klesat zřejmě už příští týden. „Myslím, že o padesát haléřů na litr by mohly příští týden ceny jít dolů,“ odhaduje majitel pump Tank Ono Jiří Ondra. Proti většímu zlevnění bude naopak konec cenové války, který mezi některými řetězci probíhal.

Tankování přes zimu zlevňuje pravidelně, pokud náhle nezačne stoupat cena ropy nebo nedojde k citelnějšímu oslabení koruny. Právě loňské intervence centrální banky přispěly k tomu, že místo zlevnění pohonné hmoty podražily.

Ceny benzinu a nafty u nás se odvíjejí hlavně podle ceny na burze v Rotterdamu. Tam už v minulých týdnech došlo k citelnějším propadům, posilující dolar však cestu levnějších paliv na tuzemské pumpy zatím zpomalil.

„Stává se, že oslabení koruny zcela vymaže zlevnění pohonných hmot na burze,“ upozorňuje Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Pumpařům hrála do karet i silnější poptávka

Tentokrát však k vymazání přispěli i sami pumpaři. Porovnání cen z burzy přepočtených na koruny ukazuje, že pumpaři si v posledních měsících zvýšili marže. Tento pohyb se děje v desítkách haléřů na litr.

Ceny benzinu na burze totiž klesly od června v přepočtu na korunu o více než šest procent, průměrná cena na českých pumpách to však vůbec neodráží, naopak došlo k jejímu mírnému nárůstu. „Marže distributorů se zvýšily na nadprůměrnou úroveň,“ potvrzuje Tomčiak z Colossea.

Tuzemským čerpacím stanicím hrála do karet i silnější poptávka. Například prodej benzinu dlouhodobě klesá, za letošní první pololetí však celkové prodeje stouply o 0,4 procenta. „Byla mírná zima, lidé více utráceli,“ vysvětluje Loula.

Prodeje nafty se pak zvýšily o více než pět procent. Důvodem je především ekonomický růst, ale i rostoucí obliba naftových vozů. Slabší koruna také učinila tankování v Česku atraktivnějším pro zahraniční dopravce.

Severomořská ropa Brent přitom dál pokračuje v poklesu, po prolomení dvouletého minima se blíží k nejnižší hodnotě za poslední čtyři roky. Od června spadla její cena o více než pětinu.

Důvodem poklesu je velká nabídka na trhu a zvýšená těžba společně s obavami o hospodářský vývoj v Evropě. „Nacházíme se v režimu paniky,“ prohlásil analytik komoditních trhů Carsten Fritsch ze společnosti Commerzbank.

Přes zimu se obvykle zvětšují i rozdíly v ceně nafty a benzinu, většinou více zlevňuje benzin. „Nafta se v řadě zemí používá například k vytápění, její spotřeba tak v zimě roste,“ vysvětil Ivan Indráček ze Společenství čerpacích stanic.