Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny benzinu klesají pomalu

  0:01aktualizováno  0:01
Ceny benzinu mají v tuzemsku jedno železné pravidlo: dolů padají mnohem pomaleji, než jakou rychlostí jsou schopny vystřelit nahoru. Po loňském prolomení hranice 30 korun za litr u nejprodávanějšího naturalu osciluje také v letošních letních měsících cena kolem 29 korun a nyní se snížila na zhruba 28,50 koruny.

Meziroční pokles se tedy pohybuje kolem pěti procent. Na evropských trzích, například na rotterdamské burze, však cena naturalu vynásobená už nižším kurzem dolaru - meziročně klesla o 25 procent. Kde je tedy chyba?

Prodejci většinou svalují vinu na rafinérie a ty zase neoficiálně na prodejce. "Česká rafinérská nesděluje své prodejní ceny, ani nekomentuje jejich vývoj," oznámil mluvčí dominantního tuzemského výrobce pohonných hmot Aleš Soukup. Nelze podle něj ani říci, že by fungovalo pravidlo: nižší cena v Evropě, nižší cena i u nás.

"Každý obchodní případ se zákazníky je specifický a prodejní cenu stanovuje smluvní formule. Povaha některých kontraktů je spíše dlouhodobá, jiných krátkodobá, a tyto faktory ovlivňují denní prodejní cenu," vysvětlil.

Fakt, že různé smlouvy s dodavateli mají na výsledné ceny u čerpacích stanic významný vliv, připouští i Petr Ondra, jednatel plzeňské firmy Tank Ono, vyhlášené nízkými cenami pohonných hmot. "Vybíráme si zhruba ze čtyř společností, a i když se ceny mnohdy liší jen o haléře, na výsledném prodeji se to projevuje.

Někteří velcí dodavatelé takovou možnost kvůli smlouvám nemají," soudí. Prodejci také považují za klíčové chování konkurence. "Benzin je všude stejný, takže jediné, podle čeho se zákazník rozhoduje, je právě cena," říká jeden z nich.

Ačkoliv antimonopolní úřad opakovaně zkoumal, proč prodejci udržují hlavně regionálně stejné ceny, a zda tedy nejde o kartel, výsledek byl vždy nulový. "S benzinem je to úplně stejné jako s rajčaty, také vám nikdo přesně nevysvětlí, proč zrovna stojí tolik," tvrdí Pavlína Budkovská, mluvčí Benziny, největšího prodejce pohonných hmot u nás.

Autoři:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz