Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cena ropy ničí saúdský blahobyt. Mladí se bojí o záruku dotovaných platů

  18:00aktualizováno  18:00
Dlouhá léta měli lidé v Saúdské Arábii státem zajištěné zaměstnání, bezplatné vzdělání nebo zdravotní péči. Levná ropa, která dosud plnila státní kasu z devadesáti procent, zemi ochromuje. Mladá generace se bojí o práci ve státní správě a obavy má také z toho, že pohodlný život, jaký vedli už jejich rodiče, končí.

Z chudých oblastí Saúdské Arábie, kde většina obyvatel žila na venkově, se během několika desítek let stala bohatá ropná země, kde většina z 21 milionů rezidentů pobývá ve městech. | foto: Reuters

Celá desetiletí využívala královská rodina Saúdů zisků z obrovského ropného bohatství ke štědrým dávkám pro svůj lid, včetně bezplatného vzdělání, zdravotní péče, velkorysých energetických dotací a dobře placeného a často nenáročného zaměstnání ve státní správě.

Podle listu The New York Times začíná prudký pokles cen ropy z víc než sta dolarů pod 30 dolarů za barel tento trend pozvolna měnit. Výpadek toku peněz do státní pokladny se na sociálním systému největší arabské ekonomiky podepíše.

Saúdové mají vyšší plat než cizinci

Obavy začínají mít zejména mladí Saúdové. Lidé ve věku do třiceti let tvoří v ultrakonzervativním království 70 procent populace a kvůli „ropnému šoku“ musejí počítat s tím, že si pravděpodobně nebudou žít pohodlně jako jejich rodiče.

ANALÝZA: Kdo jsou vítězové a poražení v ropné cenové válce

„Starší generace to měla jednodušší,“ říká dvacetiletý Abdur Rahmán al-Chalajfí během pracovní přestávky v rijádské pobočce řetězce McDonald’s „Dříve člověk dokončil univerzitu a hned dostal práci ve státní správě. Teď k tomu potřebujete vyšší stupeň vzdělání.“

Na trh práce každoročně vstoupí 250 tisíc mladých Saúdů. Nezřídka jim konkuruje levná pracovní síla ze zahraničí. Stát proto nedávno začal penalizovat společnosti s malým podílem saúdských zaměstnanců. Firmy si ale stěžují na to, že vlastně plýtvají penězi, protože Saúdové vykazují malé pracovní nasazení.

V rijádském McDonaldu tvoří asi třetinu pracovníků rodilí Saúdové. Přestože dělají stejnou práci jako jejich kolegové ze zahraničí, mají výrazně vyšší plat. Zatímco cizinci začínají na 320 dolarech za měsíc (necelých 8 tisíc Kč), Saúdové dostanou částku 1 460 dolarů (přes 35 tisíc Kč), dotovanou státem.

Pohádka bohatého království

Z chudých oblastí Saúdské Arábie, kde většina obyvatel žila na venkově, se během několika desítek let stala bohatá ropná země, kde většina z 21 milionů rezidentů pobývá ve městech obsetých mrakodrapy.

Ropné bohatství pomohlo vládnoucí dynastii utužit svou moc. Díky tzv. „šekové diplomacii“ získala výrazný vliv v zahraničí a miliardami dolarů po celém světě podporuje saúdskou státní ideologii - wahhábismus. Toto velmi striktní pojetí islámu však vyznávají také někteří radikální islamisté.

Životní úroveň samotných Saúdú se neustále zvyšovala, počet mužů a žen s vyšším vzděláním rostl. Podle některých ekonomů však tučná léta zanechala v království špatně strukturovanou ekonomiku: 90 procent státních příjmů pochází z ropy, 70 procent pracujících Saúdů je zaměstnáno vládou a dokonce i soukromý sektor je značně závislý na vládních výdajích.

Obrat v cenách ropy? Saúdové se s Rusy dohodli na zmrazení těžby

Nedostatky jsou také v profesních oblastech a pracovní morálce. Většina stavebních dělníků i lidí ve zdravotnickém personálu jsou cizinci a mnoho vládních zaměstnanců odchází ze svých kanceláří často už před třetí hodinou.

Klesající cena ropy lehkému pracovnímu tempu může udělat přítrž. Místo ve státní správě už je stále těžší získat a vláda se navíc snaží absolventy směřovat k soukromému sektoru, kde je ovšem jistota zaměstnání menší a výdělek nižší.

„Udržitelnost stávajícího ekonomického modelu v Saúdské Arábii je nejistá. Alarmující cena ropy může být svým způsobem vnímána jako budíček,“ říká Fahád al-Turkí, hlavní ekonom saúdské akciové společnosti Jadwa Investment. Podle jeho slov má však Saúdská Arábie díky velkým finančním rezervám, nízkému veřejnému dluhu a velkému množství nové infrastruktury ještě značný prostor k manévrování.

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Další z rubriky

Máte tenisky? A mohl bych je vidět? V Berlíně slouží i jako lístek na MHD

People walk past a segment of the former Berlin Wall at Potsdamer Platz square...

Nové tenisky, které se v úterý začínají prodávat v Berlíně, budou sloužit také jako lístek na zdejší městskou hromadnou...

Projímavá kola je v Japonsku hitem. Pyšní se i vládním certifikátem

Ilustrační snímek

Americký výrobce limonád loni oživil koncept zdravější verze svého nejslavnějšího nápoje – začal znovu prodávat Coca...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Najdete na iDNES.cz