Cena ropy klesla pod 30 dolarů

Ceny ropy se včera již druhý den držely pod hranicí třiceti dolarů, kterou vyspělé i rozvojové země během pražského setkání světových finančníků označily za nepřijatelně vysokou. Barel severomořské ropy Brent k dodání v listopadu se včera na londýnské burze obchodoval za 29,60 dolaru. Oproti předchozímu dni tak cena sice o čtvrt dolaru zpevnila, ve srovnání s minulým týdnem však o pět dolarů klesla.

Vlna nižších cen se pomalu začala přelévat i do tuzemska. Česká rafinérská na začátku týdne zlevnila litr benzinu zhruba o 25 až 30 haléřů a během týdne se tak zmírnily i ceny u čerpacích stanic. Například společnost Benzina, která má největší síť pump v zemi, zlevnila téměř u poloviny z nich litr naturalu o dvacet až čtyřicet haléřů. "Natural se tak nyní prodává za 30,30 až 30,50 koruny za litr, zatímco ještě nedávno to bylo až 31 korun," upozornil šéf komunikace Benziny Václav Loula. V některých případech prodejci zlevňovali i naftu, také v průměru o 30 haléřů za litr. Další zlevnění předpokládají distributoři především u benzinů, protože v zimě po nich klesá poptávka, u nafty jsou však opatrní. Její cena je totiž na evropské burze stále vysoká, přitom v zimě po ní poptávka ještě roste.

Ropa se dostala po více než měsíci pod 30 dolarů za barel poté, co saúdskoarabský korunní princ Abdullah na zasedání kartelu OPEC ve venezuelském Caracasu podpořil závěry nedávné schůzky sedmi nejvyspělejších zemí světa G7 v Praze a řekl, že vysoké ceny ropy mohou poškodit hospodářské oživení ve světě.

"Saúdská Arábie je ochotna a připravena vytěžit tolik ropy, kolik bude potřeba ke stabilizaci trhu," prohlásil Abdullah, který již dříve řekl, že země považuje za optimální ceny mezi 22 a 28 dolary za barel.

Postoj Saúdské Arábie je pro politiku kartelu, který ovládá asi 40 procent světové produkce ropy, klíčový. Je totiž jedinou zemí, která je schopna v krátké době výrazně zvýšit těžbu.

Ceny barelu ropy klesají i díky tomu, že minulý pátek americký prezident Bill Clinton přislíbil uvolnění 30 milionů barelů z amerických strategických rezerv.

OPEC také již několikrát upozornil dovozce ropy, že by měli přispět k stabilizaci cen snížením daní z pohonných hmot. Většina západních vlád však spíš hledá cesty, jak dostat na trh víc ropy.

Otázku, jestli následovat americký příklad, řeší i evropská patnáctka. Mezinárodní energetická agentura odhaduje rezervy v unii na 1,069 miliardy barelů. Jejich částečné uvolnění by mohlo ceny snížit, a především stabilizovat.