Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny benzinu jsou stále v pohybu

  20:42aktualizováno  20:42
Benzinová krize nekončí a ceny u českých čerpacích stanic dál rostou. Vyplývá to jak z průzkumů firem, jež sledují trhy s pohonnými hmotami, tak z výsledků rozsáhlé sondy, kterou ve všech regionech v úterý opakovaně provedli zpravodajové MF DNES.

Benzin do zásoby. - Řidiči v celém Česku tankovali stále dražší benzin do zásoby. (4. září 2005) | foto: MF DNES

Podle statistiky společnosti Webfarm dosáhla v úterý průměrná cena benzinu 32,21 koruny, což je proti pondělí o korunu dvacet více.

V některých větších městech či ve stanicích v pohraničí, kam jezdí tankovat Rakušané a Němci, se ceny naturalu stále více přibližují pětatřiceti korunám za litr.

Z celkem 206 čerpacích stanic po celé republice, které v pondělí a pak znovu v úterý oslovili redaktoři MF DNES, jich 159 v posledních hodinách zvedlo ceny.

Někde bylo zdražení skokové, jako třeba u benzinky Shell v pražské Bohdalecké ulici - o čtyři koruny - nebo na Velkomoravské ulici v Olomouci - o tři.

Na druhou stranu však některé pumpy, které v průběhu pondělka vyhnaly cenu k pětatřiceti korunám, včera zlevňovaly. Ke snížení ceny sáhly především čerpací stanice Shell. Například ta v Jičínské ulici v Mladé Boleslavi v pondělí zvýšila cenu naturalu z 30,50 koruny skoro o tři koruny na 34,40, ale v úterý v poledne cenu srazila na 33,50 koruny.

Podobně se hýbaly i ceny nafty, která podražila v pondělí o korunu šedesát a včera šla cena o šedesát haléřů dolů na 30,90 koruny.

"Ukázalo se, že cena byla pro zákazníky neúnosná, přestali k nám jezdit, takže se zlevnit muselo," vysvětlila pracovnice pumpy, která měla směnu včera odpoledne. Zda se po zlevnění benzinu zájem zákazníků vrátil k normálu, už však uvést nechtěla. "Promiňte, ale nepodáváme tisku informace," řekla.

Podobně sáhla ke snížení ceny benzinka Shell v Rumburku, ve Zlíně i v řadě dalších měst. Zlevňovali i někteří drobní majitelé, nejen velké mezinárodní řetězce. Celkem zpravodajové MF DNES objevili v regionech osm pump, které šly s cenou dolů.

Naopak někteří majitelé pump v úterý stále ještě o zdražení uvažovali. "Budeme cenu zvedat, i když zatím ještě nevíme o kolik," řekl například zaměstnanec firmy Framex v Hochově Týnci na Pardubicku.

Cenu zatím nezvyšují firmy, které doprodávají starší zásoby. Například společnost VHL Tábor u pumpy v Plané nad Lužnicí držela až do pondělí cenu těsně nad třiceti korunami, včera už však prodávala natural za 31,90.

"Důvodem jsou nové nákupní ceny při novém závozu. A možná se budou ještě zvedat," vysvětluje jednatelka firmy Jitka Lišková. Není tedy jisté, že u pump bude platit obvyklá praxe, podle níž se ceny upravují v noci z pondělí na úterý a drží se pak celý týden.

"Náš dodavatel ceník upravuje sice většinou v úterý, ale někdy i v průběhu týdne, když potřebuje zavézt naše nádrže benzinem nakoupeným za nové ceny," říká Lišková. Jasné je v této chvíli tedy jen jediné: rozkolísaný trh s benzinem zatím stále hledá svou cenovou hladinu a v příštích dnech se zřejmě bude dál hýbat.

Na společnost Platts jsou napojeni největší producenti a obchodníci v Evropě. Ti denně sledují informace o cenových úrovních. Sledují, co se jak prodává a také kotace jednotlivých komodit. Podle nich pak stanoví své ceny.

               Ceny benzinu nejsou žádná alchymie, říká šéf firmy Čepro

Ceny benzinu v Česku by měly po dosažení současných vrcholů stabilizovat a postupně opět klesat. Říká to Pavel Švarc, šéf státní společnosti Čepro, která je je jedním z významných prodejců ropných produktů na českém trhu. Společnost se také stará o státní hmotné rezervy.

