Ceny benzinu dál letí nahoru

P r a h a - Již tak rekordní ceny benzinů rostou dál. Litr naturalu, za nějž nyní řidiči platí kolem třiceti korun, bude v nejbližších dnech stát o další dvě koruny více. Největší tuzemský výrobce benzinů, Česká rafinérská, totiž od dnešního rána zdražuje své prodejní ceny o další 1,50 až 1,80 koruny na litr. "Je to pravda. Jde skutečně o výjimečný růst," potvrdil včera Jaroslav Růžek, mluvčí České rafinérské, která pohonnými hmotami zásobuje polovinu domácího trhu.

Podobný cenový skok zažili domácí motoristé letos již jednou, když v březnu rafinerie v reakci na rostoucí cenu ropy na evropských trzích zvýšila své prodejní ceny přibližně o 1,50 koruny na litr. I nyní žene ceny benzinů nahoru velká poptávka na evropských burzách, ale také drahý dolar.
"Když si ke zdražení rafinerií připočítáme daň z přidané hodnoty ve výši 22 procent, tak u čerpacích stanic může vzrůst benzin o další dvě koruny. V průměru se tak natural dostane přes 31 korun za litr," říká Ivan Indráček ze sítě čerpacích stanic S7.
Benziny jen od začátku letošního roku zdražily přibližně o pětinu a oproti loňskému květnu se například natural zvedl o osm korun za litr.
Prodejci tvrdí, že s rostoucími cenami klesá množství prodaných pohonných hmot. "Nyní vytočíme za den zhruba o čtvrtinu méně než ve stejném období loni," stěžuje si Josef Jáchym z čerpací stanice Benzina v Železné Rudě. "Šetří zákazníci z Čech, výrazně však ubývá i zákazníků z Německa. Ti při neustálém růstu cen již mnohdy raději tankují doma," říká. 

Policie i hasiči šetří, aby měli na benzin
Vysoké ceny pohonných hmot už mnohé motoristy od jízdy autem odradily. Prodej benzinu totiž v prvním čtvrtletí meziročně poklesl o pět procent.
"Za hlavní důvod považujeme hlavně vysokou cenu, ostatní podmínky, jako je například počasí, nebyly ve srovnání s loňskem nijak nepříznivé," potvrdil tajemník České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Miloš Podrazil.
Zatímco loni na začátku roku stál litr naturalu kolem 20 korun, letos platili řidiči o osm až devět korun, tedy skoro o polovinu, více. Mnozí z nich tedy raději nechali auto doma.
Přestat jezdit však nemůže například policie, sanitky či Hasičský záchranný sbor a jejich rozpočet přidělený státem je napjatý. "Rozpočet policie skutečně nebyl na takové zdražení nastaven. Do konce roku ho musíme posílit o dalších 15 až 20 milionů korun," připustil mluvčí ministerstva vnitra Milan Kříž.
Vzhledem k celkovému rozpočtu policie ve výši 430 milionů jde zhruba o pětiprocentní navýšení.
"Z ministerstva financí jsme se však dozvěděli, že ve státním rozpočtu peníze navíc nejsou, takže budeme hledat úspory uvnitř naší kapitoly. Asi omezíme některé investice," dodal Kříž.
Podobně jsou na tom i hasiči.
"Nemůžeme omezit výjezdy a peníze docházejí. Do konce týdne budeme mít hotovou analýzu a pak uvidíme, co dál," říká mluvčí Hasičského záchranného sboru Zdeněk Ráž.
Do potíží se dostaly kvůli drahým pohonným hmotám také některé nemocnice. "V nelehké ekonomické situaci se samozřejmě snažíme důrazně spořit na nákladech - zdražování benzinu například kompenzujeme tím, že dbáme na důsledné vytížení vozidel, jež nemocnice využívá," vysvětluje ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Marie Kunová.
"Může se však i stát, že pacienti například zaznamenají prodlevy při čekání na převoz u dopravních zdravotnických služeb, protože vozidlo musí být vytíženo," dodává.