Centrální banka nehodlá měnit svou politiku

- Česká národní banka zatím nevidí důvod ke změně úrokových sazeb. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu jednání Bankovní rady ČNB z 21. prosince loňského roku. Přestože podle prognózy centrální banky z října loňského roku by se inflace mohla pohybovat na konci roku 2000 v intervalu 1,9 až 3,6 procenta, nehodlá centrální banka nijak zasahovat. Podle střednědobé strategie počítala Česká národní banka na konci roku 2000 s inflací v intervalu 3,5 až 5,5 procenta. Nebezpečí vidí centrální bankéři ve vývoji cen ropy a ve vývoji kursu koruny vůči dolaru.

Inflační prognóza počítá s poklesem cen ropy od druhé poloviny roku 2000, případné odchýlení od tohoto scénáře považuje Bankovní rada za jedno z významných rizik prognózy.

Postupný obrat by měl nastat ve vývoji cen potravin, které se mohou stát jedním z inflačních impulsů, zatímco doposud ceny potravin inflaci snižovaly.

Členové bankovní rady se shodli na nutnosti zabránit přílišnému posilování kursu koruny, které by mohlo srážet už tak nízkou inflaci. Díky prodražení tuzemského zboží v zahraničí by mohlo dojít i k poklesu konkurenční schopnosti našich exportérů a zkomplikování očekávaného ekonomického oživení.

Deregulace cen bydlení, tepla, energií a dalších služeb od 1. ledna tohoto roku by na jedné straně mohly krátkodobě vyvolat zvýšení inflace.

Na druhé straně lze díky snížení příjmů domácností kvůli zdražování čekat snížení jejich poptávky po ostatním spotřebním zboží a službách a tím pádem i tlumení případného růstu jejich cen.

Vývoj HDP ve třetím čtvrtletí loňského roku byl v souladu s prognózou centrální banky. Rostou především exporty, rostou i tržby průmyslových podniků a zvětšují se investice do zpracovatelského průmyslu.

Lze předpokládat, že hospodářský růst v Evropské unii vyvolá růst poptávky po zboží a službách i ze strany domácích firem a domácností.