Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny bytů na jihu Čech budou klesat

  14:35aktualizováno  14:35
Byty v jižních Čechách dosáhly cenového stropu, shodují se realitní makléři. Výše už neporostou, budou spíše stagnovat nebo i klesat. Snižovat se bude hlavně hodnota těch v panelových domech. Moderní velký byt v novostavbě už stojí jako rodinný domek za městem.

Třípokojový byt v Českých Budějovicích stojí běžně milion korun a výše. Jelikož poptávka přetrvává a daří se ji uspokojovat jen pomalu, ceny v nejbližší době klesat nebudou. Výjimkou jsou panelové domy.

"Jsem přesvědčen o tom, že ceny panelových domů půjdou dolů. Do jejich obnovy totiž bude nutné investovat mnoho peněz," řekl Václav Šebesta z První jihočeské realitní. To předpokládá i jednatel táborské kanceláře Kantare Otto Kos, kde jsou ceny bytů srovnatelné s Českými Budějovicemi.

Odchod armády vyvolal pokles cen bytů
V Táboře byty zlevňují také kvůli odchodu armády. "Tábor byl bašta vojáků, kteří výrazně zvýšili poptávku po bytech, hlavně panelových.

Před dvěma až třemi lety ceny narostly o sto až sto padesát tisíc korun,“ uvedl Kos. Teď opět klesají. Čtyřpokojový lepší panelový byt stál loni i milion, teď se dá pořídit o sto tisíc levněji.

U zděných bytů ceny zůstávají vysoké, takřka dvojnásobné oproti panelovým. Otto Kos ale očekává že v Táboře s cenou bytů pohne dolů výstavba nového sídliště v Čekanicích. Prvních 270 z celkových třinácti set bytů by mělo být hotovo už napřesrok.

V Budějovicích je zájem o malé byty
V Českých Budějovicích nová výstavba ovlivnila cenu menších bytů, o které je tradičně největší zájem. Dvoupokojové se dají pořídit za šest set tisíc, lepší ale může vyjít až o dvě stě tisíc dráž.

VÝVOJ CEN BYTŮ
SLEDUJTE NA
CENYBYTU.IDNES.CZ
"Největší zájem je o malometrážní byty ve staré zástavbě a poblíž centra města. Do podzimu se ceny zvyšovaly, ale teď jdou u menších bytů dolů a předpokládám, že půjdou i nadále," míní Pavel Rosenfelder z kanceláře RO&RO.

V menších okresních městech je situace obdobná, i když ceny jsou nižší. Ceny bytů jsou vyšroubované malou nabídkou a velkou poptávkou.

"Panelový třípokojový byt za sedm set až osm set tisíc je na Strakonice až přehnané. Ceny jsou ale u stropu. Kulminovaly před rokem, teď maličko klesají - ale pouze o procenta," potvrdil všeobecný trend Josef Mrkvička z realitní kanceláře ReKoM.

Nejlehčí je sehnat levný byt na problémových panelových sídlištích, jako je českobudějovický Máj nebo krumlovský Mír.

"Na Máji se podle vybavenosti a místa dá byt pořídit za šest set padesát až osm set tisíc korun. Jinde stojí běžně milion nebo i více. A byty v úplně nových domech vyjdou ještě dráž," přiblížil Pavel Rosenfelder z RO&RO.

Zástupce První krumlovské realitní kanceláře Stanislav Pouzar potvrdil: "Teď máme v nabídce upravený třípokojový byt na Míru za sedm set dvacet tisíc, přitom na Plešivci jsme nedávno prodali dvoupokojový byt za osm set deset tisíc."

Zájemců o nadstandardní bydlení je dost
Přestože raději než drahý byt si lidé pořídí za stejnou cenu rodinný dům v satelitním městečku, klientela, která nadstandardní bydlení v bytech vyhledává, nechybí. Českobudějovická firma První jihočeská realitní staví už sedmý dům na Plavské ulici, kde jsou i byty o výměře sto padesát metrů čtverečních.

"Nestojí nám tu zrovna fronta, ale v posledním rozestavěném domě je volných už jen několik bytů," poznamenal zástupce firmy Šebesta. Bytům na Plavské dávají podle něj přednost ti, kteří sice na rodinný dům mají, ale městský styl života bez starosti o dům jim vyhovuje více.

O byty na vesnicích a maloměstech zájem není, přitom jsou velmi levné. Jejich cena souvisí i s nabídkou práce v okolí. "Třeba v Loučovicích se byty prodávají pod cenou, dvoupokojový je třeba za tři sta padesát tisíc. Když není práce, lidé nemají chuť se tam stěhovat a cena bytu klesá," poznamenal krumlovský makléř Pouzar.

"Na vesnici lidé dají raději přednost rodinnému domu. Výjimkou je Hluboká jako atraktivní místo. Tam jsou ovšem ceny srovnatelné s Českými Budějovicemi," doplnil jeho budějovický kolega Rosenfelder.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz