Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Central Group bude nově investovat do prémiových bytů jiných developerů

  8:04aktualizováno  8:04
Největší tuzemská developerská společnost Central Group podnikatele Dušana Kunovského chce investovat půl miliardy korun do menších, spíše luxusních realitních projektů, které nedokončili jiní developeři. Nabízí jim finance a poradenství.

Dušan Kunovský | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Může to být největší změna v téměř dvacetileté historii firmy. Central Group, lídr na pražském developerském trhu ve střední cenové hladině, se chce obrátit k menším a luxusnějším projektům. Dušan Kunovský (40), který od února opět oficiálně vystupuje jako jediný majitel firmy, chce do prémiových vod vstoupit zatím nepřímo jako finanční partner jiných developerů.

"Víme, že v Praze stojí a čekají na realizaci desítky a desítky menších projektů, protože jejich majitelé marně obíhají banky k jejich dokončení," uvedl Kunovský v rozhovoru pro MF DNES.

Dušan Kunovský (40)

Jediný majitel společnosti Central Group, která od roku 1994 prodala přes devět tisíc nových bytů. V červnu 2008 prodal Kunovský desetiprocentní podíl neprůhledné švýcarské firmě, která za něj měla zaplatit miliardu korun. Minulý měsíc oznámil, že podíl získal zpět a zároveň začal připravovat holdingovou strukturu se sídlem na Kypru. Prý kvůli zahraniční expanzi.

Majitelům projektů, které už mají vydané územní rozhodnutí nebo stavební povolení, chce nabídnout financování a poradenství při jejich dokončení. Celkem si na to vyčlenil ze zdrojů firmy půl miliardy korun.

Na rozdíl od bank prý nebude vyžadovat od majitelů pozemků vlastní finanční zdroje nebo takzvanou předprodanost, tedy dopředu zaručené kupující. Na druhou stranu bude každý projekt detailně zkoumat z pohledu jeho možného úspěchu na trhu. Zaměří se na stavby maximálně do 70 bytů s objemem stavebních prací do 150 milionů. Půjčovat chce na dva roky.

"Je to šikovný nápad, takových projektů je hodně, ale je těžké rozeznat dobrý a špatný," říká Michal Rašek (34), jednatel developerské firmy Optreal, která se zaměřuje především na pozemky. Podle něj tak Central Group může otevřít nový segment trhu, ovšem s menším rizikem, než kdyby do něj firma šla napřímo. "Velkým projektům se také příliš nedaří a firma tak může najít využití pro zdroje, které teď nemůže uplatnit ve své obvyklé nabídce," dodává Rašek.

Chceme pět projektů do konce roku, říká Kunovský

Kunovský se netají tím, že svou nabídkou chce lépe využít volné peníze ve firmě a že hledá i práci pro týmy svých odborníků, kteří nemusí být plně vytíženi prací pro Central Group. "Hledáme diverzifikaci rizik pro firmu, mohli bychom takto zachytit centrum Prahy, bohatší klientelu a luxusní segment," dodal Kunovský. S konkrétním zájemcem zatím prý nejedná, do konce roku by však rád čtyři až pět podobných projektů nastartoval.

Ve středních a větších developerských projektech, které jsou obvykle také v nižší nebo střední cenové kategorii, začíná být přeplněno. Podle analýzy developerské skupiny Ekospol se v nejbližších letech v Praze plánuje stavba více než 20 tisíc bytů v projektech, které zahrnují více než 50 bytů.

To je ve srovnání s pokrizovou situací v roce 2010 o čtyřicet procent vyšší číslo. I když část zůstane jen na papíře, situace nutí developery z této části trhu hledat nové příležitosti.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Číňané chtějí převzít oděvní řetězec C&A, tvrdí německý týdeník

Nová prodejna

Majitelé evropského oděvního řetězce C&A, který působí rovněž v České republice, plánují prodej podniku do čínských...

Kdo zachrání chřadnoucí Vítkovice? Firma hledá nového investora

Vítkovice Steel se začalo dařit, což se projevilo v nových investicích. (24....

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka...

Svijany uvařily navzdory zákazu kouření a EET nejvíc piva v historii

Ve svijanském pivovaru už běží ve zkušebním provozu nová stáčírna na...

Pivovar Svijany loni zvýšil svoji produkci na 638 399 hektolitrů piva. Je to nejvíce za posledních dvacet let a o dvě...

Najdete na iDNES.cz