Cena vody bude stoupat dál. Do sedmi let bude kubík stát 125 korun

  2:18aktualizováno  2:18
Češi se musí připravit, že cena, kterou platí za vodu, se bude dál zvyšovat. Předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák avizoval, že do pěti až sedmi let ceny vodného a stočného doženou země na západ od našich hranic a dostanou se zhruba na pět eur za kubík, což je 125 korun. Dnes se platí zhruba 70 korun za kubík.
Cena vody by se mohla do sedmi let vyšplhat až na 125 korun za kubík

Cena vody by se mohla do sedmi let vyšplhat až na 125 korun za kubík | foto: Profimedia.cz

Konec listopadu je tradičně hlavní sezonou vyhlašování cen vodného a stočného na příští rok, velká vlna oznámení o nových cenách přijde tento týden.

Zveřejní je například v Ostravě nebo v Praze. Už dnes je však jasné, že zdražení ve většině měst a obcí výrazně překoná letošní inflaci. A některá města čeká hodně velké zdražení. Zvláště ty, ve kterých bylo dosud vodné a stočné příliš nízké a vodárny si tak nevydělaly na další investice.

Například v Plzni voda příští rok podraží o třetinu, ve Vysokém Mýtě o osmnáct procent. V Plzni skokový růst vysvětlují tím, že městský majetek musí vodárně, která patří pod společnost Veolia, pronajmout na základě požadavků Evropské unie za vyšší cenu.

"Aby se Plzeň dostala na samofinancovatelnost, zvolila si nárůsty cen v rychlém sledu," vysvětlil zástupce ředitele vodárny Jan Kretek.

Některá města mohou cenu vody ovlivnit, rozhodně to ale neplatí všude. Řada radnic své akcie ve vodárnách prodala zahraničním investorům, a ti si s cenou mohou dělat téměř vše, co uznají za vhodné.

Čtěte v pondělní MF DNES

Jak vydělávají vodárenské společnosti na provizích a kolik si rozdali manažeři vodáren v odměnách, čtěte v pondělní MF DNES.

Vodárny vysvětlují zdražení nejčastěji potřebou investic do nových kanalizací a čistíren vod. Podle Baráka se na zdražení podílí právě tyto náklady více než polovinou.

Investice vyvolala svými požadavky Evropská unie, která také do české vody napumpovala v posledních letech desítky miliard korun. Výměnou za to proudí do řek čím dál čistější voda. Kromě investic vysvětlují vodárny vyšší ceny například i dražšími cenami energií nebo chemikálií.

Při pohledu do výročních zpráv jdou zjistit i jiné zvýšené výdaje, třeba na platy vedení. Dva příklady za všechny: nejvyšší manažeři Pražských vodovodů a kanalizací (Veolia) stáli loni firmu 25 milionů korun, předloni 16 milionů korun. Za rok tak jejich příjmy vylétly o polovinu. Firma na dotazy MF DNES nereagovala.

Autor:

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty

Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl...

Další z rubriky

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Vláda chce od ledna zvýšit minimální mzdu na 13 350 korun

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1 150 korun na 13 350 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních...

Najdete na iDNES.cz