Krize se dotkla také trhu s rodinnými domy. Jejich ceny poklesly o 5 až 15 procent

Krize se dotkla také trhu s rodinnými domy. Jejich ceny poklesly o 5 až 15 procent | foto: Profimedia.cz

Cenový propad bytů zpomaluje, na jaře by ceny mohly opět růst

  • 131
Panelové byty zlevnily až o třetinu, naopak pozemků, chat a chalup se krize téměř nedotkla. Nových bytů bude brzy nedostatek, což může tlačit cenu opět nahoru.

Paneláky už většinou zlevňovat nebudou

Ceny nových bytů klesly o 10 až 20 procent a pravděpodobně se už příliš snižovat nebudou. Doprodávají se jen zahájené projekty, nové se téměř nestaví.

"Poptávka je u projektů po kolaudaci s možností okamžitého nastěhování. Takzvané papírové projekty, tedy novostavby před prvním výkopem, důvěru zákazníků nemají," popisuje Aleš Budín z realitní kanceláře AAAbyty.cz.

Na vině jsou hlavně hůře dostupné hypotéky. Lidé se obávají, že zaplatí za byt, ale kvůli nedostatku klientů developer zkrachuje dřív, než se budou moci nastěhovat.

Málo zahájených projektů však může mít v blízké budoucnosti opačný efekt, než současný pokles zájmu. Nových bytů může být nedostatek, takže jejich ceny opět porostou. Opětovné oživení trhu a mírný růst cen odborníci odhadují nejdříve na konci roku, spíše však na jaře příštího roku.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

Podobně klesly i ceny starších cihlových bytů - zhruba o 10 procent. S panelovými je to však jinak. Ceny se snížily daleko výrazněji - až o třetinu. "Další plošný pokles však už nelze očekávat," myslí si Jiří Fajkus z kanceláře Real Spektrum.

Před začátkem realitní krize byly panelové byty nadhodnocené, ceny se téměř rovnaly novým cihlovým. Teď se dostaly na reálnější míru. Odborníci se však shodují na tom, že v místech s nižším poklesem cen bude propad ještě pokračovat.

Podnikatelské baroko jen se slevou

Krize se dotkla také trhu s rodinnými domy. Jejich ceny poklesly o 5 až 15 procent. Teď však už zřejmě dosáhly svého dna a dále klesat nebudou. "Poptávka začíná jevit známky oživení, oproti druhému pololetí roku 2008 vzrostla v prvním pololetí 2009 o více než čtvrtinu," říká Veronika Ježková z developerské firmy Central Group.

Lidé však mají zájem spíše o levnější domy. A nejčastěji nakupují ti, kdo našetřili celou hodnotu domu a nemusejí si půjčovat. Ceny starších domů měly podobný vývoj jako u nových - propad o 5 až 15 procent. Méně na ceně ztratily střední a menší domy.

"Předražené velké vily a domy v takzvaném podnikatelském baroku jsou bez výraznějších slev neprodejné," soudí Jiří Fajkus. Proto lze v průměru čekat další pokles.

Protože spousta lidí nedosáhne na hypotéky, anebo se obávají brát si velký úvěr kvůli riziku ztráty zaměstnání, zvedl se zájem o pronájmy. To tlačí jeho ceny nahoru. Většinou stouply asi o 10 procent, což potvrdilo očekávání.

Nejvíce vzrostl zájem na Ostravsku, Ústecku, Karlovarsku a Liberecku - o 30 až 40 procent. Větší zájem je o zařízené, nebo alespoň částečně zařízené byty.

"Na druhou stranu díky poklesu cen nemovitostí se někteří potenciální prodávající rozhodli neprodávat a byty nabídli k pronájmu. Díky tomu stoupla nabídka, takže někde cena stagnuje," vysvětluje Aleš Budín. Ke stagnaci v některých místech přispívá i to, že kvůli úbytku pracovních míst se lidé méně stěhují do měst.

Chalupy spíše bez hypotéky

U pozemků je pokles jen nepatrný, někde se jen zpomalil dosavadní dlouhodobý růst. "Ceny pozemků totiž před tím nevyrostly tak nesmyslně vysoko jako u jiných druhů nemovitostí," zdůvodňuje to Ivan Slavický z kanceláře Bydlite.cz.

V budoucnu se však podle něj dá očekávat zlevnění. "Snížení cen ostatních nemovitostí lidi donutí, vzhledem k nižší kupní síle, k poklesu ceny i u pozemků. Navíc se bude zvyšovat nabídka, protože se budou otevírat další lokality při změnách územních plánů," domnívá se Slavický.

Nejméně se krize dotkla chat a chalup. Zájem je stále stejný, ceny neklesají. "Sezona chat a chalup, která trvá zhruba od dubna do září či října, nevykazuje známky postižení krizí," říká Aleš Budín.

Chaty a chalupy si totiž kupují lidé, kteří na ně našetřili, takže se jich nedotýká omezená dostupnost hypoték. Letos se však ceny nezvýšily o průměrných 10 procent jako v minulých letech.

Odborníci však do budoucna čekají ochlazení zájmu. "V době zhoršené dostupnosti vlastnického bydlení je nutně nižší zájem o rekreační bydlení. Takže i ceny půjdou dolů," odhaduje Jiří Fajkus.

Čtěte ve středu v MF DNES

Zajímá vás konkrétní situace ve vašem městě? Velkou cenovou mapu nemovitostí s prognózami vývoje v blízké budoucnosti najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 9. září.

.