Kdo rozhoduje o tom, že se v Česku zdražuje benzin? Proč musí ceny u našich čerpacích stanic kopírovat zrovna komoditní burzy v Nizozemsku, když k nám jde ropa benzin z mnoha různých trhů?
Jedna věc jsou komoditní burzy, druhou věcí je ale kotace, podle níž ceny tvoří.

Jak kotace funguje a co si pod ní přesně představit?
Kotace je indikátorem současné cenové úrovně ropných produktů, stanoví ji společnost Platts (nadnárodně působící společnost, která shromažďuje informace o vývoji trhů s energetickými výrobky, pozn. red.).

Proč se při obchodování cena neřídí jen dohodami mezi nakupujícím a prodávajícím, ale radami nějaké soukromé firmy?
Kotace je v komoditních obchodech směrodatná indikace pro smluvní vztahy. Kdybyste měli ceny nákupů a prodejů stanovovat každodenně jen podle toho, za kolik korun se zrovna co kde prodává, neděláte nic jiného, než že trhy sledujete.
Tak to dělat nejde.

Jak jinak chcete stanovit cenu na tak rychle se obracející zboží, jako jsou pohonné hmoty? Při obchodech s komoditami vždycky musíte mít nějakou referenční bázi, podle které se cena určuje.

Takže cenu, za kterou se ropa či benzin doveze do Česka a kterou potom kopírují prodejní ceny u čerpacích stanic, vlastně stanoví experti firmy Platts?
Cena těchto produktů v České republice se stanoví v podstatě podle úrovně Platts s tím, že jejich indikace mají různé podúrovně pro benzin, pro naftu, pro různé podmínky obchodů.

Jak velký prostor mají dovozci benzinu pro to, aby si zvedali své marže?
Když se sjednává kontrakt na nákup ropy, uvádí se vždy cenová úroveň Platts plus či minus nějaká prémie obchodníka.

Lidi nás obviňují z toho, že si na současném růstu ceny mastíme kapsy, ale já přece nemohu prodávat levně, když nakupuji dráž. Nemůžu nakoupit ropu na úrovni Platts plus dvanáct a prodat na úrovni Platts plus deset. Tak se obchody dělat nedají. Když se ráno podívám na kotaci Plattsu a vidím, že je benzin na 650 dolarech, přece ho nebudu prodávat levněji. Ceny v České republice prostě kopírují ceny, za jaké se obchoduje v Evropě.

Kdyby to bylo tak, jak říkáte, pak by ale všichni obchodníci, kteří mají přístup k informacím Plattsu, měli vždy stejné zisky nebo ztráty. Tak to ale nechodí, ne?
O nás si pořád všichni myslí, bůhví jakou neděláme v cenách alchymii. Ale my si můžeme pohrát nanejvýš s prémií k Plattsu, netvoříme ceny, jak nás napadne.

Kolik je vůbec firem, jež do České republiky dovážejí benzin nebo ropu, kterou pak zpracovávají tuzemské rafinerie? Jak velká je v tomto oboru konkurence?Nevím přesně, ale určitě jich jsou desítky.

Máte nějaké vlastní vysvětlení, proč od poloviny minulého týdne tak prudce vyletěly ceny benzinu?
Je potřeba si uvědomit, že po hurikánu Katrina vypadla ve Spojených státech z provozu celá třetina jejich zpracovatelských kapacit a Spojené státy jsou opravdu velký spotřebitel benzinu. Při nedostatku benzinu v Americe stoupá jeho cena, a tak ti, kdo mají dnes rafinerie v evropských přístavech, ho prostě posílají do Ameriky. Pak zákonitě roste cena benzinu i v Evropě.

Jak dlouho podle vás ceny porostou? Máme čekat ještě další zdražování u pump?
Myslím, že ceny se po současném vrcholu začnou spíš stabilizovat. Američané mají snahu činnost svých rafinerií rychle obnovit, i když jim ztráty samozřejmě hradí pojišťovny. Jejich ušlé marže jsou ale tak dobré, že jsou určitě lepší než peníze od pojišťoven. A tak předpokládám, že už po několika měsících najedou jejich rafinerie opět na plný provoz.

Současné ceny tedy podle vás budou platit přinejmenším ještě několik měsíců? Spíš bych řekl, že cena bude postupně klesat podle toho, jak se bude dařit zásobovat americký trh z jiných částí země, než je Mexický záliv.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz